Udostępnij teraz w social media:

Spójrzmy prawdzie w oczy: żywotność baterii w systemie Linux jest fatalna. Jeśli weźmiesz nowoczesny laptop z systemem Windows 10, żywotność baterii prawdopodobnie wyniesie około 6-10 godzin, co jest łatwe. Zainstaluj Linuksa na tym samym komputerze i masz szczęście, że dostaniesz 4-5 godzin. Dlaczego to? Cóż, wielu programistów Linuksa nie robi wystarczająco dużo, aby pomóc użytkownikom laptopów. Jasne, niektórzy dodają kilka poprawek, a inni nawet używają niektórych programów omówionych w tym artykule, aby poprawić żywotność baterii w systemie Linux, ale większość głównych systemów operacyjnych Linux ma w najlepszym razie przeciętną żywotność baterii.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Dlatego w tym artykule omówimy najlepsze sposoby na poprawę żywotności baterii w laptopach z systemem Linux. Zacznijmy!

TLP

Pierwszym oprogramowaniem, za pomocą którego użytkownicy mogą poprawić żywotność baterii na platformie Linux, jest TLP. Jest to narzędzie działające w tle, które po zainstalowaniu automatycznie skanuje komputer, na którym jest włączony, i automatycznie dostosowuje zużycie baterii. W większości przypadków nie trzeba wprowadzać żadnych poprawek za pomocą tego narzędzia, ponieważ wszystko odbywa się automatycznie. W razie potrzeby można jednak zmienić niektóre ustawienia.

TLP jest szeroko stosowany przez fanów Linuksa na laptopach. Programiści, którzy chcą trochę wydobyć z systemu operacyjnego Linux, gdy działa na laptopie, zwracają się do tego oprogramowania, szczególnie ze względu na fakt, że prawie wszystko jest zautomatyzowane. Przeciętny użytkownik nie wymaga majsterkowania.

Sprawdź -   5 sposobów oglądania strumieni wideo na pulpicie Linux

Aby zainstalować TLP na komputerze z systemem Linux, zacznij od otwarcia okna terminala. Następnie wprowadź polecenie odpowiadające Twojemu systemowi operacyjnemu.

Ubuntu

sudo apt-get install tlp

Arch Linux

sudo pacman -S tlp

Fedora

sudo dnf install tlp

OpenSUSE

Suse ma TLP na stronie oprogramowania OpenSUSE. Zainstaluj go „metodą jednego kliknięcia” tutaj.

Inny

Jak wspomniano wcześniej, TLP jest bardzo popularne. Nawet jeśli Twój system operacyjny nie jest na tyle popularny, aby znaleźć się na liście instalacji, prawdopodobnie istnieje sposób, aby go zainstalować. Otwórz menedżera pakietów, który jest zwykle używany do instalowania oprogramowania w używanym systemie operacyjnym Linux. Wyszukaj za pomocą terminu „TLP”.

Włączanie TLP

Oprogramowanie TLP jest bardzo łatwe do włączenia podczas rozruchu. Osoby korzystające z Ubuntu, Fedora, Arch Linux, OpenSUSE lub dowolnej innej dystrybucji Linuksa korzystającej z nowoczesnego systemu startowego systemd mogą łatwo włączyć TLP. Odbywa się to za pomocą jednego polecenia, aby załadować się podczas rozruchu.

sudo systemctl enable tlp

Drugie polecenie umożliwia natychmiastowe uruchomienie usługi TLP. W przeciwnym razie konieczne jest ponowne uruchomienie.

sudo system start tlp

Użytkownicy Debiana (szczególnie ci, którzy używają wersji bez systemd) muszą uruchamiać i włączać TLP w inny sposób. Po zainstalowaniu TLP włączy się automatycznie. Jednak nie rozpocznie się od razu bez następującego polecenia.

sudo tlp start

Gdy protokół TLP jest w pełni włączony, automatycznie zarządza zużyciem energii w systemie Linux. Naprawdę nie ma powodu, aby zmieniać jakiekolwiek ustawienia. Jeśli jednak mimo wszystko chcesz zmienić ustawienia, otwórz terminal i wpisz: tlp –help. To ujawnia wiele opcji dostępnych w programie do zarządzania zużyciem energii w systemie Linux.

