Jak połączyć się z serwerem proxy

Serwery proxy są korzystne, ponieważ działają jako pośrednicy między komputerem a Internetem. Wysyłają w Twoim imieniu wnioski online, a następnie zwracają żądane informacje. Jeśli chcesz samodzielnie połączyć się z serwerem proxy, wiedz, że nie jest to takie trudne, jak się wydaje.

Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat serwerów proxy, ich zastosowań i instrukcji dotyczących łączenia się z serwerem proxy.

Serwery proxy 101

Co to jest serwer proxy? To mediator lub serwer zastępczy. Pozwala komputerowi łączyć się z Internetem przy użyciu innego adresu IP. Mówiąc prościej, serwery proxy dodają dodatkową warstwę prywatności do Twojej obecności w Internecie, a także mogą zaoszczędzić dużo przepustowości w niektórych sytuacjach.

Podczas korzystania z proxy ruch internetowy i pliki mogą zostać skompresowane, a wszystkie niepotrzebne części można odłożyć na bok (np. irytujące reklamy na stronach internetowych). Serwery proxy są bardzo przydatne dla firm zatrudniających dużą liczbę pracowników w tej samej sieci bezprzewodowej, ponieważ mogą ułatwić ruch w zakresie przepustowości pojedynczego adresu.

Serwery proxy są również szybsze, ponieważ wyszukują wersje witryn z pamięci podręcznej bez pobierania innych niepotrzebnych plików. Pamiętaj, że buforowane wersje witryn lub stron mogą nie być aktualne! Serwery proxy można podzielić na dwie proste kategorie, prywatne i publiczne. Ogólnie rzecz biorąc, prywatne proxy są znacznie szybsze, ponieważ korzysta z nich mniej osób. Z tego samego powodu o wiele bezpieczniejsze są również prywatne proxy.

Pod względem prywatności i bezpieczeństwa, w porównaniu z usługą VPN, serwer proxy jest znacznie mniej skuteczny. Jeśli szukasz VPN, sprawdź NordVPNjest to jedna z najszybszych i najbezpieczniejszych wirtualnych sieci prywatnych.

Zastosowania serwerów proxy

Serwery proxy są w większości konfigurowane przez szkoły, pracodawców i inne miejsca, w których wiele osób jest podłączonych do tej samej sieci. Serwery proxy dają właścicielom sieci lepszy wgląd i kontrolę nad tym, co się dzieje.

Aby na przykład korzystać z Internetu w szkole, musisz połączyć się ze szkolną siecią proxy. Serwery proxy są powodem, dla którego administratorzy sieci z łatwością blokują wiele stron internetowych. Ale co broni serwera proxy?

Cóż, to prawdopodobnie tylko podstawowy firewall. W ten sposób strony są ograniczane i nic nie powinno przenikać do sieci. Jeśli wystąpią jakiekolwiek naruszenia zapory, możesz się założyć, że pochodzą one od złośliwego oprogramowania lub intruza do Twojej sieci.

Nie musisz być właścicielem firmy ani niczego innego, aby skonfigurować proxy. Możesz zainstalować go w swoim domu, jeśli masz wiele urządzeń i chcesz mieć lepszą kontrolę nad korzystaniem z Internetu w gospodarstwie domowym. Uwaga, spoiler, twoje dzieci nie będą cieszyć się serwerem proxy tak bardzo, jak ty!

Jak połączyć się z serwerem proxy w systemie Windows

Istnieją dwa podstawowe sposoby łączenia się z serwerem proxy na komputerze z systemem Windows. Jedna to zautomatyzowany skrypt, a druga to metoda ręczna. Zacznijmy od instrukcji korzystania ze skryptu:

 • Na komputerze przejdź do Start > Ustawienia.
 • Kliknij opcję Sieć i Internet.
 • W menu bocznym kliknij Proxy.
 • Włącz opcję Użyj skryptu instalacyjnego.
 • Wprowadź adres skryptu, który otrzymałeś (przez pracodawcę, szkołę lub innego właściciela serwera) i wybierz Zapisz. Możesz wtedy wyjść z ustawień, a skrypt powinien zacząć działać natychmiast.
 • Odwrotnym sposobem jest ręczne tworzenie serwera proxy:

 • Włącz opcję Użyj serwera proxy w sekcji Ręczna konfiguracja serwera proxy.
 • Wprowadź adres IP w zakładce Adres, aw odpowiednim polu numer portu.
 • Gdy skończysz, Zapisz zmiany i wyjdź z tego menu.
 • Jak połączyć się z serwerem proxy na komputerze Mac

  Tworzenie serwera proxy na komputerach Mac również nie jest trudne. Oto jak to zrobić:

 • Uruchom menu Preferencje systemowe.
 • Wybierz kartę Sieć.
 • Znajdź opcję Zaawansowane i wybierz ją.
 • Następnie wybierz opcję Proxy. Tutaj możesz automatycznie skonfigurować serwer proxy, jeśli wybierzesz Automatyczne wykrywanie proxy, a Twój komputer skonfiguruje wszystko samodzielnie.
 • Alternatywnie możesz to zrobić ręcznie. Następnie należy kliknąć na typ proxy, w odpowiednich polach wpisać jego port i adres (port jest tym mniejszym). Może być również konieczne wprowadzenie poświadczeń serwera proxy, jeśli serwer jest chroniony hasłem.
 • Kiedy skończysz, kliknij OK, aby zapisać zmiany i połączyć się z serwerem proxy.
 • Zauważysz różne typy serwerów proxy. HTTP jest najpopularniejszym, ale nie jest zbyt bezpieczny, nie ma szyfrowania, HTTPS zapewnia warstwę szyfrowania, więc zawartość nie jest wysyłana w postaci zwykłego tekstu. Wreszcie, SOCKS ma wiele zastosowań, np. jest doskonały do ​​torrentów, ale jest znacznie wolniejszy niż inne typy serwerów proxy.

  Jak połączyć się z serwerem proxy za pomocą przeglądarki internetowej

  Większość nowoczesnych przeglądarek internetowych obsługuje dostęp do serwerów proxy i korzystanie z nich. Omówimy połączenie z serwerem proxy w przeglądarce Firefox.

 • W przeglądarce Firefox kliknij ikonę menu aplikacji w prawym górnym rogu ekranu.
 • Stąd kliknij Ustawienia, aby otworzyć nowe okno.
 • Teraz przewiń w dół zakładkę Ogólne do Ustawienia sieciowe i wybierz Ustawienia.
 • Wybierz metodę konfiguracji serwera proxy (ręczną, automatyczną lub systemową) i kliknij OK.
 • Czy serwery proxy wystarczą?

  Serwery proxy są przydatne, w zależności od Twoich potrzeb. Jeśli Twoim głównym problemem jest bezpieczeństwo i prywatność w Internecie, lepszym wyborem jest korzystanie z usługi VPN. Mimo to serwery proxy są bardzo popularne i mają wiele zastosowań. Na przykład szkoły i zakłady pracy nie mogłyby bez nich funkcjonować.

  Konfigurujesz publiczny czy osobisty serwer proxy? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej i powiedz nam, czy jesteś zadowolony z wyników.

  x