Maszyny wirtualne VirtualBox działają wolno dzięki domyślnej konfiguracji maszyny wirtualnej. Jeśli używasz VirtualBox do uruchamiania Linuksa, możesz zauważyć, że wydajność nie jest świetna, i szukasz sposobów na jej poprawę.

Można poprawić wydajność maszyny wirtualnej z systemem Linux, dostosowując ustawienia w VirtualBox. Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, ponieważ pokażemy Ci, jak ulepszyć maszynę wirtualną VirtualBox!

Szukasz alternatywy dla VirtualBox? Mamy kilka sugestii.

Zainstaluj dodatki dla gości

Pierwszą rzeczą do zrobienia, jeśli masz powolną maszynę wirtualną VirtualBox, jest zainstalowanie dodatków gości. Powód? Dodatki dla gości są dostarczane z kilkoma ulepszeniami VirtualBox, sterownikami i ulepszeniami, które mogą znacznie poprawić szybkość i szybkość działania maszyny wirtualnej.

Aby zainstalować dodatki dla gości, zacznij od uruchomienia maszyny wirtualnej i załaduj ją do systemu operacyjnego, który jest na niej zainstalowany. Następnie, gdy system operacyjny jest uruchomiony, naciśnij Prawy klawisz Ctrl przycisk, aby uzyskać dostęp do kontrolek VM Virtualbox.

Po naciśnięciu przycisku Dobrze Ctrl znajdź menu „Urządzenia” i kliknij je myszą. Następnie wyszukaj „Włóż obraz dysku CD z dodatkami gości” i kliknij go. Virtualbox automatycznie pobierze plik ISO dodatków gości i wstawi go na maszynę wirtualną.

Uwaga: jeśli Virtualbox nie pobierze automatycznie ISO, złap ten obraz ISO i włóż go do maszyny wirtualnej, klikając ikonę dysku CD i wybierając przycisk „Wybierz obraz dysku”.

Sprawdź -   Jak naprawić opóźnienie klawiatury w systemie Windows 10

Po wstawieniu pliku ISO dodatków gości wróć do maszyny wirtualnej Virtualbox i otwórz okno terminala. Aby uruchomić okno terminala na maszynie wirtualnej z systemem Linux, naciśnij Lewy Ctrl + Shift + T lub Lewy Ctrl + Alt + T. Następnie przy otwartym oknie terminala użyj Płyta CD polecenie poniżej.

cd /media/$USER/VBox_*

Lub

cd /media/cdrom

Uruchom skrypt powłoki „autorun.sh” w katalogu Guest Additions.

sudo sh autorun.sh

Pozwól skryptowi zainstalować dodatki VirtualBox Guest na twojej maszynie wirtualnej. Po zakończeniu procesu uruchom ponownie maszynę wirtualną.

Zwiększ rdzenie w maszynie wirtualnej

Przypadkowi użytkownicy wirtualnych urządzeń, którzy konfigurują maszynę wirtualną z systemem Linux, nie myślą o rdzeniach procesorów. Idą z domyślnym ustawieniem jednego rdzenia, a następnie zastanawiają się, dlaczego ich maszyna wirtualna jest tak wolna. Jeśli chcesz zrobić to trochę szybciej, zmień, ile rdzeni może używać twoja maszyna wirtualna.

Aby rozpocząć, określ liczbę rdzeni procesora hosta. Informacje te można znaleźć, przeglądając instrukcję obsługi komputera lub procesora.

Po określeniu liczby rdzeni na komputerze hosta zapoznaj się z poniższą listą, aby dowiedzieć się, ile rdzeni ma dać wirtualna maszyna VirtualBox.

  • Procesory hosta z 4 rdzeniami powinny używać 2 rdzeni.
  • Procesory hosta z 6 rdzeniami powinny używać 2-4 rdzenie.
  • Procesory hosta z 8-12 rdzeniami powinny używać 4 lub więcej rdzeni.
Sprawdź -   Jak grać w gry Steam w systemie operacyjnym Chrome z obsługą Linux

Po ustaleniu, ile rdzeni ma być używanych, wyłącz maszynę wirtualną VirtualBox, a następnie wybierz ją w interfejsie użytkownika VirtualBox, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Ustawienia”.

W „Ustawieniach” poszukaj opcji „System” i kliknij myszą. Następnie znajdź kartę Procesor.

Znajdź obszar „Procesor (y)” i przeciągnij suwak do żądanej liczby rdzeni. Kliknij przycisk „OK”, aby zapisać ustawienia.

Zwiększ alokację pamięci wideo

Domyślne ustawienie wideo dla VirtualBox jest niskie. Pozwala to systemowi gości tylko na około 16 MB pamięci wideo. Jeśli chcesz poprawić szybkość maszyny wirtualnej, kluczem jest zwiększenie przydziału pamięci wideo.

Aby zmienić przydział pamięci wideo w maszynie wirtualnej VirtualBox, wykonaj następujące czynności. Najpierw wyłącz maszynę wirtualną. Następnie kliknij go prawym przyciskiem myszy w interfejsie VirtualBox, otwórz menu prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Ustawienia”.

Wewnątrz ustawień znajdź „Wyświetl” i kliknij myszą. Znajdź suwak „Pamięć wideo” i ustaw go na 128 MB. Następnie kliknij przycisk „OK”, aby zastosować zmiany w maszynie wirtualnej.

Zwiększ wirtualną pamięć RAM

Ilość pamięci RAM wybrana domyślnie w VirtualBox jest dość mała. Około 1024 MB. Ta ilość wystarczy, aby uruchomić podstawową dystrybucję Linuksa, ale jeśli chcesz wykonać poważną pracę, ilość pamięci RAM musi zostać zwiększona.

Sprawdź -   Jak połączyć dźwięk i wideo w systemie Windows 10

Aby zwiększyć wirtualną pamięć RAM w aplikacji VirtualBox, zamknij maszynę wirtualną i wyłącz ją. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy w interfejsie użytkownika VBox i wybierz „Ustawienia” w menu prawym przyciskiem myszy.

W oknie „Ustawienia” kliknij „System”. Następnie znajdź kartę „Płyta główna” i kliknij ją. Stamtąd znajdź „Pamięć podstawowa” i przeciągnij suwak do żądanej ilości pamięci RAM (co najmniej 2-3 GB).

Po ustawieniu większej ilości pamięci RAM maszyny wirtualnej kliknij przycisk „OK”, aby zastosować zmiany.

Użyj lekkiego pulpitu na maszynie wirtualnej

W VirtualBox wprowadzono wiele zmian sprzętowych, które poprawią wydajność twojej maszyny wirtualnej, i omówiliśmy to w tym artykule dzisiaj. Jeśli jednak maszyna wirtualna z systemem Linux działa wolno, należy również wziąć pod uwagę środowisko pulpitu, na którym działa.

Po wyjęciu z pudełka większość dystrybucji Linuksa używa Gnome Shell lub KDE Plasma. Te komputery stacjonarne są bardzo ciężkie i nie nadają się do wirtualizacji. Zamiast tego rozważ zainstalowanie bardziej lekkiego środowiska pulpitu, które zużywa znacznie mniej zasobów systemowych i jest bardziej responsywne na maszynie wirtualnej, takiej jak LXQt, XFCE4, Kumpellub Oświecenie.