Udostępnij teraz w social media:

Maszyny wirtualne VirtualBox są powolne dzięki domyślnej konfiguracji maszyny wirtualnej. Jeśli używasz VirtualBox do uruchamiania Linuksa, możesz zauważyć, że wydajność nie jest świetna i szukasz sposobów na jej poprawę.

Możliwe jest zwiększenie wydajności maszyny wirtualnej z systemem Linux, dostosowując ustawienia w VirtualBox. Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, ponieważ pokazujemy, jak poprawić działanie maszyny wirtualnej VirtualBox!

Szukasz alternatywy dla VirtualBox? Mamy kilka sugestii.

Zainstaluj dodatki dla gości

Pierwszą rzeczą do zrobienia, jeśli masz powolną maszynę wirtualną VirtualBox, jest zainstalowanie dodatków dla gości. Powód? Dodatki dla gości zawierają kilka ulepszeń, sterowników i ulepszeń VirtualBox, które mogą znacznie poprawić szybkość i responsywność maszyny wirtualnej.

Aby zainstalować dodatki dla gości, zacznij od uruchomienia maszyny wirtualnej i załaduj ją do systemu operacyjnego, który jest na niej zainstalowany. Następnie, gdy system operacyjny jest uruchomiony, naciśnij prawy przycisk Ctrl, aby uzyskać dostęp do elementów sterujących maszyny wirtualnej Virtualbox.

Po naciśnięciu prawego klawisza Ctrl znajdź menu „Urządzenia” i kliknij je myszą. Następnie poszukaj obrazu „Wstaw obraz dysku CD z dodatkami gościa” i kliknij go. Virtualbox automatycznie pobierze plik ISO dodatków dla gości i wstawi go do maszyny wirtualnej.

Sprawdź -   Co to jest TTY w systemie Linux? (i jak używać polecenia tty)

Uwaga: jeśli Virtualbox nie pobierze automatycznie ISO, pobierz ten obraz ISO i włóż go do maszyny wirtualnej, klikając ikonę CD i wybierając przycisk „Wybierz obraz dysku”.

Po wstawieniu pliku ISO dodatków gościa wróć do maszyny wirtualnej Virtualbox i otwórz okno terminala. Aby uruchomić okno terminala na maszynie wirtualnej z systemem Linux, naciśnij Lewy Ctrl + Shift + T lub Lewy Ctrl + Alt + T. Następnie, przy otwartym oknie terminala, użyj poniższego polecenia CD.

cd /media/$USER/VBox_*

Lub

cd /media/cdrom

Uruchom skrypt powłoki „autorun.sh” w katalogu Guest Additions.

sudo sh autorun.sh

Pozwól, aby skrypt zainstalował dodatki dla gości VirtualBox na Twojej maszynie wirtualnej. Po zakończeniu procesu uruchom ponownie maszynę wirtualną.

Zwiększ liczbę rdzeni w maszynach wirtualnych

Zwykli użytkownicy wirtualnych skrzynek, którzy konfigurują maszynę wirtualną z systemem Linux, nie myślą o rdzeniach procesora. Idą z domyślnym ustawieniem jednego rdzenia, a potem zastanawiają się, dlaczego ich maszyna wirtualna jest tak wolna. Jeśli chcesz trochę przyspieszyć, zmień liczbę rdzeni, których może używać Twoja maszyna wirtualna.

Na początek określ, ile rdzeni ma procesor hosta. Możesz znaleźć te informacje, przeglądając instrukcję komputera lub procesora.

Po ustaleniu, ile rdzeni masz na komputerze-hoście, przeczytaj poniższą listę, aby dowiedzieć się, ile rdzeni ma dać wirtualnej maszynie VirtualBox.

Sprawdź -   Jak przejść z Bash na C Shell w systemie Linux

Procesory hosta z 4 rdzeniami powinny używać 2 rdzeni.
Procesory hosta z 6 rdzeniami powinny używać 2-4 rdzeni.
Procesory hosta z 8-12 rdzeniami powinny używać 4 lub więcej rdzeni.

Po ustaleniu liczby rdzeni do wykorzystania wyłącz maszynę wirtualną VirtualBox, a następnie wybierz ją w interfejsie użytkownika VirtualBox, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Ustawienia”.

W „Ustawieniach” poszukaj opcji „System” i kliknij ją myszą. Następnie znajdź kartę Procesor.

Znajdź obszar „Procesor (y)” i przeciągnij suwak do żądanej liczby rdzeni. Kliknij przycisk „OK”, aby zapisać ustawienia.

Zwiększ alokację pamięci wideo

Domyślne ustawienie wideo dla VirtualBox jest niskie. Umożliwia systemowi operacyjnemu gościa tylko około 16 MB pamięci wideo. Jeśli chcesz poprawić prędkość maszyny wirtualnej, kluczem jest zwiększenie alokacji pamięci wideo.

Aby zmienić alokację pamięci wideo w maszynie wirtualnej VirtualBox, wykonaj następujące czynności. Najpierw wyłącz maszynę wirtualną. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy w interfejsie VirtualBox, przywołaj menu prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Ustawienia”.

W ustawieniach znajdź „Display” i kliknij myszą. Znajdź suwak „Pamięć wideo” i ustaw go na 128 MB. Następnie kliknij przycisk „OK”, aby zastosować zmiany w maszynie wirtualnej.

Zwiększ wirtualną pamięć RAM

Ilość pamięci RAM wybrana domyślnie w VirtualBox jest dość mała. Około 1024 MB. Ta ilość wystarczy do uruchomienia podstawowej dystrybucji Linuksa, ale jeśli chcesz wykonać jakąś poważną pracę, ilość pamięci RAM musi zostać zwiększona.

Sprawdź -   Jak utrzymać Chromebooka włączonego po zamknięciu pokrywy

Aby zwiększyć wirtualną pamięć RAM w aplikacji VirtualBox, zamknij maszynę wirtualną i wyłącz ją. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy w interfejsie użytkownika VBox i wybierz „Ustawienia” z menu prawego przycisku myszy.

W oknie „Ustawienia” kliknij „System”. Następnie znajdź kartę „Płyta główna” i kliknij ją. Stamtąd znajdź „Pamięć podstawowa” i przeciągnij suwak do żądanej ilości pamięci RAM (co najmniej 2-3 GB).

Po ustawieniu większej ilości pamięci RAM maszyny wirtualnej, kliknij przycisk „OK”, aby zastosować zmiany.

Użyj lekkiego pulpitu na maszynie wirtualnej

Istnieje wiele zmian sprzętowych w VirtualBox, które poprawią wydajność Twojej maszyny wirtualnej i omówiliśmy to dzisiaj w tym artykule. Jeśli jednak maszyna wirtualna z systemem Linux działa wolno, należy również wziąć pod uwagę środowisko pulpitu, na którym jest uruchomione.

Po wyjęciu z pudełka większość dystrybucji Linuksa używa Gnome Shell lub KDE Plasma. Te komputery stacjonarne są bardzo ciężkie i nie nadają się do wirtualizacji. Zamiast tego rozważ zainstalowanie lżejszego środowiska pulpitu, które zużywa znacznie mniej zasobów systemowych i jest bardziej responsywne na maszynie wirtualnej, na przykład LXQt, XFCE4, Kumpellub Oświecenie.