12/08/2021

Jak przetestować prędkość Internetu

Udostępnij teraz w social media:

Łącza szerokopasmowe mają czasami niską wydajność. Może to być spowodowane tymczasowym okresem konserwacji lub usługodawcą może być problem z infrastrukturą. Najbardziej oczywistymi oznakami obu problemów są niskie prędkości pobierania. Problemy te będą miały wpływ nawet na podstawowe przeglądanie Internetu, a prosta, obciążona tekstem strona internetowa, taka jak Wikipedia, może długo się ładować. Są to oczywiście rzadkie zdarzenia, ale nie oznacza to, że zawsze uzyskujesz prędkość Internetu obiecaną przez dostawcę usług internetowych. Z tego, co wiesz, możesz zostać obniżony do niższej prędkości, ponieważ Twój dostawca usług internetowych zmienił Twój plan transmisji danych.

W innych przypadkach Twój dostawca usług internetowych może po prostu ograniczać Twoje połączenie lub ograniczać prędkość w określonych porach dnia. Aby dowiedzieć się, co się dzieje z szybkością Twojego internetu, musisz to sprawdzić. Sprawdzanie szybkości Internetu jest dość prostym procesem, ale jeśli masz zamiar dowiedzieć się, czy jesteś dławiony, to, co zasadniczo próbujesz zrobić, to złapać swojego dostawcę Internetu na kłamstwie.

Przetestuj prędkość Internetu

Istnieje niezliczona liczba aplikacji, które mogą przetestować prędkość Internetu. Google ma wbudowaną funkcję testowania prędkości, a SpeedTest to kolejne popularne narzędzie do testowania szybkości Internetu. Większość dostawców usług internetowych ma również własne narzędzie do testowania szybkości Internetu. Chcesz najpierw użyć tego konkretnego narzędzia do przetestowania połączenia. Warto przetestować go o różnych porach dnia. Aby uzyskać dodatkową precyzję, sprawdzaj prędkość w piątek lub sobotę wieczorem. Są to czasy, w których Twój dostawca usług internetowych prawdopodobnie doświadczy dużego ruchu ze strony większości klientów i wtedy najprawdopodobniej ucierpi Twoja prędkość.

Sprawdź -   Jak motywować wiersz polecenia w systemie Windows 10

Narzędzie do testowania prędkości Twojego dostawcy usług internetowych

Być może będziesz musiał przeszukać oficjalną stronę internetową swojego usługodawcy internetowego lub dowolnego użytkownika lub panel administracyjny, który zapewniają klientom w swojej witrynie, aby zlokalizować ich narzędzie do testowania szybkości. Jeśli nie możesz go znaleźć, zapytaj przedstawiciela obsługi klienta. Użyj tego narzędzia i rejestruj prędkość Internetu, którą mierzy w godzinach szczytu i normalnych godzinach. Jeśli Twój plan taryfowy zapewnia różne prędkości pobierania w zależności od pory dnia, pamiętaj o przetestowaniu każdego przedziału czasowego. Mierz przez co najmniej dwa lub trzy dni.

Niezależne narzędzia do testowania prędkości

Wspomnieliśmy wcześniej, że istnieje wiele narzędzi, które pozwalają przetestować prędkość Internetu, ale jeśli chcesz udowodnić swojemu dostawcy usług internetowych, że nie osiągasz prędkości, za którą płacisz, będziesz musiał użyć narzędzia, które zaakceptuje wyniki. Dlatego ważne jest użycie własnego narzędzia dostawcy usług internetowych. Pozwala sprawdzić rozbieżności i sprawdzić, czy narzędzie dostawcy usług internetowych nieprawidłowo mierzy prędkość. Jeśli własne narzędzie dostawcy usług internetowych pokaże, że nie uzyskujesz odpowiedniej szybkości, łatwiej będzie poprosić usługodawcę internetowego o rozwiązanie tego problemu.

Sprawdź -   Jak podzielić dysk twardy na partycje w systemie Windows 10

SpeedTest.net a Google to dwa narzędzia do testowania szybkości, które większość dostawców usług internetowych, jeśli nie wszyscy, zaakceptuje wyniki. Użyj tych narzędzi przed lub zaraz po użyciu narzędzia do testowania szybkości dostawcy usług internetowych.

Konfiguracja testowa

Z większości narzędzi do testowania szybkości można korzystać na komputerze stacjonarnym lub urządzeniu mobilnym, ale korzystanie z komputera stacjonarnego jest dobrym pomysłem, jeśli telefon działa w tle z usługami wymagającymi dostępu do Internetu. Upewnij się, że w momencie testu masz tylko jedno urządzenie korzystające z połączenia. Upewnij się, że żadne pobieranie nie jest w toku, nic nie przesyłasz strumieniowo i żadne usługi systemu operacyjnego nie używają przepustowości.

Po uruchomieniu testu pozwól narzędziu w pełni załadować się przed rozpoczęciem testu. Jeśli strona / narzędzie nadal się wczytuje po uruchomieniu testu, wpłynie to na wyniki. W każdym przypadku, gdy uruchamiasz test, uruchom co najmniej dwa.

Sprawdź -   Ręcznie zainstaluj sterowniki i napraw błąd „Nie znaleziono sterownika” w systemie Windows

Przetestuj określoną prędkość treści

Niektórzy dostawcy usług internetowych ograniczają prędkość Internetu, jeśli uzyskujesz dostęp do określonych treści. Na przykład przesyłanie strumieniowe wideo i strumieniowe przesyłanie muzyki wymaga znacznie większej przepustowości, a dostawcy usług internetowych ograniczają połączenie, gdy uzyskujesz dostęp do usług takich jak Netflix i Hulu. Jeśli wyniki testu szybkości Internetu są w porządku, tj. Uzyskujesz reklamowaną prędkość, ale Netflix i Hulu jąkają, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój dostawca usług internetowych dławi te witryny.

W przypadku serwisu Netflix możesz użyć Narzędzie Netflix o nazwie Fast by sprawdzić, czy witryna jest dławiona. Nawet jeśli nie używasz Netflix, dostawca usług internetowych, który dławi Netflix, prawdopodobnie zdusi Hulu.

Co robić?

Możesz zadzwonić do swojego usługodawcy internetowego, poprosić o rozmowę z menedżerem i może zagrozić, że anulujesz usługę, ale takie podejście daje mieszane rezultaty. Skontaktuj się z nimi i daj im znać, że usługa działa wolno, i zapytaj ich szczegółowo o ich praktyki ograniczania przepustowości. Jeśli nastąpiła zmiana w strukturze planu danych, niewiele można zrobić, aby zaakceptować aktualizację lub przejść do innego dostawcy usług internetowych.

Twój dostawca usług internetowych może przyjrzeć się problemowi lub może sprawić, że będziesz biegał w kółko i nigdy nic z tym nie zrobisz. W tym przypadku masz jedno rozwiązanie; przełączyć się do innego usługodawcy.

x