Jak podłączyć dowolny kontroler gier konsolowych do komputera z systemem Windows lub Mac

Kontrolery konsoli nie zawsze działają od razu po podłączeniu ich do komputera PC z systemem Windows lub Mac. Zebraliśmy listę przewodników, dzięki czemu możesz dowiedzieć się, jak wykorzystać swój ulubiony kontroler do współpracy z komputerem.

Większość kontrolerów przeznaczonych do użytku na komputerach PC, takich jak kontrolery USB Logitech, będzie zgodna z HID i będzie obsługiwać protokół XInput lub DirectInput, którego można używać w większości gier. Niektóre mogą działać po wyjęciu z pudełka, a inne mogą potrzebować niestandardowego sterownika. W przypadku kontrolerów konsoli, zwłaszcza starszych, możesz potrzebować adaptera sprzętowego, jeśli nie jest podłączony do USB, ponieważ obsługa Bluetooth jest trafiona lub nieudana.

Ten przewodnik obejmuje systemy Windows i macOS, ale większość kontrolerów HID będzie działać również w systemie Linux. To zajmie tylko mała konfiguracja, które prawdopodobnie znają użytkownicy Linuksa.

PlayStation 4 (DualShock 4)

Kontroler PS4 dual-shock

Windows obsługuje kontrolery Sony PS4 bez dodatkowego oprogramowania, o ile podłączysz je przez USB. Będziesz potrzebował adapter sprzętowy korzystać z kontrolera bezprzewodowo.

Komputery Mac domyślnie obsługują również najnowsze kontrolery Sony, nawet w przypadku połączenia bezprzewodowego. Niestety, te kontrolery pojawiają się jako ogólne urządzenie wejściowe, które może nie działać we wszystkich grach.

PlayStation 3 (DualShock 3)

Windows potrzebuje niestandardowego sterownika dla kontrolerów PS3. Konfiguracja jest nieco skomplikowana, ale mamy instrukcje.

Komputery Mac obsługują te kontrolery bez dodatkowego oprogramowania. Wystarczy połączyć się bezprzewodowo przez Bluetooth lub podłączyć za pomocą kabla USB.

PlayStation 1 i 2 (DualShock 1 i 2)

Kontrolery Sony PS1 i PS2 są starsze i nie używają USB. Możesz dostać adapter, ale prawdopodobnie najlepiej jest wybrać DualShock 3, ponieważ jest prawie całkowicie taki sam, ale z obsługą sieci bezprzewodowej i USB.

Xbox One

Kontroler Xbox One

Windows jest obsługiwany w pełni po wyjęciu z pudełka, ponieważ jest to flagowy kontroler firmy Microsoft. Po prostu podłącz i graj lub połącz się przez Bluetooth. Możesz nawet zaktualizować oprogramowanie układowe kontrolera z komputera, jeśli używasz systemu Windows 10.

Komputery Mac obsługują kontrolery Xbox One bezprzewodowo bez niczego dodatkowego, ale będziesz potrzebować dodatkowego oprogramowania, jeśli chcesz podłączyć kontroler przez USB. W szczególności potrzebujesz 360Controller sterownik, który rozszerza obsługę przewodowych kontrolerów USB dla konsoli Xbox One.

Xbox 360

System Windows domyślnie obsługuje przewodowe kontrolery 360, ale kontrolery bezprzewodowe będą wymagały specjalnego adaptera USB.

Prochowiec potrzebuje niestandardowego sterownika. Z powodu problemów z rozszerzeniami jądra (kexts,) obsługa sieci bezprzewodowej powoduje błędy jądra i jest wyłączona w tym sterowniku.

Oryginalna konsola Xbox (Xbox „1”)

Będziesz potrzebować adapter a niektóre sterowniki niestandardowe, ale nie wydaje się to całkiem łatwe. MacOS ma rozszerzenie starszy sterownik, ale może nie działać w nowszych wersjach systemu macOS. Ponadto, jeśli jesteś szalony, możesz całkowicie zrezygnować z adaptera i połącz ze sobą kilka kabli, chociaż nie zalecamy tego.

