Jak przejść na detoks w mediach społecznościowych?

Jeśli kiedykolwiek istniał lepszy powód, by na chwilę odejść od mediów społecznościowych, rok 2020 dał nam kilka z nich. Chociaż dzięki wytycznym dotyczącym dystansu społecznego i zakazom podróżowania jest to świetne narzędzie do utrzymywania kontaktu z innymi ludźmi, platformy stały się toksyczne; przy tak dużej ilości kontrowersji i bezczelnych wojowników klawiatury, może być dobre dla twojego zdrowia psychicznego, aby trochę sprawdzić.

Pierwotnym celem technologii było ułatwienie nam życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o rozwiązywanie problemów, automatyzację, zwiększanie produktywności czy natychmiastową komunikację. Gdzieś po drodze ten cel został podważony i teraz technologia tak bardzo utrudnia, jak pomaga. Media społecznościowe są tego najlepszym przykładem.

W tym artykule omówimy kilka pomocnych rzeczy, które faktycznie próbowaliśmy pomóc nam w detoksykacji z mediów społecznościowych. To normalne, że jest to niemożliwe, ale istnieje wiele sposobów na osiągnięcie równowagi z interaktywnymi aplikacjami, które dobrze dla Ciebie działają.

Wady mediów społecznościowych

Zaprojektowany, aby pomóc nam pozostać w kontakcie z przyjaciółmi, dzielić nasze życie i być bardziej towarzyski, użytkownicy są teraz bardziej samotni i bardziej nieszczęśliwi niż kiedykolwiek. Wraz z dowodami społecznymi pojawiły się porównania społeczne, irytujący zwyczaj porównywania się do innych ludzi lub innych ludzi porównujących nas do siebie lub własnych pomysłów. To w porządku, jeśli wyjdziesz na szczyt, ale nie jest tak dobre, jeśli tego nie zrobisz.

Chcesz być rozweselony przez przyjaciół? Chcesz zrzucić ten nastrój? Nie wchodź w media społecznościowe. Badanie z 2016 roku wykazało, że im więcej czasu spędzasz w mediach społecznościowych, tym bardziej jesteś nieszczęśliwy. University of Pittsburgh zapytał 1787 dorosłych Amerykanów o ich nawyki w mediach społecznościowych. Odkryli, że im więcej osób korzystało z mediów społecznościowych, tym bardziej byli nieszczęśliwi.

Korzyści z detoksu z mediów społecznościowych

Oprócz depresji, poczucia niższości, negatywnych porównań i marnowania prawie dwóch godzin dziennie na nicnierobienie, jakie są inne korzyści z detoksykacji mediów społecznościowych?

Więcej wolnego czasu

Łatwo stracić wiele godzin na przewijaniu wiadomości, komentowaniu i oglądaniu filmów. Ale kiedy wyjdziesz z otępienia w mediach społecznościowych, zdasz sobie sprawę, jak wiele pracy jest jeszcze do zrobienia. To ciągłe przewijanie i brak produktywności może w rzeczywistości zaostrzyć lęk i depresję.

Wyłączenie mediów społecznościowych eliminuje bezmyślne przewijanie, do którego jesteśmy tak przyzwyczajeni. Zauważysz, że masz więcej wolnego czasu, by realizować swoje pasje, rozmawiać przez telefon z przyjaciółmi, a nawet zająć się jogą. W normalnych okolicznościach utrzymanie produktywności nie jest łatwe (zwłaszcza jeśli cierpisz na depresję, która w tym roku jest naprawdę powszechna). Tak więc odłożenie telefonu i znudzenie się przez chwilę może pomóc w osiągnięciu pewnych celów i załatwieniu spraw.

Zadowolenie

Nasza podróż do zadowolenia jest prawie tak samo niekończąca się jak poszukiwanie oświecenia, ale nie mniej znacząca. Droga do zadowolenia zaczyna się, gdy przestajesz porównywać się z innymi i szukać potwierdzenia z zewnątrz.

