Jak pobrać i zainstalować aktualizację systemu macOS

macOS, podobnie jak inne systemy operacyjne, regularnie otrzymuje aktualizacje. Często wprowadzają one nowe funkcje, jednak najczęściej są to poprawki dotyczące błędów, stabilności oraz bezpieczeństwa systemu. Główne aktualizacje macOS, takie jak Mojave dla użytkowników High Sierra, pobierane są z Mac App Store, natomiast mniejsze aktualizacje można pobrać za pośrednictwem aplikacji Preferencje systemowe. Poniżej przedstawiamy sposób na sprawdzenie, pobranie i zainstalowanie aktualizacji systemu macOS.

Jak zainstalować aktualizację macOS

Aby rozpocząć, otwórz aplikację Preferencje systemowe i wybierz opcję Aktualizacja oprogramowania.

Po kliknięciu na preferencje, system automatycznie rozpocznie skanowanie w poszukiwaniu dostępnych aktualizacji.

Kiedy aktualizacje zostaną wykryte, pojawi się numer wersji, a klikając na opcję Więcej informacji, uzyskasz dodatkowe szczegóły na temat aktualizacji. Pamiętaj, że w tym momencie aktualizacja została jedynie wykryta. Nie zostanie pobrana ani zainstalowana automatycznie, dopóki nie klikniesz przycisku Aktualizuj teraz.

Rozmiar aktualizacji może się różnić. Nie ma stałych reguł, chociaż czas instalacji jest zazwyczaj ważniejszy niż rozmiar pliku. Decydując się na aktualizację macOS, zgadzasz się również na ponowne uruchomienie systemu w celu przeprowadzenia instalacji. Oznacza to, że po pobraniu aktualizacji komputer Mac zrestartuje się, dlatego najlepiej jest przeprowadzać aktualizację w momencie, gdy nie planujesz korzystać z urządzenia przez jakiś czas. Proces instalacji może zająć nawet trzydzieści minut lub dłużej, w zależności od wielkości aktualizacji.

W trakcie aktualizacji nie możesz korzystać z komputera Mac. Na ekranie aktualizacji zobaczysz logo Apple oraz pasek postępu, któremu towarzyszy szacunkowy czas potrzebny na zakończenie aktualizacji. Pamiętaj, że to tylko szacunek, a rzeczywisty czas może się wydłużyć lub skrócić w trakcie instalacji.

Po zakończeniu aktualizacji system uruchomi się ponownie i zobaczysz pulpit. Jeśli ponownie sprawdzisz dostępność aktualizacji oprogramowania, zostaniesz poinformowany, że twój system jest aktualny, a także zobaczysz, która wersja systemu operacyjnego jest zainstalowana.

Jeśli chcesz, aby aktualizacje systemu operacyjnego instalowały się automatycznie, gdy będą dostępne, kliknij przycisk Zaawansowane w preferencjach aktualizacji oprogramowania i aktywuj opcję „Pobierz nowe aktualizacje, gdy są dostępne” oraz „Zainstaluj aktualizacje macOS”. Dzięki temu zarówno pobieranie, jak i instalacja będą przebiegać automatycznie. Nie musisz jednak wybierać obu opcji; możesz skonfigurować macOS tak, aby tylko pobierał aktualizacje, a instalację przeprowadzać ręcznie.

Uwaga: Możesz również włączyć lub wyłączyć automatyczne aktualizacje dla systemu iOS, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Aktualizacje macOS są udostępniane wszystkim użytkownikom jednocześnie. Jeżeli masz pewność, że nowa aktualizacja jest dostępna, ale nie została wykryta, spróbuj ponownie uruchomić komputer Mac oraz upewnij się, że Internet działa poprawnie. Możesz również spróbować skorzystać z innego połączenia internetowego. Jeśli aktualizacja została wydana niedawno, warto poczekać kilka godzin, aby serwery Apple mogły się odciążyć.