Jak przetestować komputer z systemem Linux w warunkach skrajnych

Udostępnij teraz w social media:

Chcesz maksymalnie wykorzystać swój komputer z systemem Linux? Chcesz zobaczyć, jak dobrze radzi sobie w stresie? Sprawdź GTKStressTest. Jest to łatwe w użyciu narzędzie z graficznym interfejsem użytkownika, które pozwoli Ci stresować komputer z systemem Linux prawie bez wysiłku.

W tym przewodniku pokażemy, jak zainstalować program GTKStressTest na komputerze z systemem Linux i jak go używać do wykonywania testów warunków skrajnych.

Uwaga: podczas uruchamiania narzędzia GTKStressTest mogą wystąpić błędy systemowe i spowolnienia, ponieważ zostało ono zaprojektowane do maksymalnego wykorzystania sprzętu.

Instalowanie GTKStressTest w systemie Linux

Zainstalowanie GTKStressTest na Linuksie jest możliwe niezależnie od używanej dystrybucji, a programiści wykonują dobrą robotę dokumentowania zależności wymaganych do skompilowania oprogramowania. Jest również obsługiwany przez Flatpak na Flathub, dla tych, którzy nie lubią budować oprogramowania ze źródła.

Aby aplikacja GTKStressTest działała na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza polecenia, które odpowiadają używanemu systemowi operacyjnemu.

Ubuntu

W systemie Ubuntu, jeśli chcesz, aby GTKStressTest działał, musisz skompilować kod źródłowy od zera. Aby rozpocząć, zainstaluj zależności wymagane do kompilacji w systemie Ubuntu.

sudo apt install appstream-util dmidecode gir1.2-gtksource-3.0 git libcairo2-dev libgirepository1.0-dev libglib2.0-dev meson python3-gi-cairo python3-pip stress-ng git

Po zainstalowaniu wszystkich wymaganych zależności użyj polecenia git clone, aby pobrać kod źródłowy do systemu.

git clone --recurse-submodules -j4 https://gitlab.com/leinardi/gst.git

Przejdź do folderu gst za pomocą polecenia CD.

cd gst

Użyj polecenia pip3, aby zainstalować wymagane wymagania języka Python3 w celu skompilowania oprogramowania.

pip3 install -r requirements.txt

Użyj polecenia meson, aby ustawić przedrostek kompilacji na „/ usr”.

meson . build --prefix /usr

Skompiluj kod za pomocą polecenia budowania ninja.

ninja -v -C build

Na koniec zainstaluj program za pomocą instalacji kompilacji ninja

ninja -v -C build install

Debian

W Debianie możliwe jest zbudowanie oprogramowania przy użyciu kodu źródłowego, ale strona programistyczna nie odnosi się konkretnie do systemu operacyjnego. Jeśli chcesz zbudować kod na Debianie, postępuj zgodnie z instrukcjami Ubuntu. W przeciwnym razie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji Flatpak, aby w łatwy sposób skonfigurować GTKStressTest na Debianie.

  Jak zainstalować i skonfigurować aplikację BitWarden w systemie Linux

Arch Linux

GTKStressTest jest dostępny jako pakiet AUR w Arch Linux. Aby to działało, wykonaj następujące czynności w swoim systemie.

Najpierw pobierz i zainstaluj narzędzie pomocnicze Trizen AUR, ponieważ ułatwia ono tworzenie pakietów AUR bez ręcznego zajmowania się zależnościami.

sudo pacman -S git base-devel

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen

makepkg -sri

Po skonfigurowaniu narzędzia Trizen użyj go do zainstalowania aplikacji GTKStressTest.

trizen -S gst

Fedora

W Fedorze można zbudować kod ze źródła. Jednak w Fedorze Linux Flatpak jest głęboko zintegrowany z systemem. Z tego powodu sugerujemy użytkownikom Fedory skorzystanie z poniższych instrukcji Flatpak.

Flatpak

Flatpak to świetny sposób na zainstalowanie GTKStressTest, ponieważ nie wymaga kompilacji kodu źródłowego. Aby aplikacja działała w systemie z Flatpak, upewnij się, że środowisko wykonawcze jest skonfigurowane na komputerze z systemem Linux. Następnie wprowadź poniższe polecenia.

flatpak --user remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak --user install flathub com.leinardi.gst

Używanie GTKStressTest do testów obciążeniowych komputera z systemem Linux

Testowanie warunków skrajnych za pomocą GTKStressTest jest dość proste dzięki przemyślanemu, dobrze rozplanowanemu interfejsowi użytkownika. Aby rozpocząć proces testów warunków skrajnych, otwórz aplikację na pulpicie systemu Linux, wyszukując ją w menu aplikacji. Następnie wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

  Jak zainstalować JetBrains DataGrip w systemie Linux

Krok 1: Po otwarciu aplikacji GTKStressTest poszukaj przycisku „Przeczytaj wszystko” w lewym górnym rogu okna i kliknij go. Ten przycisk, po kliknięciu, pozwoli GTKStressTest na wyświetlenie informacji o systemie, które są dostępne tylko dla użytkownika root.

Krok 2: Znajdź rozwijane menu z napisem „CPU: wszystkie metody”. Kliknij menu rozwijane i wybierz najlepszy typ testu obciążeniowego do zastosowania na procesorze.

Jeśli nie masz pewności, jaki typ wybrać, pozostaw opcję „Wszystkie metody”. Ta opcja przejdzie przez wszystkie rodzaje testów obciążeniowych procesora.

Krok 3: Znajdź rozwijane menu z napisem „30 minut” i kliknij je. Następnie zmień „30 minut” na żądany czas, przez który chcesz przeprowadzić test warunków skrajnych. Lub pozostaw to na 30 minut.

  Jak przesłać zdjęcia do Flickr z pulpitu Linux

Krok 4: Znajdź przycisk „Start”, aby rozpocząć testy obciążeniowe procesora na komputerze z systemem Linux.

Po naciśnięciu przycisku „Start”, GTKStressTest rozpocznie rygorystyczne testowanie systemu Linux w wybranym przez Ciebie czasie. Usiądź wygodnie, obserwuj wykresy i czekaj.

Gdy GTKStressTest zakończy testowanie komputera z systemem Linux, zobaczysz powiadomienie o zakończeniu testu.

x