Jak podzielić dysk twardy na partycje w systemie Windows 10

Prawdopodobnie na Twoim wewnętrznym dysku twardym znajdują się dwie lub trzy partycje. Jeśli ktoś inny skonfigurował Twój dysk, możesz sądzić, że proces partycjonowania jest złożony. Nic bardziej mylnego! Chociaż warto zachować ostrożność podczas dzielenia dysku twardego, to osoby początkujące również mogą sobie z tym poradzić. Nie potrzebujesz żadnych aplikacji zewnętrznych, gdyż system Windows oferuje narzędzie o nazwie Zarządzanie dyskami, które umożliwia łatwe tworzenie partycji. W przypadku użytkowników aktualizacji Windows 10 Creators Update lub nowszych, możliwe jest także partycjonowanie dysków USB czy kart SD. W tym artykule skupimy się jednak na dyskach twardych.

Możesz podzielić zarówno dyski wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jeśli posiadasz dysk SSD, również możesz go podzielić w podobny sposób.

Wymagania wstępne

Aby podzielić dysk twardy w systemie Windows 10, musisz mieć uprawnienia administratora. Oczywiście, powinieneś mieć również dostępny dysk, który jest podłączony do komputera. W przypadku partycjonowania zewnętrznego dysku twardego, upewnij się, że jest on umieszczony w stabilnym miejscu, aby nie odłączył się przypadkowo podczas całego procesu.

Podstawowe pojęcia

Dysk twardy to element mechaniczny. Aby lepiej zrozumieć, jak działają partycje, wyobraź sobie mieszkanie typu studio; wszystko jest połączone w jeden duży pokój, a jedynie łazienka stanowi wydzieloną przestrzeń. Tak właśnie działa dysk twardy bez partycji – to jednolita przestrzeń z małą partycją przeznaczoną na odzyskiwanie danych.

Wyobraź sobie, że postanawiasz zamienić swoje studio na mieszkanie z wydzielonymi pokojami. W ten sposób dokonujesz partycjonowania swojego „mieszkania” – dysku. Gdy zaczynasz stawiać ścianki, masz pełną swobodę w wyborze ich rozmieszczenia, co odpowiada tworzeniu pierwszej partycji. Jednak po utworzeniu pierwszej partycji, możliwości są ograniczone i musisz być ostrożny przy tworzeniu następnych.

Warto również pamiętać o ograniczeniach dotyczących liczby partycji. Jeśli twój dysk jest typu MBR, możesz utworzyć maksymalnie cztery partycje. W przypadku dysków GPT nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do liczby partycji, które możesz stworzyć.

Jak sprawdzić typ dysku

Otwórz narzędzie Zarządzanie dyskami, korzystając z opcji wyszukiwania w systemie Windows lub z menu użytkownika zaawansowanego. Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk twardy lub na jedną z jego partycji i wybierz „Właściwości”. Następnie przejdź do zakładki „Sprzęt” i ponownie kliknij „Właściwości”. W nowym oknie wybierz zakładkę „Woluminy” i kliknij przycisk „Wypełnij”. W sekcji „Styl partycji” sprawdzisz, czy dysk jest typu GPT czy MBR.

Jak podzielić dysk twardy na partycje

Wróć do narzędzia Zarządzanie dyskami. Zakładamy, że masz obecnie jeden dysk bez partycji. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Zmniejsz wolumen”. Windows 10 przeanalizuje, o ile można zmniejszyć partycję, aby upewnić się, że nie utracisz żadnych plików. Nowa partycja nie będzie zawierać żadnych danych.

Na przykład, jeśli dysk twardy ma pojemność 1 TB, a zajęte jest na nim 800 GB danych, nie możesz utworzyć partycji o wielkości 500 GB. Korzystaj z wartości bazowej podanej przez system Windows, aby określić rozmiar nowej partycji. Najlepiej, jeśli nie masz żadnych plików na dysku, ale zrozumiałe jest, że nie zawsze jest to możliwe.

Wybór rozmiaru partycji to zazwyczaj najtrudniejsza część procesu. Wszystko inne jest stosunkowo proste.

Pozwól narzędziu Zarządzanie dyskami na przypisanie nowej partycji, czyli nowego dysku, litery. Program zapyta także, czy chcesz sformatować nowo utworzoną partycję. Zgódź się i pozwól na sformatowanie. Po tym procesie druga partycja powinna pojawić się w Zarządzaniu dyskami.

Jeśli widzisz ją jako przestrzeń RAW, kliknij prawym przyciskiem na nią i wybierz opcję formatowania z menu kontekstowego. To wszystko! Jeśli masz ochotę, możesz podzielić ten nowy dysk na dwie mniejsze partycje, pamiętając o ograniczeniach dotyczących ich liczby. Jeżeli instalujesz system Windows i masz obawy dotyczące partycji, najlepiej pozwól systemowi Windows zająć się tym samodzielnie, gdyż instalator jest zaprojektowany, aby zarządzać partycjonowaniem i formatowaniem dysków za Ciebie.


newsblog.pl