Mac

Jak pobrać i zainstalować aktualizację systemu macOS

macOS, jak każdy inny system operacyjny, otrzymuje okresowe aktualizacje. Czasami te aktualizacje dodają nowe funkcje, ale w większości są to poprawki błędów lub stabilności, lub poprawki bezpieczeństwa. Główne aktualizacje macOS, np. Aktualizacja Mojave dla użytkowników High Sierra, są pobierane ze sklepu Mac App Store, jednak mniejsze są pobierane z aplikacji Preferencje systemowe. Oto, jak sprawdzić, pobrać i zainstalować aktualizację systemu macOS.

Zainstaluj aktualizację macOS

Otwórz aplikację Preferencje systemowe i wybierz Aktualizacja oprogramowania.

Po kliknięciu preferencji Aktualizacja oprogramowania automatycznie skanuje w poszukiwaniu dostępnych aktualizacji systemu operacyjnego.

Po wykryciu aktualizacji pokaże Ci numer wersji, a jeśli klikniesz opcję Więcej informacji pod nią, poda dodatkowe szczegóły dotyczące aktualizacji. Aktualizacja w tym momencie została tylko wykryta. Nie zostanie automatycznie pobrany i zainstalowany, dopóki nie klikniesz przycisku Aktualizuj teraz.

Aktualizacja może być mała lub duża. Nie ma ustalonej reguły, chociaż rozmiar nie jest tak dużym problemem, jak czas instalacji. Decydując się na zainstalowanie aktualizacji macOS, zezwalasz również systemowi operacyjnemu na ponowne uruchomienie w celu zainstalowania. Oznacza to, że po pobraniu aktualizacji system uruchomi się ponownie. Dlatego powinieneś to zrobić tylko wtedy, gdy nie spodziewasz się używać komputera Mac przez jakiś czas. Instalacja może zająć trzydzieści minut, czasem nawet więcej, w zależności od rozmiaru aktualizacji.

Nie możesz używać komputera Mac podczas aktualizacji. Na ekranie aktualizacji znajduje się logo Apple oraz pasek ładowania / postępu, któremu towarzyszy szacunkowy czas trwania aktualizacji. Pamiętaj, że jest to wartość szacunkowa i czas może się wydłużyć lub skrócić wraz z instalacją aktualizacji.

Po zakończeniu aktualizacji nastąpi ponowne uruchomienie na pulpicie. Jeśli ponownie sprawdzisz dostępność aktualizacji oprogramowania, poinformuje Cię, że Twój system jest aktualny, a także, która wersja systemu operacyjnego jest używana.

Jeśli chcesz, aby aktualizacje systemu operacyjnego były instalowane automatycznie, gdy są dostępne, kliknij przycisk Zaawansowane w preferencjach aktualizacji oprogramowania i włącz opcję „Pobierz nowe aktualizacje, gdy są dostępne” oraz opcję „Zainstaluj aktualizacje macOS”. Zautomatyzuje to zarówno pobieranie, jak i instalację. Nie musisz jednak wybierać ich obu. Możesz ustawić macOS tak, aby pobierał dostępne aktualizacje, ale nie instalował ich, dopóki tego nie zrobisz.

Uwaga: jeśli chcesz, możesz także włączyć / wyłączyć automatyczne aktualizacje dla iOS.

Aktualizacje macOS są udostępniane wszystkim użytkownikom w tym samym czasie. Jeśli wiesz na pewno, że nowa aktualizacja jest dostępna, ale nie jest wykrywana, uruchom ponownie komputer Mac i upewnij się, że Internet działa poprawnie. Spróbuj użyć innego połączenia internetowego. Jeśli aktualizacja została właśnie wydana, poczekaj kilka godzin, aby serwery Apple były mniej obciążone.

x