Wszyscy mamy tendencję do porównywania naszego życia lub osiągnięć z innymi. Usuwając jak najwięcej tego z naszego życia, zaczynamy cenić nasze życie za to, czym naprawdę jest.

To również naprawdę pomaga skoncentrować się wyłącznie na rzeczach, które możesz kontrolować, rzeczach tuż przed tobą i tylko na rzeczach, które mają na ciebie bezpośredni wpływ. Wyłączenie mediów społecznościowych pomoże ci pozbyć się wielu problemów, które w rzeczywistości nie są twoje.

Więcej prywatności

Sieci społecznościowe są niezwykle inwazyjne. Dopiero kiedy zaczynasz zamykać konta, zdajesz sobie sprawę, ile oni wiedzą i chcą o tobie wiedzieć. Chcą wiedzieć wszystko o Tobie, Twoim życiu, Twoich przyjaciołach, nawykach i nie tylko. Nie chronią też dokładnie tych danych i często udostępniają je między sieciami.

Na przykład, czy wiesz, że WhatsApp udostępnia Twoje dane Facebookowi? Jeśli chcesz mieć poczucie prywatności, zamknięcie kont to świetny sposób na osiągnięcie tego uczucia.

Ponowne połączenie z prawdziwym światem

Zbyt łatwo jest podłączyć się do Internetu i nigdy nie wychodzić poza pracą. Wycofanie się z mediów społecznościowych i wyjrzenie przez okno pokaże Ci świat na zewnątrz. To drobiazg, ale niezwykle cenny.

Biorąc pod uwagę wszystko, co dzieje się w dzisiejszym świecie, łączenie się z innymi może wydawać się naprawdę trudne. Ale nawet krótki spacer w słońcu może poprawić samopoczucie.

Szukam walidacji

Jeśli jest coś, co wszyscy kochamy, to ta mała ikona powiadomienia. Daje nam znać, że zrobiliśmy coś dobrego. Post, komentarz, cokolwiek, ikona powiadomienia jest zawsze dostępna, aby pomóc nam poczuć się lepiej. Niestety oznacza to również, że polegamy na innych, którzy powiedzą nam, że jesteśmy godni, wykonaliśmy dobrą robotę lub potwierdzą, że nasza opinia jest „właściwa”.

Tak więc z czasem staje się to ciągłą potrzebą walidacji i ostatecznie mocno uzależnisz się od ikony powiadomienia. Tak bardzo, że tracisz dobre rzeczy, które masz przed sobą, szukając tego.

Jak skutecznie detoksować z mediów społecznościowych

Rozpoczęcie nowego przedsięwzięcia jest łatwe. Trudność polega na utrzymywaniu tempa i dostrzeganiu go. Oto kilka niezawodnych strategii, które zapewnią sukces detoksykacji w mediach społecznościowych. Skorzystaj z niektórych lub wszystkich tych wskazówek, aby wycofać się z mediów społecznościowych i odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Nie wszystkie wskazówki będą działać dla wszystkich, więc zbuduj strategię, która będzie działać dla Ciebie. Powodzenia z tym!

Rozpoznaj swoje wyzwalacze

Jeśli poważnie myślisz o wyjściu z mediów społecznościowych, musisz mieć właściwe nastawienie. Najpierw zastanów się, dlaczego lubisz daną aplikację. Dlaczego tak często to sprawdzasz? Czego będzie Ci w tym brakować? Jak się czujesz po otwarciu? I na koniec, czy to naprawdę ci pomaga?

Jednym z powodów, dla których Twój detoks nie powiedzie się w ciągu kilku godzin, jest to, że nie byłeś przygotowany na radzenie sobie z jednym z aspektów, które sprawiały, że wracałeś. Rozmowa ze znajomymi, śledzenie hobby i filmów instruktażowych, sprawdzanie wiadomości itp. to wszystko, co musisz najpierw rozwiązać.

Wiedz, z czym masz do czynienia

Media społecznościowe zostały porównane do uzależnienia. Naukowcy uważają, że te same receptory dopaminy, które są pobudzane przez inne uzależnienia, są również pobudzane przez sieci społecznościowe. Tak więc detoks w mediach społecznościowych to naprawdę detoks.