Sprawdź -   Jak szyfrować i odszyfrowywać pliki za pomocą GPG w systemie Linux

Powertop

Chociaż TLP automatycznie poprawia żywotność baterii w systemie Linux, nigdy tak naprawdę nie dociera do sedna problemu, dlaczego żywotność baterii jest tak straszna. Aby rozwiązać ten problem, istnieje inna metoda. Program, który może rozwiązać ten problem, nosi nazwę Powertop. Podobnie jak TLP, może automatycznie skanować laptopa z systemem Linux i próbować poprawić żywotność baterii. Jednak w przeciwieństwie do TLP bardziej chodzi o włączanie i wyłączanie niektórych narzędzi do zarządzania energią w systemie Linux.

Ponadto Powertop ma przeglądarkę, która może pomóc użytkownikom znaleźć konkretną świnię mocy, aby można było podjąć odpowiednie kroki. Oto jak to zainstalować:

Ubuntu

sudo apt install powertop

Debian

sudo apt-install powertop

Arch Linux

Arch Linux niesie PowerTop. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych systemów operacyjnych opartych na systemie Linux na tej liście, istnieje obszerny artykuł o tym, jak Powertop współpracuje z Arch Linux. Jeśli jesteś użytkownikiem Arch i chcesz zainstalować to oprogramowanie, dobrze jest przeczytać tę stronę. Zainstaluj go za pomocą:

pacman -S powertop

Fedora

sudo dnf install powertop

OpenSUSE

Podobnie jak większość oprogramowania w pakiecie OpenSUSE, Powertop ma stronę instalacyjną „jednym kliknięciem”. Zainstaluj to tutaj.

Inny

Kod źródłowy Powertop jest dostępny na Github. Oprócz tego szczegółowe instrukcje obejmują dokładnie, jak go pobrać i zbudować na podstawie kodu źródłowego. Iść tutaj jeśli przeszukałeś dystrybucję Linuksa pod kątem Powertop i wyszedłeś pusty.

Sprawdź -   Jak wpisywać akcenty w systemie Windows 10

Konfiguracja Powertop

Powertop to potężne narzędzie. Dobry profil oszczędzania energii zostanie skonfigurowany automatycznie przy użyciu funkcji „autostrojenia”. Ta funkcja automatycznie przejdzie i włączy wszystkie „DOBRE” ustawienia. Na przykład: jeśli Twój układ Wi-Fi zużywa zbyt dużo energii, bateria może się z tego powodu wyczerpać. Funkcja autostrojenia zdiagnozuje ten problem, poinformuje Cię o tym i włączy oszczędzanie energii.

Najpierw skalibruj Powertop. Jest to konieczne, aby program działał.

sudo powertop --calibrate

Podczas tego procesu kalibracji Powertop gromadzi wiele danych dotyczących działania laptopa. Twój ekran może stać się pusty, a Wi-Fi może przestać działać. To po prostu Powertop bawi się różnymi rzeczami. Zostaw wszystko i pozwól Powertop zrobić swoje.

Po zakończeniu kalibracji rozpocznij proces automatycznego strojenia.

sudo powertop --auto-tune

Na koniec włącz te poprawki automatycznego dostrajania podczas uruchamiania za pomocą systemd. Wklej następujące w nano za pomocą: sudo nano /etc/systemd/system/powertop.service

[Unit]
Description=Powertop tunings

[Service]
ExecStart=/usr/bin/powertop --auto-tune
RemainAfterExit=true

[Install]
WantedBy=multi-user.target

Naciśnij CTRL + O, aby zapisać ten plik. Następnie włącz automatyczne dostrajanie podczas rozruchu za pomocą:

sudo systemctl enable powertop.service

Wniosek

Żywotność baterii w systemie Linux jest dość okropna, zwłaszcza jeśli porównasz ją z żywotnością baterii w systemach operacyjnych, takich jak Windows i macOS. Z tego powodu wielu użytkowników Linuksa jest sfrustrowanych. Na szczęście z pomocą takich narzędzi jak TLP i Powertop nie wszystko jest stracone.