Jak przenieść instalację Linuksa na inny dysk twardy

Korzystasz z systemu Linux i chcesz przenieść dużo danych z jednego dysku twardego na inny? Jeśli tak, rozważ użycie narzędzia do edycji partycji Gparted dla systemu Linux. Oprócz edycji układów dysków twardych, może szybko sklonować dowolną partycję na wielu dyskach twardych (lub nawet zduplikować partycje na tym samym dysku twardym), co czyni go doskonałym narzędziem do przeniesienia instalacji Linuksa na inny dysk twardy.

Kopiowanie partycji za pomocą Gparted jest bardzo łatwe, ale nie działa z zamontowanymi partycjami. Musisz upewnić się, że dysk twardy, z którym pracujesz, nie jest używany w systemie podstawowym. Możliwe jest po prostu zainstalowanie narzędzia w dystrybucji Linuksa i używanie go stamtąd, ale najlepiej jest pracować z systemem na żywo. Posiadanie systemu na żywo gwarantuje, że żadne partycje nie są obecnie używane.

Wymagania

Aby rozpocząć korzystanie z aktywnego dysku, pobierz najnowszą wersję obrazu ISO Gparted. Wyjmij także pamięć flash USB o rozmiarze co najmniej 1 GB i pobierz najnowszą wersję narzędzia Etcher USB.

Utwórz dysk na żywo

Podłącz pamięć USB i otwórz Etcher, aby rozpocząć proces tworzenia dysku na żywo. W programie Etcher wybierz plik ISO i kliknij przycisk „flash”, aby utworzyć dysk. Etcher zajmie trochę czasu, ale po zakończeniu uruchom ponownie komputer i załaduj BIOS. Korzystając z BIOS-u na komputerze, zmień program ładujący, aby najpierw ładował dysk live Gparted.

Wczytaj Gparted Live

Mimo że ten aktywny dysk jest narzędziem graficznym, nie zaczyna się w ten sposób. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby wybrać język i układ klawiatury. Następnie wpisz „startx” w monicie, a załaduje się środowisko pulpitu na żywo. Stąd znajdź „Gparted” i kliknij go dwukrotnie, aby otworzyć narzędzie do partycjonowania.

Po otwarciu narzędzie skanuje każdy dysk twardy podłączony do systemu i czytelny. Korzystając z menu rozwijanego po prawej stronie, wybierz dysk, z którego chcesz skopiować dane. W tym artykule dysk, z którego będziemy kopiować dane, to / dev / sda, a dysk, na którym będą odtwarzane dane, to / dev / sdb.

Kopiowanie układów partycji

Prostym sposobem przeniesienia instalacji Linuksa z jednego dysku twardego na inny jest użycie funkcji „kopiuj partycję” w narzędziu do partycjonowania Gparted. Pamiętaj, że dysk, z którego kopiujesz partycję, musi być pusty. Aby go wyczyścić, otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, jak bezpiecznie wymazać dysk twardy. Po zakończeniu procesu wróć do Gparted i wybierz dysk (w naszym przykładzie jest to / dev / sdb).

Kliknij „Urządzenie”, a następnie „utwórz tablicę partycji”. Należy pamiętać, że ten dysk twardy MUSI mieć ten sam schemat, co ten, który podaje dane. Jeśli / dev / sda jest partycją GPT z EFI, / dev / sdb również musi być i na odwrót.

Zamiast tworzyć nową partycję za pomocą okna dialogowego na / dev / sdb, przejdź do menu wyboru dysku twardego i wybierz / dev / sda. Poszukaj partycji, która przechowuje twoje dane. W tym przykładzie będziemy kopiować nasz folder / home, a jego etykieta to / dev / sda2.

Kliknij partycję prawym przyciskiem myszy i kliknij „kopiuj” (lub Ctrl + C), a następnie ponownie wróć do menu wyboru dysku twardego i wróć do / dev / sdb. Kliknij prawym przyciskiem myszy biały obszar i wybierz „Wklej” (lub Ctrl + V). Wybranie opcji wklejania rozpocznie sekwencję kopiowania partycji, która zajmie dużo czasu (w zależności od wielkości partycji). Pozwól Gparted zrobić swoje, a ostatecznie Twoje dane zostaną przeniesione na nowy dysk!

Korzystając z tych instrukcji, możesz to zrobić tyle razy, ile chcesz, aby skopiować wiele partycji z jednego dysku twardego na inny.

Gdy Gparted zakończy kopiowanie danych, możesz je zamknąć. Następnie uruchom ponownie komputer. Wszystkie twoje dane powinny zostać przeniesione.

Korzystanie z DD

Oprócz korzystania z Gparted istnieją inne sposoby przenoszenia instalacji Linuksa z jednego dysku twardego na inny. Najlepszym i najszybszym sposobem bezpośredniego sklonowania partycji jest użycie DD. Aby to zrobić, otwórz terminal i użyj polecenia lsblk, aby ujawnić dyski twarde w systemie. Podobnie jak w metodzie Gparted, źródłowy dysk twardy to / dev / sda, a docelowy dysk twardy to / dev / sdb. Aby sklonować partycję domową z dysku źródłowego, musisz wyczyścić dysk.

Po wyczyszczeniu pliku / dev / sdb użyj polecenia parted, aby utworzyć nową tablicę partycji.

sudo parted /dev/sdb

Utwórz nową tablicę partycji i upewnij się, że jest taka sama jak źródło (jeśli źródłem jest EFI, użyj GPT. Jeśli jest to MBR, użyj MS-DOS).

W przypadku EFI / GPT

mklabel gpt
quit

W przypadku systemu BIOS / MBR

mklabel msdos

quit

Następnie użyj polecenia DD, aby rozpocząć kopiowanie / dev / sda do / dev / sdb.

sudo dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=1M

Gdy terminal będzie znów gotowy do użytku, DD jest zakończone.