Jak przenieść użytkownika systemu Windows na inny komputer z systemem Windows 10

Firma Microsoft usunęła Easy Transfer z Windows 10, ale nadal możesz przenosić profile użytkowników między komputerami. Konta Microsoft można łatwo przenosić; możesz przenosić pliki ręcznie. Transwiz (bezpłatny) i PCmover (płatny) również wykonują dobrą robotę.

Łatwy transfer, który ułatwia życie

Program do transferu Windows Easy z

Firma Microsoft wprowadziła narzędzie Łatwy transfer w systemie Windows w systemie Windows Vista i obsługiwała go w systemach Windows 7, 8 i 8.1. To była świetna bezpłatna opcja przeniesienia ustawień i lokalnych profili użytkowników ze starego komputera na nowy. Począwszy od systemu Windows 8, możesz zalogować się przy użyciu konta Microsoft. Zalogowanie się na to samo konto na dowolnym urządzeniu spowodowałoby przeniesienie wielu ustawień.

Kiedy Microsoft wypuścił Windows 10, to nie wprowadził łatwego transferu. Zamiast tego Microsoft zdecydował się na współpracę z Laplink i przez krótki okres oferował bezpłatny dostęp do swojego oprogramowania PCmover. Niestety ta bezpłatna oferta nie jest już dostępna. Jeśli chcesz korzystać z PCmover, musisz teraz wydać co najmniej 30 USD.

Jaki jest najlepszy sposób przenoszenia profilu użytkownika systemu Windows?

Zbadaliśmy kilka metod ręcznego przenoszenia profili użytkowników systemu Windows z jednego komputera na inny. Ale w każdym przypadku nie mogliśmy konsekwentnie przenosić profilu bez późniejszego dalszego rozwiązywania problemów. Nie możemy polecić procesu, który wymaga tak dużej ilości ręcznego ustalania uprawnień do plików i wykonywania innych skomplikowanych czynności.

To daje Ci kilka niezawodnych opcji przeniesienia konta: przekonwertuj swoje konto lokalne na konto Microsoft, użyj bezpłatnego oprogramowania, takiego jak Transwiz, lub kup PCmover. Każdy ma zalety i wady.

Konwersja konta lokalnego na konto Microsoft jest bezpłatna i łatwa i nie musisz pobierać żadnego oprogramowania zewnętrznego. Ale to nie zmieni wszystkiego. Pliki, które masz poza OneDrive, i ustawienia aplikacji innych firm, takich jak Photoshop, nie zostaną przeniesione.
TransWiz to darmowe i proste oprogramowanie, które przeniesie pojedyncze konto profilu z jednego urządzenia na drugie. Jeśli masz kilka profili, poświęcisz więcej czasu na eksportowanie i importowanie, ponieważ nie obsługuje on dobrze wielu kont. Ponadto nie może przenieść konta, na które jesteś zalogowany, więc potrzebujesz co najmniej dwóch kont na komputerze źródłowym. Będziesz także potrzebować dysku zewnętrznego do przenoszenia danych.
PCmover to bardziej wydajna opcja. Może przenosić wiele profili jednocześnie i możesz ułatwić transfer przez sieć, kabel USB lub zewnętrzny dysk twardy. Dodatkowo może przesyłać pliki, ustawienia, a nawet niektóre programy. Jest to jednak najdroższa opcja, zaczynając od 30 USD i idąc w górę.

Opcja 1: Użyj konta Microsoft i przenieś pliki

Jeśli używasz systemu Windows 8.1 lub Windows 10, profil użytkownika konta Microsoft zostanie automatycznie przeniesiony po zalogowaniu. Jeśli obecnie używasz konta lokalnego zamiast konta Microsoft, możesz rozważyć przekonwertowanie go na konto Microsoft. Niektóre funkcje, takie jak OneDrive i szyfrowanie urządzeń, nie będą działać bez niego.