Obecnie panuje powszechne przekonanie, że przerwanie cyklu uzależnienia od dopaminy zajmuje około 100 dni. Dlatego musisz planować przynajmniej tak długo, aby naprawdę zerwać z nałogiem. Nie powinieneś też lekceważyć tego, jak czasami będzie to trudne.

Usuń aplikacje i zakładki

Musisz zacząć tak, jak zamierzasz iść dalej. Usuń aplikacje społecznościowe z telefonu, tabletu, laptopa, komputera i innych miejsc, z których masz do nich dostęp. Usuń ich zakładki z przeglądarki i upewnij się, że nie ma łatwych sposobów uzyskania dostępu do sieci.

Nie musisz jeszcze usuwać swoich kont, to przychodzi później. Usuwając aplikacje, utrudniłeś teraz dostęp do mediów społecznościowych, a zalogowanie się będzie wymagać świadomego wysiłku, co daje możliwość wykazania się silną wolą.

Po usunięciu aplikacji i zakładek możesz zauważyć, że odblokowujesz telefon, po prostu dotknij ikony Facebook (lub Snapchat, Instagram, Twitter itp.). Tworzenie tej świadomości oznacza, że ​​naprawdę możesz zobaczyć, jak bezmyślnie uzyskujesz dostęp do mediów społecznościowych.

Uzyskaj małą pomoc, jeśli jej potrzebujesz

Jeśli zauważysz, że siła woli zanika lub nadal masz ochotę zalogować się do mediów społecznościowych, użyj narzędzi programowych, aby pomóc. Rozszerzenia przeglądarki lub filtry internetowe mogą pomóc w zablokowaniu dostępu do mediów społecznościowych, jeśli jest to trudne. Aplikacje internetowe, takie jak Samokontrola lub Centrum może pomóc Ci zachować produktywność bez pokusy sprawdzania sieci społecznościowych.

Przygotuj się na zaspokojenie swojej nudy

Jedną z najtrudniejszych rzeczy związanych z uzależnieniem jest poczucie braku aktywności, z której się wycofujesz. Aby uniknąć tego w jak największym stopniu, wypełnij tę samą ilość czasu, którą spędzasz w mediach społecznościowych, czymś przyjemniejszym. Możesz na przykład pozwolić sobie na dwie dodatkowe godziny grania, spotkań towarzyskich, chodzenia, biegania, jazdy na rowerze lub cokolwiek innego.

Jeśli zastąpisz ten przestój czymś bardziej pozytywnym, łatwiej będzie Ci sobie z tym poradzić. Zamiast czuć, że tracisz i nic więcej, nadal możesz czuć się tak, jakbyś tracił, ale poczucie, że możesz zrobić coś pozytywnego, pomoże złagodzić tę przewagę.

Śledź swoje postępy

Istnieje dobry powód, dla którego grupy wsparcia dają monety lub medale, aby uczcić postęp danej osoby. Pomagają nam pokazać, jak daleko zaszliśmy i potwierdzają naszą zdolność do odniesienia sukcesu. Oznaczanie czasu polega na posuwaniu się naprzód i świętowaniu osiągnięć. Śledzenie postępu w kalendarzu lub innym wyświetlaczu pokazuje postępy. Pomaga skupić się na posuwaniu się do przodu, jednocześnie celebrując to, co osiągnąłeś.

Nagradzaj siebie

Nagradzanie się za pozostanie na kursie to bardzo skuteczny sposób na przezwyciężenie uzależnienia. Podziel go na łatwe do opanowania kawałki. Mała nagroda za dzień, trochę większa nagroda za tydzień, coś fajnego na zrobienie miesiąca i tak dalej. Dokładnie to, jaką formę przybierze ta nagroda, zależy wyłącznie od twoich upodobań i niechęci.

Oczywiście nagrody przyjdą również naturalnie, gdy poczujesz się lepiej po zrobieniu kroku, więc daj sobie czas na ich zebranie.

