Jak przesyłać duże pliki między systemem Linux i Windows

Czy masz dużo dużych plików do wysłania na komputer z systemem Windows w sieci? Nie jesteś zainteresowany konfiguracją skomplikowanego narzędzia do transferu? Możemy pomóc! W tym przewodniku pokażemy Ci najłatwiejszy sposób przesyłania dużych plików między Linuksem i Windows!

Konfigurowanie serwera SSH w systemie Linux

Istnieje wiele sposobów udostępniania dużych plików między systemami Linux i Windows. Jednak najlepszym sposobem na to jest użycie serwera SSH hostowanego na komputerze z systemem Linux, ponieważ nie wymaga on dużej konfiguracji ani skomplikowanych aplikacji synchronizujących innych firm. Co najważniejsze, użytkownik systemu Windows nie musi nic robić poza konfiguracją kompatybilnej aplikacji FTP.

Konfiguracja serwera SSH w systemie Linux jest w większości łatwa, ale różne dystrybucje Linuksa mają różne procesy konfiguracji. W tym przewodniku pokrótce pokażemy, jak skonfigurować serwer SSH w systemie Ubuntu. Jeśli jednak używasz innego systemu operacyjnego Linux, musisz postępować zgodnie z naszym szczegółowym samouczkiem, jak skonfigurować SSH.

W Ubuntu skonfigurowanie serwera SSH jest tak proste, jak zainstalowanie pakietu serwera SSH. Na szczęście nie jest wymagana żadna inna konfiguracja. Otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie użyj poniższego polecenia Apt.

sudo apt install openssh-server

Po skonfigurowaniu pakietu serwera OpenSSH w systemie możesz wykonać szybki test na komputerze z systemem Linux, łącząc się z hostem lokalnym za pomocą SSH.

Uwaga: zmień „youruser” na nazwę użytkownika, której używasz na komputerze z systemem Linux, na którym będzie hostowany serwer SSH.

ssh youruser@localhost

Zakładając, że SSH pomyślnie połączy się z hostem lokalnym, serwer jest gotowy do użycia do przesyłania plików. Jeśli nie, zainstaluj ponownie pakiet i spróbuj ponownie.

Instalowanie FileZilla w systemie Windows

W tym przewodniku przesyłamy pliki przez wbudowany serwer FTP SSH (SFTP). W rezultacie musisz zainstalować kompatybilnego klienta FTP. W systemie Windows najlepszym (i najłatwiejszym) w użyciu jest FileZilla. Oto jak zainstalować go w systemie Windows.

Najpierw udaj się do oficjalna strona FileZilla. Następnie na stronie poszukaj przycisku „Pobierz klienta FileZilla” i kliknij go myszą. Następnie znajdź opcję „Pokaż dodatkowe opcje pobierania” i kliknij ją, aby wyświetlić wszystkie opcje pobierania aplikacji. Następnie pobierz plik instalacyjny EXE w systemie Windows (64-bitowy) lub Windows (32-bitowy).

Po pobraniu instalatora FileZilla EXE do systemu Windows, otwórz folder „Pobrane”, kliknij dwukrotnie plik EXE i zainstaluj FileZilla.

Po zainstalowaniu aplikacji FileZilla w systemie Windows uruchom ją i przejdź do następnego kroku w przewodniku.

Logowanie do serwera SSH

Po zainstalowaniu aplikacji FileZilla musimy zademonstrować, jak połączyć się z serwerem SSH (SFTP) w systemie Windows. Otwórz FileZilla na komputerze z systemem Windows i postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Wewnątrz FileZilla na komputerze z systemem Windows znajdź pole tekstowe „Host”. W tym polu wpisz w nim nazwę hosta komputera z systemem Linux.

Nie wiesz, jaka jest nazwa hosta? Przejdź do komputera z systemem Linux i uruchom okno terminala. Następnie spójrz na wiersz polecenia. Nazwa hosta to tekst po symbolu @. W tym przewodniku nazwa hosta to ryzen-desktop. Twoje będą się różnić.

Krok 2: Znajdź pole tekstowe „Nazwa użytkownika” i kliknij je myszą. Następnie wprowadź nazwę użytkownika komputera z systemem Linux.

Krok 3: Znajdź pole tekstowe „Hasło” i kliknij je myszą. Następnie wprowadź hasło użytkownika.

Krok 4: Znajdź pole tekstowe „Port” i kliknij je myszą. Następnie wpisz w to „22”. 22 to port dla serwera plików SSH (SFTP) Linuxmachine.

Krok 5: Kliknij przycisk „Quickconnect”, aby zalogować się do komputera z systemem Linux za pośrednictwem klienta Windows FileZilla.

Udostępnianie dużych plików z Linuksa do Windowsa

Chcesz udostępnić duże pliki znajdujące się na komputerze z systemem Linux na komputer z systemem Windows? Wykonaj następujące czynności.

Najpierw przejdź do panelu „Witryna zdalna” w programie FileZilla w systemie Windows. Wyświetli katalog domowy użytkownika Linuksa, do którego się zalogowałeś. Następnie przewiń przeglądarkę plików, aby zlokalizować duży plik (lub folder), który chcesz przesłać do komputera z systemem Windows.

Kliknij prawym przyciskiem myszy plik (lub folder), który chcesz przesłać, i wybierz przycisk „Pobierz”. Wybranie opcji „Pobierz” pozwoli FileZilla pobrać zdalne dane z serwera Linux SSH i umieścić je na komputerze z systemem Windows.

Udostępnianie dużych plików z systemu Windows do systemu Linux

Masz na komputerze z systemem Windows duże pliki, które chcesz przenieść na komputer z systemem Linux? Wykonaj następujące czynności.

Najpierw znajdź panel „Lokalna witryna” w FileZilla w Windows. Ten panel to lokalny system plików Windows. Użyj go, aby wyszukać duży plik (lub folder), który chcesz przesłać do zdalnego komputera z systemem Linux.

Po znalezieniu dużego pliku (lub folderu), który chcesz przenieść na zdalny komputer z systemem Linux, kliknij go prawym przyciskiem myszy. Następnie poszukaj w menu prawym przyciskiem myszy opcji „Prześlij” i kliknij ją, aby przesłać dane do systemu Linux.