To nie doprowadzi do końca; nadal będziesz musiał ręcznie przenieść wszystkie ważne pliki i ponownie zainstalować programy z zewnętrznego dysku twardego. Potraktuj to jako szybki sposób na przeniesienie ustawień systemu Windows i rozpoczęcie synchronizacji w chmurze.

Proces konwersji jest łatwy, zwłaszcza jeśli masz już konto Microsoft. Jeśli tego nie zrobisz, musisz go zrobić. Musisz rozpocząć ten proces na komputerze z kontem, które chcesz przenieść.

Kliknij przycisk Start, a następnie bieg Ustawienia. Następnie wybierz Konta, a następnie „Zaloguj się przy użyciu konta Microsoft”. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora konfiguracji.

Następnie ręcznie przeniesiemy dane za pomocą narzędzia Historia plików systemu Windows 10. Po podłączeniu dysku twardego przejdź do Ustawienia> Aktualizacja i zabezpieczenia> Kopia zapasowa. Wybierz dodaj dysk, a następnie zewnętrzny dysk twardy.

okno dialogowe ustawień kopii zapasowej, pokazujące opcje dodawania dysku

System Windows automatycznie rozpocznie tworzenie kopii zapasowej. Domyślnie kopia zapasowa obejmuje foldery Pulpit, Dokumenty, Pobrane, Muzyka, Zdjęcia, Wideo. Jeśli chcesz mieć dodatkowe foldery, kliknij tekst „Więcej opcji” i wybierz foldery do dodania.

Zabierz swój dysk zewnętrzny do nowego komputera i podłącz go. Wróć do opcji Ustawienia> Aktualizacje i zabezpieczenia> Kopia zapasowa i ponownie skonfiguruj historię plików przy użyciu dysku zewnętrznego z wcześniejszego okresu. Kliknij więcej opcji, przewiń w dół (poza listę folderów) i kliknij „przywróć pliki z bieżącej kopii zapasowej”.

Przejdź do najnowszej kopii zapasowej, wybierz foldery, które chcesz przywrócić, a następnie kliknij zielony przycisk.

Okno dialogowe przywracania historii plików, pokazujące foldery, które zostały zapisane.

Będziesz musiał ponownie zainstalować wszystkie programy, aby zakończyć pracę.

Opcja 2: Pobierz TransWiz (bezpłatny)

Okno dialogowe wyboru profilu Transwiz z wybranym profilem TestUser.

Transwiz to doskonała opcja do rozważenia, jeśli chcesz przenieść jedno lub dwa konta lokalne i nie chcesz konwertować na konto Microsoft. Nadal będziesz musiał ręcznie przenieść niektóre rzeczy, podobnie jak proces konwersji konta Microsoft. Będziesz także potrzebował zewnętrznego dysku twardego.

Najpierw pobierz i zainstaluj Transwiz zarówno na starej, jak i nowej maszynie. Program jest bezpłatny.

Na starym komputerze, jeśli masz tylko jeden profil, utwórz nowy z uprawnieniami administratora. Następnie przełącz się na to. Jeśli masz więcej niż jeden profil, upewnij się, że co najmniej dwa mają uprawnienia administratora i zmień profil na dowolny, którego aktualnie nie przenosisz. Transwiz nie może przenieść profilu, jeśli jesteś na nim aktualnie zalogowany.

Uruchom Transwiz i wybierz „Chcę przenieść dane do innego komputera” i kliknij Dalej. Następnie wybierz profil, który chcesz przełączyć, i kliknij Dalej.

Wybierz dysk zewnętrzny jako lokalizację do zapisania; Kliknij Następny. Następnie wprowadź hasło, jeśli chcesz. Jeśli nie, pozostaw oba pola puste i kliknij OK.

Transwiz utworzy plik zip na dysku zewnętrznym. Zabierz go do nowego komputera, otwórz tam Transwiz i wybierz opcję przywracania danych. Skieruj go do pliku zip na dysku (nie musisz go rozpakowywać samodzielnie), a Transwiz zrobi resztę. Aby zakończyć dodawanie profilu, wymagane jest ponowne uruchomienie komputera.

