Udostępnij teraz w social media:

Czy potrzebujesz skonfigurować maszynę wirtualną Ubuntu Desktop w VMware Workstation na komputerze z systemem Windows, Mac lub Linux? Nie wiesz, jak to zrobić? Możemy pomóc! Postępuj zgodnie z instrukcjami, jak skonfigurować maszynę wirtualną Ubuntu Desktop w VMware Workstation.

Pobieranie obrazu VMware

Jeśli chcesz utworzyć obraz VMware Ubuntu do użytku na stacji roboczej VMware, możesz to zrobić na kilka sposobów. Możesz przejść do Ubuntu.com, pobrać ISO i ręcznie zainstalować system operacyjny. Możesz też pobrać gotowy obraz VMware z OSBoxes. W tej części przewodnika pokażemy, jak zrobić jedno i drugie.

Pobieranie z Ubuntu.com

Jeśli wolisz skonfigurować obraz Ubuntu VMWare od zera, musisz pobrać plik ISO z witryny Ubuntu.com ręcznie. Udaj się na Ubuntu.com i znajdź zakładkę „Pobierz”.

Kliknij „Pobierz”. Gdy to zrobisz, na ekranie pojawi się wyskakujące okienko. W tym oknie znajdź sekcję „Ubuntu Desktop” i wybierz 20.04 LTS. Po wybraniu tego przycisku nastąpi przejście przez proces pobierania.

Proces pobierania powinien rozpocząć się natychmiast. Plik ISO systemu Ubuntu ma rozmiar około 2,7 GB. W rezultacie pobieranie może zająć kilka minut. Po zakończeniu procesu przejdź do następnej sekcji przewodnika.

Sprawdź -   Jak dodać hasło do istniejącego archiwum

Pobieranie obrazu OSBoxes VMWare

Jeśli w ogóle nie jesteś zainteresowany instalacją Ubuntu i plikami ISO, możesz pobrać wstępnie skonfigurowaną wersję Ubuntu dostosowaną do VMware. Jedyną wadą tej metody jest to, że nie możesz dostosować swojego hasła ani nazwy użytkownika.

Aby rozpocząć pobieranie, przejdź do pliku Strona Ubuntu OSBoxes. Tam poszukaj Ubuntu 20.04 LTS. Następnie kliknij zakładkę „VMware”. Po kliknięciu tej zakładki zobaczysz „VMware (VMDK) 64-bitowy”, a następnie łącze pobierania.

Kliknij łącze pobierania, aby pobrać skompresowany plik Ubuntu VMDK. Pobieranie nie powinno zająć dużo czasu, ponieważ ma tylko około 1,9 GB. Po zakończeniu pobierania otwórz menedżera plików, wybierz „Pobrane”, kliknij prawym przyciskiem myszy „64bit.7z” i rozpakuj go, aby użyć go jako obrazu VMware.

Po zdekompresowaniu pliku VMDK z archiwum „64bit.7z” zmień jego nazwę z „Ubuntu 20.04.2 (64bit) .vmdk” na „Ubuntu.vmdk”.

Konfigurowanie maszyny Ubuntu VMware

Teraz, gdy Ubuntu jest pobierane (przez ISO lub VMDK z OSBoxes), nadszedł czas, aby skonfigurować maszynę wirtualną w VMware. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, które pasują do Twojego przypadku użycia.

Konfigurowanie Ubuntu w VMware za pomocą pobranego obrazu ISO

Najpierw otwórz VMware Workstation 16 w systemie Linux, Windows lub jakimkolwiek systemie operacyjnym, którego używasz jako hosta. Po otwarciu znajdź przycisk „Utwórz nową maszynę wirtualną” na karcie Strona główna w VMWare. Lub wybierz „Plik”, a następnie „Nowa maszyna wirtualna”.

Sprawdź -   Jak (wreszcie) wyłączyć Game Center w iOS 11

Po kliknięciu „Nowa maszyna wirtualna” pojawi się kreator. Ten kreator pomoże Ci skonfigurować nową maszynę wirtualną. Wybierz opcję „Typowe (zalecane)”, a następnie wybierz „Dalej”, aby przejść do następnej strony.

Na następnej stronie znajdź „Użyj obrazu ISO” i kliknij myszą. Następnie wybierz „Przeglądaj” i wyszukaj swój plik ISO Ubuntu na komputerze.

Po załadowaniu obrazu ISO do stacji roboczej VMware zobaczysz „Informacje o łatwej instalacji”. Na tej stronie wpisz swoje imię i nazwisko, preferowaną nazwę użytkownika Ubuntu oraz hasło. W dół naciśnij „Dalej”.

Musisz teraz nazwać swoją maszynę wirtualną. Domyślnie jest ustawiony jako „Ubuntu 64-bitowy”. Zostaw to i naciśnij „Dalej”, aby kontynuować. Możesz też zmienić jego nazwę i nacisnąć „Dalej”.

Na następnej stronie wybierz „Zapisz dysk wirtualny jako pojedynczy plik”. Następnie kliknij przycisk „Dalej”, aby kontynuować. Następnie, po przejściu do następnej strony, wybierz „Zakończ”, aby zamknąć kreatora.

Po kliknięciu „Zakończ” Ubuntu powinien natychmiast uruchomić się i rozpocząć instalację maszyny wirtualnej. Po zakończeniu instalacji będzie gotowy do użycia!

Sprawdź -   Jak stworzyć własną sieć VPN

Konfigurowanie Ubuntu w VMware za pośrednictwem OSbox VMDK

Aby skonfigurować maszynę wirtualną Ubuntu z pobranym OSBoxes VMDK, wykonaj następujące czynności. Najpierw kliknij kartę Strona główna i wybierz „Utwórz nową maszynę wirtualną”. Następnie wybierz „Typowe (zalecane)”.

Na następnej stronie wybierz „Zainstaluję system operacyjny później”. Nie musimy instalować systemu operacyjnego, ponieważ jest on już skonfigurowany na VMDK, który pobraliśmy z OSBoxes.

W „Wybierz system operacyjny gościa” wybierz „2. Linux ”i naciśnij przycisk„ Dalej ”, aby kontynuować.

Na następnej stronie ustaw nazwę na „Ubuntu” i kliknij „Dalej”, aby przejść do następnej strony. Po wybraniu nazwy wybierz „Zapisz dysk wirtualny jako pojedynczy plik”.

Wybierz przycisk „Zakończ”, aby zamknąć instalator. Po zamknięciu instalatora przejdź do maszyny wirtualnej „Ubuntu” na pasku bocznym biblioteki i kliknij ją prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz opcję „Otwórz katalog VM”.

Po otwarciu katalogu VM usuń Ubuntu.vmdk. Następnie otwórz drugie okno menedżera plików i przeciągnij plik Osboxes „Ubuntu.vmdk” (którego nazwę zmieniono z „Ubuntu 20.04.2 (64bit) .vmdk” na „Ubuntu.vmdk” wcześniej) do katalogu VM.

Po wymianie pliku VMDK wróć do maszyny wirtualnej „Ubuntu” na pasku bocznym „Biblioteka” w VMware i wybierz opcję „Uruchom ten system operacyjny gościa”, aby ją włączyć!