Jak pozbyć się komunikatu „Pomóż to ulepszyć” w przeglądarce Firefox

Firefox, podobnie jak wszystkie współczesne przeglądarki internetowe, gromadzi dane telemetryczne. Gromadzi również raport o stanie i informacje o awarii przeglądarki. Użytkownicy mają możliwość rezygnacji z udostępniania tych danych. Jednak Mozilla stała się nieco nachalna, jeśli chodzi o zbieranie danych telemetrycznych. Jeśli często widzisz komunikat „Pomóż go ulepszyć” w przeglądarce Firefox, to dlatego, że Mozilla dodała do przeglądarki dodatek o nazwie Firefox Pioneer. Możesz odinstalować ten dodatek, ale dla bezpieczeństwa powinieneś także powiedzieć Firefoxowi, aby nie instalował rzeczy w przeglądarce bez pytania.

Odinstaluj Firefox Pioneer

Przejdź do menedżera dodatków, wpisując about: addons w pasku adresu lub dotknij skrótu klawiaturowego Ctrl + Shift + A. Poszukaj dodatku o nazwie Firefox Pioneer. Kliknij przycisk „Usuń”, aby pozbyć się dodatku i pojawi się komunikat „Pomóż go ulepszyć” w przeglądarce Firefox.

Zatrzymaj Firefoksa przed instalowaniem dodatków

Teraz, gdy usunąłeś dodatek, który ciągle prosił o udostępnienie danych telemetrycznych, musisz powstrzymać Firefoksa przed ponownym zainstalowaniem czegoś takiego. Przejdź do opcji przeglądarki Firefox i wybierz kartę Prywatność i bezpieczeństwo. Ewentualnie wpisz to w pasku adresu „about: preferencje # prywatność” i naciśnij Enter.

Przewiń w dół do sekcji Zbieranie i używanie danych Firefoksa i odznacz pole „Zezwalaj przeglądarce Firefox na instalowanie i uruchamianie badań”. To uprawnienie, jeśli zostanie przyznane, umożliwia przeglądarce Firefox instalowanie dodatków. Nie mówi wprost, że zainstaluje dodatek, ale biorąc pod uwagę, że Firefox jest przeglądarką, a nie systemem operacyjnym, a dodatek to naprawdę wszystko, co może zainstalować.

Zbieranie danych telemetrycznych

Zbieranie danych w celu ulepszenia produktu nie jest niczym nowym. W rzeczywistości system Windows 10 zyskał niezasłużony rozgłos, ponieważ nie wymagał od użytkowników wyrażenia zgody. Firefox prosi Cię o wyrażenie zgody, więc są szanse, że zdecydowałeś się udostępnić dane telemetryczne, a Firefox założył, że można zainstalować dodatek w tym celu. Rezygnacja jest jednak dość łatwa, więc jeśli to nie jest to, na co się zapisałeś, możesz usunąć dodatek i uniemożliwić jego ponowną instalację.

Wszystko to powiedziawszy, dane telemetryczne i ich zbieranie nie są tak złe, jak się ludziom wydaje. Na przykład dane telemetryczne, które zbiera system Windows 10, pomagają użytkownikom sprawdzić, czy aplikacja jest zgodna z systemem Windows 10. Dane nie umożliwiają identyfikacji osób i są naprawdę gromadzone w celu ulepszenia używanego produktu. Warto również wspomnieć, że Mozilla nie jest złą korporacją, która stara się osiągnąć zysk kosztem prywatności. Jeśli chodzi o nowoczesne przeglądarki, Firefox jest dobrą, bezpieczną przeglądarką, która nie udostępnia ani nie ujawnia twoich informacji.

x