Transwiz dostarcza profile użytkowników, ale nie zawiera żadnych danych. Jeśli chcesz mieć swoje pliki i foldery, użyj procesu historii plików opisanego powyżej. Będziesz także musiał ponownie zainstalować programy.

Opcja 3: Kup PCmover (30 USD)

Poprzednie dwie opcje będą działać przy przenoszeniu danych profilu, ale do Ciebie należy przesyłanie plików, folderów i ponowna instalacja programów. PCmover nie tylko przeprowadzi migrację profilu użytkownika, ale również przeniesie pliki. Droższe opcje również przenoszą aplikacje.

Musisz pobierz i zapłać za PCmover zaczynać. Istnieje kilka poziomów w różnych cenach, ale jeśli chcesz przenieść wszystkich użytkowników i aplikacje, wersja „Express” za 30 USD załatwi sprawę. Laplink oferuje kable do transmisji Ethernet i USB, które można kupić. Program przesyła dane przez twoją sieć, więc kable nie są wymagane, ale mogą przyspieszyć proces transferu w zależności od szybkości twojej sieci. Jednak inna zaleta tej metody, jeśli możesz pominąć dysk zewnętrzny.

Po zainstalowaniu PCmover na każdym komputerze otwórz go i kliknij przycisk Dalej, podając numer seryjny po wyświetleniu monitu. Jeśli kupiłeś kabel transferowy, podłącz go do obu komputerów.

PCMover z ramką wokół przycisku Dalej.

Na każdym komputerze wybierz inny komputer do połączenia. Jeśli masz podłączony kabel transferowy, możesz zobaczyć dwa wejścia dla swoich urządzeń, jeden dla połączenia sieciowego i jeden dla połączenia kablowego. Wybierz połączenie kablowe dla obu. Następnie kliknij „OK”.

Okno dialogowe wielu komputerów z polami wokół opcji komputera i przyciskiem OK.

PCmover spróbuje odgadnąć kierunek przenoszenia danych. Jeśli się pomylisz, możesz kliknąć słowa „Zmień kierunek transferu”. Następnie na „nowym komputerze” (czyli komputerze, na który przenosisz dane) kliknij „Analizuj komputer”.

Okno dialogowe przenoszenia z polami wokół

W zależności od ilości danych do przejrzenia może zajść potrzeba odczekania, aż program przeskanuje komputer. W końcu zobaczysz ilość danych do przesłania. Jeśli chcesz mieć bardziej szczegółową kontrolę, kliknij „Wyświetl szczegóły”.

Przenieś dane w ramce

W tym miejscu możesz przejść do różnych kategorii i odznaczyć wszystko, czego nie chcesz przenosić. Gdy wszystko Ci się podoba, kliknij „Rozpocznij transfer”.

W naszym przypadku przesłanie 20 gigabajtów danych za pomocą kabla USB 3 zajęło około pięciu minut. Jeśli masz więcej do przeniesienia lub korzystasz z połączenia sieciowego (lub obu), może to potrwać dłużej. Po zakończeniu pracy PCmover wyświetli monit o ponowne uruchomienie komputera. Po zakończeniu ponownego uruchamiania gotowe.

Szkoda, że ​​Microsoft usunął EasyTransfer w systemie Windows 10, ale dzięki kontom Microsoft i opcjom w chmurze, takim jak OneDrive i Dropbox lub duże dyski zewnętrzne, jest to mniej potrzebne niż kiedyś. Transwiz może nadal wykonywać przyzwoitą pracę, jeśli szukasz darmowego rozwiązania. I chociaż PCmover Laplink wiąże się z kosztami, program działa bardzo dobrze i jest niezwykle łatwy w użyciu.

Jeśli chcesz przenieść wszystko na swoim komputerze, przyjrzyj się bliżej PCmover.