Pokonaj FOMO

Jednym z kluczowych aspektów detoksykacji mediów społecznościowych jest strach przed utratą (FOMO). Jest to potężny psychologiczny motywator, który skłania nas do doceniania rzeczy, które tak naprawdę nie są tak ważne, tylko dlatego, że inni ludzie wydają się z nich czerpać przyjemność. Jednym ze sposobów na pokonanie FOMO jest podsumowanie tego, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i czy wiele aspektów mediów społecznościowych ma w ogóle znaczenie w wielkim schemacie życia.

Możesz mieć zdrowe relacje z mediami społecznościowymi

Jedną z rzeczy, które zauważyliśmy podczas detoksykacji, jest to, jak bardzo potrzebujemy (tak, naprawdę POTRZEBUJEMY) mediów społecznościowych. Niezależnie od tego, czy używasz go do pracy, szkoły, zakupów czy interakcji z grupami, poniesiesz porażkę, gdy zdasz sobie sprawę, że naprawdę musisz ją mieć.

Na szczęście odkryliśmy kilka rzeczy, które pomogą tym, którzy muszą się wycofać bez całkowitego zerwania więzi.

Czas ekranowy

Zarówno Android, jak i iOS dają możliwość ustawienia limitów czasowych w aplikacjach. Ustaw czas na 15 minut dziennie, a aplikacja powiadomi Cię i zamknie, gdy osiągniesz ten limit czasu. Niestety ten limit czasu jest naprawdę łatwy do ominięcia, więc może nie działać dla kogoś, kto jest naprawdę zdeterminowany, aby przewijać.

Użyj innego urządzenia

Jeśli musisz okresowo się meldować (masz projekt grupowy, jesteś administratorem w grupie lub masz chorego członka rodziny), usuń aplikacje z urządzenia mobilnego, ale pozostań zalogowany na komputerze stacjonarnym.

Oznacza to, że nadal możesz pozostać w kontakcie, ale jest to na tyle niewygodne, że nie zaczniesz bezmyślnie przewijać.

Przestań obserwować

Jest kilka sposobów na zjedzenie ciasta i zjedzenie go. Możesz zacząć mieć lepsze relacje z mediami społecznościowymi, przestając obserwować wszystko, co jest toksyczne. Obserwowanie stron z wiadomościami, znajomych, a nawet grup, które sprawiają, że czujesz się niespokojny, wszyscy muszą iść.

Następnie wybierz, które aplikacje mediów społecznościowych są dla Ciebie dobre, a następnie dostosuj je. Zarówno Pinterest, jak i Reddit świetnie nadają się do uczenia się nowych rzeczy, dając jednocześnie możliwość zminimalizowania wszystkiego, co negatywne. Jeśli naprawdę jesteś uzależniony od przewijania, wypróbuj aplikację, która pomoże Ci zachować produktywność bez konieczności ciągłego odświeżania, przewijania i angażowania się.

Pozostajemy w kontakcie

Gdy przerwiesz uzależnienie od mediów społecznościowych, zdziwisz się, o ile więcej autentycznych interakcji masz z ludźmi, z którymi kiedyś byłeś naprawdę blisko. Możesz utworzyć wiadomość grupową z rodziną lub po prostu wysłać więcej SMS-ów i wykonać więcej połączeń telefonicznych niż kiedyś.

Detoks z mediów społecznościowych

Nie zamierzam udawać, że detoks z mediów społecznościowych będzie łatwy. Wiem z pierwszej ręki, jak trudno jest na początku przestać sprawdzać telefon co pięć minut lub odświeżać przeglądarkę, aby sprawdzić, czy masz jakieś powiadomienia. Jednak powiem wam, że jest to możliwe, że wiele osób to zrobiło i że jest to prawie powszechnie uważane za pozytywną rzecz przez tych, którzy pomyślnie przeszli detoksykację. Uważam się za jednego z nich.

Nic wartego zachodu nie jest łatwe, ale czasami ta trudniejsza droga naprawdę jest tą, którą warto wybrać.