Jak powstrzymać Safari przed uruchamianiem aplikacji na iPhonie i iPadzie

Udostępnij teraz w social media:

Safari na iPhone’a i iPada automatycznie otworzy wiele łączy internetowych w aplikacjach. Na przykład, jeśli klikniesz łącze LinkedIn, Reddit lub YouTube na stronie internetowej, zostaniesz przeniesiony do powiązanej aplikacji. Oto jak pozostać w Safari.

Opcja 1: Odinstaluj aplikację

Oto dlaczego Safari to robi: programiści aplikacji mogą zarejestrować swoje aplikacje za pomocą adresów URL. Na przykład, jeśli zainstalujesz aplikację LinkedIn, zarejestruje się ona pod adresami linkedin.com. Za każdym razem, gdy klikniesz łącze linkedin.com w przeglądarce Safari z zainstalowanym LinkedIn, Safari przeniesie Cię do aplikacji LinkedIn. Apple nie oferuje sposobu na wyłączenie tego dla poszczególnych aplikacji.

Jeśli naprawdę nie lubisz korzystać z aplikacji usługi i wolisz jej witrynę internetową, możesz odinstalować aplikację ze swojego iPhone’a lub iPada. Safari nie otworzy aplikacji, jeśli nie jest zainstalowana.

  Jak używać tekstu do kolumn, jak w programie Excel Pro

Opcja 2: Długie naciśnięcie łącza

Aby uniknąć otwierania aplikacji podczas otwierania pojedynczego łącza, możesz go długo nacisnąć w Safari. Pojawi się podgląd strony internetowej. Wskaż „Otwórz”, aby otworzyć łącze w Safari na bieżącej karcie lub „Otwórz w nowej karcie”, aby otworzyć łącze w Safari na karcie w tle.

Spowoduje to pominięcie otwarcia linku w powiązanej aplikacji, ale za każdym razem będziesz musiał użyć menu kontekstowego. Jeśli robisz to cały czas, odinstalowanie aplikacji usługi może zaoszczędzić trochę czasu.

Menu kontekstowe, które pojawia się po długim naciśnięciu łącza w Safari.

Opcja 3: Używaj Safari w trybie przeglądania prywatnego

W trybie przeglądania prywatnego zachowanie Safari zmienia się, aby chronić Twoją prywatność. Safari nigdy nie otworzy prywatnego łącza przeglądania w powiązanej aplikacji, zanim nie zapyta Cię najpierw. Pomaga to chronić Twoją prywatność – w końcu możesz być zalogowany do aplikacji i może ona ujawniać dane osobowe.

W trybie przeglądania prywatnego otrzymasz komunikat „Otwórz w [App]? ” po dotknięciu łącza, jeśli normalnie łącze to otwiera się w aplikacji. Wybierz „Anuluj”, a Safari otworzy łącze na normalnej karcie przeglądania prywatnego.

  ChooseMyPC pomaga znaleźć części do budowy budżetowego komputera

Jednak po włączeniu trybu przeglądania prywatnego nadal pozostaje ten dodatkowy krok – musisz kliknąć „Anuluj”, zamiast po prostu natychmiast otwierać łącze.

Monit Safari wyświetla się przed otwarciem aplikacji w trybie przeglądania prywatnego.

Opcja 4: Zablokuj Safari z dostępem z przewodnikiem

Tryb dostępu z przewodnikiem to funkcja na iPhonie lub iPadzie, która umożliwia „zablokowanie” iPhone’a w określonej aplikacji. Na przykład możesz włączyć tę opcję, jeśli chcesz, aby dziecko korzystało z określonej aplikacji na Twoim urządzeniu (takiej jak gra lub odtwarzacz wideo) bez uzyskiwania dostępu do czegokolwiek innego (na przykład do poczty e-mail lub bankowości internetowej).

Ta funkcja może również uniemożliwić Safari otwieranie aplikacji: po włączeniu dostępu z przewodnikiem nie możesz opuścić Safari, dopóki nie wyłączysz trybu dostępu z przewodnikiem. Safari nawet nie będzie próbowało otwierać linków w innych aplikacjach.

Aby skonfigurować tryb dostępu z przewodnikiem, wybierz Ustawienia> Dostępność> Dostęp z przewodnikiem. (Możesz użyć pola wyszukiwania, aby wyszukać stronę Guided Access w ustawieniach.) Aktywuj „Guided Access” tutaj.

  Jak usunąć kogoś z grupy wiadomości tekstowych na iPhonie?

Włączanie trybu dostępu z przewodnikiem na ekranie ustawień iPhone'a.

Następnie przejdź do Safari i kliknij trzykrotnie przycisk boczny, jak wyjaśniono na ekranie ustawień Guided Access. Wskaż „Start”, aby włączyć tryb dostępu z przewodnikiem. Za pierwszym razem zostaniesz poproszony o wprowadzenie kodu PIN. Będziesz potrzebować tego kodu PIN, aby wyjść z trybu dostępu z przewodnikiem.

Możesz teraz przeglądać, a Safari nie zaoferuje otwarcia żadnych aplikacji. Aby opuścić Safari, musisz wyjść z trybu dostępu z przewodnikiem, ponownie trzykrotnie klikając przycisk boczny i wprowadzając kod PIN. Możesz dotknąć „Ustawienia kodu” na ekranie Ustawienia, na którym włączono Dostęp z przewodnikiem, aby włączyć inne metody uwierzytelniania, takie jak Touch ID i Face ID.

Żadna z tych metod nie jest doskonała. Będziesz musiał odinstalować powiązaną aplikację lub wykonać dodatkowe stukanie, aby uniknąć otwierania linków w Safari.

Idealnie byłoby, gdyby Apple oferował ekran Ustawienia, który pozwala kontrolować, które aplikacje mogą przejmować łącza, tak samo jak można kontrolować inne funkcje aplikacji, takie jak dostęp do lokalizacji i uprawnienia do powiadomień.

x