Kontroler Nintendo Switch Pro

Kontroler Nintendo Switch

Kontroler Nintendo Switch Pro działa automatycznie po podłączeniu go przez Bluetooth w systemie Windows i macOS, ale będziesz musiał skonfigurować go w Steam, aby używać go w grach.

Piloty Wii i kontrolery Wii U Pro

System Windows domyślnie połączy kontroler, ale może nie być używany jako kontroler we wszystkich aplikacjach. Dolphin, emulator Wii, obsługuje używanie ich jako danych wejściowych, ale nie mieliśmy żadnego pod ręką, aby przetestować użycie w całym systemie.

Mac jest obsługiwany w ten sam sposób – tylko w Dolphinie. Technicznie obsługiwane jest użycie w całym systemie, ale zdecydowanie zalecamy znalezienie nowego kontrolera. MacOS Sierra zepsuł wsparcie dla jedynego sterownika, Wjoy’a, ale został zaktualizowany na nowy widelec. Jednak obecna wersja też nie działa, więc będziesz musiał zbudować najnowsze zatwierdzenie ze źródła w Xcode, zaktualizować kilka celów kompilacji, naprawić kilka błędów, podpisać je na koncie programisty Apple, a potem w końcu że musisz uruchomić system w trybie odzyskiwania i wyłączyć ochronę integralności systemu, aby ją zainstalować. Dopiero wtedy można poprawnie podłączyć kontroler.

Kontrolery GameCube

Będziesz oczywiście potrzebował adaptera, ale Windows i Mac powinny być domyślnie obsługiwane przez HID. Wsparcie może się jednak różnić w zależności od otrzymanego adaptera. Możesz dostać urzędnik jeden, ale Adapter Mayflash wydaje się działać dobrze za połowę ceny. Ten adapter ma przełącznik, dzięki czemu można go używać zarówno na komputerze PC, jak i na konsoli, co zamieni go w urządzenie HID, a nie w zastrzeżoną konsolę tylko jedną. Dolphin może jednak komunikować się z nim bezpośrednio i będzie obsługiwał tryb Wii U, który może naprawić niektóre błędy z dodatkowymi portami.

Zwróć uwagę, że implementacja HID systemu macOS zastępuje bezpośrednią komunikację Dolphin z urządzeniem, więc nie obsługuje podłączania wielu kontrolerów. obejście, ale może nie działać z każdym adapterem. Wymaga to wyłączenia SIP, choć wprawdzie tylko dla rozszerzeń kext, co jest trochę bezpieczniejsze.

Kontrolery Guitar Hero

kontroler bohatera gitary

To trochę dziwne, ponieważ Guitar Hero ma wiele różnych wersji konsolowych, ale wciąż istnieje kwitnąca społeczność na PC CloneHero. Większość powinna działać z adapterem, więc najlepiej to sprawdzić ich wiki po instrukcje.

Inne kontrolery

Inne kontrolery Retro zwykle wymagają adapterów, chyba że otrzymasz ich zaktualizowane wersje USB. Większość adapterów powinna korzystać ze standardowych połączeń XInput i DirectInput i powinna być konfigurowalna w Steam i dowolnej z poniższych aplikacji.

Kontrolery innych firm będą się różnić w zależności od tego, co otrzymujesz, ale większość z nich powinna używać tych samych standardowych połączeń XInput. Zwykle wyświetla listę kompatybilności na Amazon, więc upewnij się, że kupujesz taki, który jest zgodny, lub wybierz coś bardziej głównego nurtu.

Jeśli twojego kontrolera nie ma na liście lub nie możesz zmusić go do pracy z tymi przewodnikami, szybkie wyszukiwanie w Google nazwy kontrolera oraz wersji systemu operacyjnego i „sterownika” powinno doprowadzić do przyzwoitych wyników.

Jeśli chcesz zmienić mapowanie kontrolera, możesz to zrobić za pomocą wbudowanego w Steam trybu Big Picture. Jeśli chcesz go użyć w grze innej niż Steam, możesz spróbować AntiMicro dla Windows i Przyjemny dla macOS, oba darmowe.

x