Jak przejść do trybu ciemnego w Gnome Shell

Gnome Shell ma wbudowany ciemny motyw, który pozwala użytkownikom zmieniać wygląd pulpitu, menedżera plików oraz wszystkich okien i aplikacji związanych z Gnome, aby wyglądały bardziej przyjazne dla nocy i przyjemne dla oczu. Ta skórka nie musi być instalowana, istnieje już od kilku wydań w Gnome i szybko zyskuje popularność wśród tych, którzy wolą ciemniejszy wygląd swojej konfiguracji pulpitu Gnome 3.

Włączenie trybu ciemnego w Gnome Shell jest możliwe za pomocą narzędzia Gnome Tweak. Jednak narzędzie Tweak często nie jest wstępnie instalowane w wielu systemach operacyjnych Linux. Z tego powodu musimy dowiedzieć się, jak zainstalować aplikację Gnome Tweak, zanim przeprowadzimy Cię przez proces uzyskania do niej dostępu.

Zainstaluj Gnome Tweaks

Gnome Tweaks jest preinstalowany w niektórych systemach operacyjnych Linux, ale nie we wszystkich, ponieważ twórcy środowiska graficznego Gnome nie lubią go, gdy użytkownicy majstrują przy ustawieniach domyślnych. Aby zdobyć aplikację Tweaks, uruchom okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które odpowiadają używanemu systemowi operacyjnemu Linux.

Ubuntu

System operacyjny Ubuntu zwykle będzie dostarczany z aplikacją Tweaks. To powiedziawszy, jeśli nie masz go wstępnie zainstalowanego, pobierz go za pomocą następującego polecenia Apt.

sudo apt install gnome-tweak-tool

Debian

Chcesz pobrać aplikację Tweaks na swój komputer Gnome Debian? Użyj poniższego polecenia Apt-get w sesji terminala.

sudo apt-get install gnome-tweak-tool

Arch Linux

Aby pobrać aplikację Gnome Tweaks na Arch Linux, otwórz terminal i użyj poniższego polecenia Pacman.

sudo pacman -S gnome-tweak-tool

Fedora

Poprawki powinny już być w Fedorze Linux. Jeśli tak nie jest, pobierz najnowszą wersję za pomocą tego polecenia Dnf.

sudo dnf install gnome-tweak-tool

OpenSUSE

Gnome Tweaks jest łatwo dostępne dla wszystkich wydań OpenSUSE. Aby go zdobyć, otwórz terminal i użyj polecenia Zypper.

sudo zypper install gnome-tweak-tool

Przełącz się na tryb ciemny w Gnome Shell

Teraz, gdy aplikacja Gnome Tweaks jest w pełni zainstalowana na pulpicie Gnome Shell, możemy jej użyć do szybkiego przełączenia komputera w tryb ciemny. Aby rozpocząć, naciśnij klawisz Win na klawiaturze, wyszukaj „Tweaks” i otwórz aplikację. Możesz go również otworzyć, naciskając Alt + F2 i wpisując „gnome-tweaks” w polu poleceń.

Po uruchomieniu aplikacji Tweaks na pulpicie nadszedł czas, aby przełączyć się na przyjazny dla nocy „ciemny motyw”. W aplikacji spójrz na pasek boczny po lewej stronie, aby znaleźć opcję „Wygląd” i kliknij ją, aby przejść do sekcji dostosowywania Gnome Shell.

Po przejściu do obszaru dostosowywania rozejrzyj się za menu rozwijanym „Aplikacje”. Następnie kliknij go myszą, aby wyświetlić listę.

Na liście menu „Aplikacje” musisz posortować wszystko i wybrać opcję „Adwaita Dark”, ponieważ jest to motyw „Tryb ciemny”.

Natychmiast po wybraniu motywu „Adwaita Dark” z listy, pulpit Gnome Shell szybko przełączy się na „Tryb ciemny”. Jeśli tak się nie stanie, naciśnij Alt + F2, wpisz „r” w polu i naciśnij Enter.

Przełącznik trybu ciemnego

Motyw Adwaita Dark wygląda świetnie i jest łatwym sposobem na szybkie dostosowanie środowiska graficznego Gnome Shell do wzroku w nocy. Mimo to możesz chcieć używać tego motywu tylko w nocy, a nie przez cały czas.

Jeśli chcesz używać motywu Adwaita Dark tylko w nocy, możesz zainstalować rozszerzenie Dark Mode Toggle. To zgrabne małe narzędzie, które po prawidłowym zainstalowaniu zapewnia szybkie przełączanie na panelu, które może zamienić cię z jasnych i ciemnych motywów Gnome Shell.

Aby zainstalować rozszerzenie Dark Mode Toggle Gnome Shell, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Upewnij się, że Twój pulpit Gnome Linux może instalować rozszerzenia z Internetu. Nie wiesz, jak skonfigurować tę funkcję? Sprawdź nasz przewodnik, w którym opisano, jak zainstalować pakiety potrzebne do korzystania z rozszerzeń Gnome w systemie Linux.

Krok 2: Zainstaluj rozszerzenie Gnome „Dark Theme Toggle” ze strony internetowej Gnome.

Krok 3: Stuknij ikonę księżyca na panelu, aby natychmiast przełączać się między ciemnymi Adwaita i Adwaita.

Alternatywa – zainstaluj motyw Dark GTK

Tryb ciemny jest ostatecznie możliwy w Gnome Shell dzięki magii GTK. Zmieniając na wbudowany motyw Adwaita Dark, mówisz wszystkim aplikacjom w systemie, że chcesz, aby były bardziej przyjazne dla nocy i zwykle działa całkiem dobrze. Problem w tym, że nie jest to najpiękniejszy wygląd środowiska graficznego Gnome Shell.

Jeśli poważnie potrzebujesz ciemnego motywu w Gnome, ale nie podoba ci się wbudowany motyw przyjazny dla nocy, rozważ sprawdzenie naszej listy najlepszych ciemnych motywów GTK dla systemu Linux. Każdy z tematów, które omawiamy na liście, działa dobrze z Gnome i zapewnia przyjemną konfigurację, która jest przyjazna dla oczu.

x