Jak poprawić wydajność gier w systemie Linux za pomocą Feral GameMode

Feral Interactive stworzył innowacyjny program dla graczy Linuksa o nazwie GameMode. To imponujące narzędzie, które może poprawić wydajność podczas grania w gry wideo, optymalizując kilka aspektów systemu operacyjnego Linux, w tym regulator procesora, priorytety I / O, wydajność GPU i wiele więcej.

Korzystanie z GameMode w systemie Linux wymaga zbudowania programu z kodu źródłowego dostępnego na GitHub. Budowanie kodu źródłowego jest bardzo proste, ponieważ programiści opisują wymagane zależności, sposób ich instalacji, a nawet załączyli elegancki skrypt instalacyjny, który po uruchomieniu może wyeliminować żmudność przy kompilowaniu oprogramowania.

Aby rozpocząć proces instalacji GameMode w systemie Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie, gdy terminal jest otwarty, postępuj zgodnie z każdą sekcją procesu instalacji, aby uruchomić kopię GameMode!

Uzyskiwanie zależności

Najważniejszą częścią instalacji GameMode na Linuksie jest uzyskanie różnorodnych zależności oprogramowania do instalacji, które muszą być zainstalowane. Aby skonfigurować zależności GameMode na komputerze z systemem Linux, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami wiersza poleceń, które odpowiadają używanemu systemowi Linux.

Ubuntu

W systemie Ubuntu Linux wymagane są następujące zależności: Meson, Libsystemd-dev, Pkg-config, Ninja, Git, Libdbus-1-dev i Dbus-user-session.

sudo apt install meson libsystemd-dev pkg-config ninja-build git libdbus-1-dev dbus-user-session

Debian

Debian Linux jest bardzo podobny do Ubuntu pod maską. W rezultacie zależności wymagane do zbudowania na nim GameMode są identyczne (Libsystemd-dev, Pkg-config, Ninja, Git, Libdbus-1-dev itp.)

sudo apt-get install meson libsystemd-dev pkg-config ninja-build git libdbus-1-dev dbus-user-session

Arch Linux

Użytkownicy Arch Arch muszą zainstalować tylko 4 zależności, aby zbudować GameMode. Są to Meson, Systemd, Git i Dbus.

sudo pacman -S meson systemd git dbus

Fedora

Użytkownicy Fedory Linux, którzy chcą skompilować GameMode w systemie Linux, muszą zainstalować Meson, Systemd-devel, Pkg-config, Git i Dbus-devel.

sudo dnf install meson systemd-devel pkg-config git dbus-devel

OpenSUSE

Deweloper nie określa jawnie prawidłowych zależności wymaganych do zbudowania oprogramowania w OpenSUSE. To powiedziawszy, Fedory powinny działać dobrze. Występują jednak problemy, skontaktuj się bezpośrednio z programistą na tej stronie.

sudo dnf install meson systemd-devel pkg-config git dbus-devel

Pobierz kod źródłowy

Po wyeliminowaniu zależności należy pobrać kod źródłowy GameMode. Aby to zrobić, musimy skorzystać z programu Git i tak jest klon funkcja.

git clone https://github.com/FeralInteractive/gamemode.git

Po zakończeniu procesu klonowania w katalogu domowym pojawi się folder o nazwie „tryb gry” (~). Przenieś sesję terminalową do tego folderu za pomocą Płyta CD polecenie poniżej.

cd gamemode

Budowanie GameMode w systemie Linux

Aplikację GameMode można łatwo zbudować na dowolnym komputerze z systemem Linux, dzięki skryptowi „bootstrap.sh”. Aby uruchomić skrypt, uruchom poniższe polecenie wykonania w oknie terminala.

./bootstrap.sh

Po uruchomieniu skryptu „bootstrap.sh” na komputerze z systemem Linux pojawi się prośba o podanie hasła użytkownika. Zrób to, ponieważ skrypt potrzebuje go, aby uzyskać dostęp do sudo podczas procesu kompilacji i instalacji.

Po zakończeniu procesu kompilacji / instalacji na komputerze z systemem Linux będziesz mógł uzyskać dostęp do GameMode ręcznie, wpisując poniższe polecenie.

man gamemoded

Uruchom GameMode w grach innych niż Steam

GameMode może uruchamiać gry wideo zainstalowane na komputerze z systemem Linux za pośrednictwem wiersza polecenia. Na przykład, aby uzyskać lepszą wydajność Super Tux Kart w systemie Linux, uruchom następujące polecenie w oknie terminala systemu Linux.

gamemoderun supertuxkart

Aby uruchomić dowolną grę wideo zainstalowaną na komputerze z systemem Linux, napisz gamemoderun polecenie, a następnie polecenie wykonania gry.

gamemoderun game-name

Uruchom GameMode z grami Steam

Oprócz uruchamiania z terminala GameMode może także współpracować z grami Steam. Aby skonfigurować dowolną grę do działania na Steamie, zacznij od uruchomienia aplikacji Steam. Następnie, po otwarciu aplikacji Steam, kliknij „Library”, aby przejść do biblioteki gier wideo.

W sekcji „Biblioteka” Steam poszukaj zainstalowanej gry i kliknij ją prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić menu prawym przyciskiem myszy.

W menu prawym przyciskiem myszy swojej gry Steam znajdź opcję „właściwości” i wybierz ją, aby otworzyć obszar właściwości gry. Następnie poszukaj przycisku „ustaw opcje uruchamiania” i kliknij go, aby otworzyć okno opcji uruchamiania Steam.

W „Opcjach uruchamiania” gry na Steamie wpisz następujące polecenie w polu tekstowym, aby włączyć GameMode dla gry Steam.

gamemoderun %command%

Kliknij przycisk „OK”, aby zapisać polecenie w grze Steam. Następnie kliknij przycisk „Zamknij”, aby zamknąć okno właściwości gry Steam.

Aby uruchomić GameMode w grze Steam, kliknij „Graj” i wprowadź hasło w wyskakującym oknie, które pojawi się na ekranie.

x