Udostępnij teraz w social media:

OpenSUSE Leap to solidna dystrybucja Linuksa, która oferuje solidną platformę dla poważnych ludzi. Problem w tym, że ponieważ koncentruje się na stabilności, najnowsze aktualizacje oprogramowania zwykle pojawiają się po pewnym czasie. Zamiast pobierać nowsze jądro, aktualizacje Gnome itp., Użytkownicy muszą czekać. Dla niektórych to nie jest wielka sprawa. Dla innych może to być prawdziwa irytacja. Jeśli chcesz porzucić Leap na rzecz nowszego oprogramowania, najłatwiejszym sposobem jest uaktualnienie go do dystrybucji kroczącej. Oto, jak możesz przekonwertować OpenSUSE Leap na Tumbleweed.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Utwórz kopię zapasową starych repozytoriów oprogramowania

Przed dodaniem nowych źródeł oprogramowania dla SUSE należy wykonać kopię zapasową starych. Jest to dobry pomysł, ponieważ jeśli kiedykolwiek aktualizacja się nie powiedzie, możesz przywrócić stare źródła oprogramowania i cofnąć aktualizację. Aby utworzyć kopię zapasową starych źródeł oprogramowania SUSE Leap, najpierw otwórz okno terminala. Zaloguj się do użytkownika root za pomocą su i przejdź do folderu repo.

su

cd /etc/zypp/repos.d/

W folderze repos.d utwórz podkatalog. Nazwij ten podkatalog „kopie zapasowe”, „stary” lub jakąkolwiek inną nazwę, którą uznasz za odpowiednią.

mkdir backups

Po utworzeniu nowego folderu repozytorium kopii zapasowych w /repos.d/ przenieś wszystkie obecne repozytoria oprogramowania SUSE Leap do tego katalogu. Pamiętaj, że po przeniesieniu tych źródeł oprogramowania z folderu głównego nie będziesz już mieć dostępu do źródeł oprogramowania Suse Leap. Jeśli używasz oprogramowania, które w dużym stopniu opiera się na LEAP i nie działa z Tumbleweed, musisz je zainstalować i znaleźć oprogramowanie kompatybilne z Leap.

Sprawdź -   Jak sprawdzić, czy film ma zmienną liczbę klatek na sekundę w systemie Windows 10

Uwaga: najszybszym sposobem znalezienia zgodnego oprogramowania jest OBS.

mv /etc/zypp/repos.d/*.repo /etc/zypp/repos.d/backup

Po uruchomieniu polecenia mv wszystkie bieżące repozytoria oprogramowania Leap nie są już aktywne. Nie próbuj aktualizować ani instalować nowego oprogramowania, dopóki nie dodasz źródeł oprogramowania Tumbleweed. Zypper nic nie zrobi (lub gorzej wyrzuci masę błędów).

Dodaj nowe repozytoria oprogramowania

Rdzeń OpenSUSE, niezależnie od tego, czy używasz Leap, czy Tumbleweed, jest podyktowany źródłami oprogramowania, do których ma dostęp system operacyjny. Oznacza to, że jeśli masz tylko źródła oprogramowania Leap i zaktualizujesz swoją wersję SUSE, zainstaluje najnowszą wersję oprogramowania dla tej wersji. To samo może być prawdą, jeśli użytkownik zmieni źródła oprogramowania Leap na te z Tumbleweed i aktualizacje: zostanie przekonwertowane na najnowszą wersję dystrybucji kroczącej SUSE.

Sprawdź -   Jak ustawić Ethernet lub Wi-Fi jako domyślne na komputerze Mac

Aby to zrobić, otwórz okno terminala i wprowadź następujące polecenia:

zypper ar -f -c https://download.opensuse.org/tumbleweed/repo/oss repo-oss

zypper ar -f -c https://download.opensuse.org/tumbleweed/repo/non-oss repo-non-oss

zypper ar -f -c https://download.opensuse.org/tumbleweed/repo/debug repo-debug

zypper ar -f -c https://download.opensuse.org/update/tumbleweed/ repo-update

OpenSUSE Leap To Tumbleweed

Dzięki nowym źródłom oprogramowania w Leap, oprogramowanie można zainstalować od strony Tumbleweed. Jednak zanim cokolwiek się stanie, musisz przeprowadzić „aktualizację dystrybucji”. Jest to proces, w którym system operacyjny Linux usuwa przestarzałe oprogramowanie i pliki ze starej wersji na rzecz nowej wersji. W SUSE odbywa się to za pomocą menedżera pakietów Zypper i jest to bardzo płynny i łatwy proces. Aby rozpocząć aktualizację, po prostu uruchom:

sudo zypper dup

Gdy wprowadzisz to polecenie w terminalu Bash, pojawi się komunikat „Masz zamiar przeprowadzić aktualizację dystrybucji ze wszystkimi włączonymi repozytoriami. Przed kontynuowaniem upewnij się, że te repozytoria są zgodne. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego polecenia, zobacz „man zypper”.

Po uruchomieniu polecenia zypper dup wszystko powinno przebiegać sprawnie, o ile wszystkie źródła oprogramowania zostaną dodane do systemu. Jeśli przegapiłeś jeden, to jest powód niepowodzenia polecenia.

Proces aktualizacji dystrybucji bez wątpienia zajmie dużo czasu. Dzieje się tak, ponieważ po uaktualnieniu SUSE pobiera znacznie więcej niż aktualizacje przeglądarki i tym podobne. Zamiast tego otrzymasz tysiące pakietów, w tym najnowszą wersję środowiska graficznego, nowe jądro Linuksa itp. Najlepiej pozwolić narzędziu do aktualizacji wykonać swoje zadanie i w międzyczasie znaleźć coś innego do roboty!

Sprawdź -   Jak zmienić nazwę plików napisów na nazwę wideo w systemie Windows 10

Obniżenie poziomu do Leap

Zmiana z Tumbleweed z powrotem na Leap jest możliwa. Najpierw otwórz okno terminala i zaloguj się do użytkownika root za pomocą su. Po zalogowaniu się jako root przejdź do folderu repozytoriów oprogramowania.

su

cd /etc/zypp/repos.d/

Używając polecenia rm, usuń wszystkie ślady repozytoriów oprogramowania Tumbleweed dodane wcześniej.

rm /etc/zypp/repos.d/*.repo

Następnie przenieś wszystkie pliki z folderu kopii zapasowych z powrotem do głównego folderu repozytorium.

mv /etc/zypp/repos.d/backup /etc/zypp/repos.d/

Po przywróceniu starych repozytoriów uruchom polecenie aktualizacji.

zypper dup

Tak jak poprzednio, obniżenie wersji Zyppera zajmie trochę czasu. Ten proces obniżania wersji powinien w większości działać. Możesz napotkać problemy, ponieważ zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem obniżanie wersji systemu operacyjnego do poprzedniej wersji. Jeśli dokonałeś aktualizacji z OpenSUSE Leap do Tumbleweed i chcesz wrócić, najlepszym sposobem działania jest prawdopodobnie wykonanie kopii zapasowej wszystkich danych i ponowna instalacja wszystkiego.