Jak przetestować prędkość VPN

Udostępnij teraz w social media:

Testowanie prędkości VPN jest najłatwiejszą i najtrudniejszą rzeczą do zrobienia. Więc bądź na bieżąco z tym objaśnieniem, w którym rzucamy światło na niuanse tego „prostego” procesu, w tym narzędzia, które pomogą to zrobić dobrze.

Po przetestowaniu ProtonVPN, ExpressVPN, Surfshark, MullvadVPN i wielu innych mogę śmiało powiedzieć, że prędkość jest najbardziej niezrozumianym czynnikiem wśród użytkowników VPN.

Zalogowanie się do narzędzia do testowania szybkości jest proste, ale dokładne zrozumienie wyników jest bardzo trudne.

Dlatego zanim przejdziemy do testowania prędkości VPN, przejrzyjmy podstawy.

Czynniki wpływające na szybkość VPN

Ta sekcja zawiera niewyczerpującą listę aspektów wpływających na prędkość VPN oraz niektóre „standardowe” rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim przejdziesz do rzeczywistych testów.

# 1. Nie ma dwóch takich samych serwerów

Zależy to w dużej mierze od serwera, z którym się łączysz, ponieważ sprzęt ma wiele trudnych do zidentyfikowania różnic i obciążenia serwera, które również się zmienia.

Ta różnica w wydajności jest wyraźnie widoczna, jeśli łączysz się z serwerami z dwóch oddzielnych lokalizacji fizycznych. Wynika to z wyjątkowej infrastruktury internetowej łączącej Cię z tymi maszynami, w tym jakości kabli, odległości, routerów itp.

#2. Wybór protokołu VPN

Traktuj protokoły VPN jako duszę połączenia VPN. Decydują o działaniu tuneli VPN, w tym o sile szyfrowania, szybkości, wydajności, ogólnym bezpieczeństwie itp.

Niektóre z nich są zbudowane z myślą o szybkości, jak WireGuard, podczas gdy inne to sprawdzone i wszechstronne rozwiązania, takie jak OpenVPN.

Ponadto kilku dostawców VPN opracowuje również swoje niestandardowe protokoły, aby zapewnić najwyższą elastyczność.

#3. Dodatkowe bezpieczeństwo

Chipy zabezpieczające wyłączają prędkość. I praktycznie większość z nas nie potrzebuje funkcji, takich jak multi-hop, Tor przez VPN, szyfrowanie na poziomie bankowym itp.

  Recenzja PureVPN 2023 (marzec)

Chociaż takie cechy są idealne dla ludzi w reżimach autorytarnych, dziennikarzy i aktywistów; dla innych to niepotrzebne zabezpieczenie jest przesadą, która nieuchronnie odbija się na szybkości sieci.

Warto zauważyć, że serwery proxy są przyzwoitym zamiennikiem VPN, jeśli celem jest tylko podszywanie się pod swoją lokalizację.

#4. Czynniki rodzime

Pierwsza to normalna prędkość Internetu. Sieci VPN mogą jedynie odciąć od typowych prędkości, które uzyskujemy od naszych dostawców usług internetowych.

Dlatego ważne jest, aby sprawdzić domyślną prędkość sieci przed wskazaniem palcem na VPN.

Ponadto odległość od routera Wi-Fi ma również wpływ na ostateczną wydajność — większa odległość oznacza mniejsze prędkości.

Poza tym rodzaj połączenia, WiFi lub Ethernet, również ma coś do powiedzenia, przy czym łączność Ethernet jest szybsza z tych dwóch.

Wreszcie jakość sprzętu komputerowego (jakość kabla, modem itp.) wpływa na ogólne wrażenia.

Oto kilka rzeczy, od których zależy ostateczna prędkość połączenia.

Testowanie prędkości VPN

Zademonstruję ten proces za pomocą kilku narzędzi do testowania szybkości.

Warto zauważyć, że korzystam z symetrycznego połączenia szerokopasmowego o przepustowości 40 Mb/s (równe prędkości pobierania i wysyłania) z routerem zainstalowanym na górze. Moja przybliżona odległość od routera Wi-Fi przesyłającego Internet 2,5 GHz wynosi 7 m w poziomie i 5 m w pionie. A ten laptop, na którym pracuję, jest jedynym urządzeniem podłączonym do routera.

Poza tym nie mam żadnych aktywnych pobrań podczas tego testu. I nie ma aktywnej aplikacji, z wyjątkiem przeglądarki, której używam do speedtestu i pisania (a więc dwie otwarte karty) oraz aplikacji do zrzutów ekranu. Ponadto wyłączyłem wszystkie rozszerzenia przeglądarki inne niż sama sieć VPN.

Ponadto nie używam żadnej aplikacji do kontrolowania procesów w tle na moim laptopie z systemem Windows 11.

Na koniec zaleca się dokonywanie odczytów co najmniej trzy razy, kilka razy dziennie, a na koniec, aby uzyskać najlepszą dokładność, należy przyjąć wartości średnie.

Jednak zrobię to raz za pomocą narzędzi do tej demonstracji.

# 1. Test prędkości Ookla

Speedtest to jedno z najpopularniejszych narzędzi do testowania szybkości. Podaje szczegółowe informacje o prędkości wysyłania, prędkości pobierania, parametrach ping, adresie IP itp.

  Jak obejść ograniczenia geograficzne w grach?

Przypisuje również unikalny adres URL do udostępniania wyników, a także można eksportować wyniki.

Proces testowania jest prosty. Po prostu odwiedź stronę speedtest.net i kliknij zakreślone GO.

Moje domyślne parametry:

Następnie połączyłem się z serwerem VPN w Singapurze, około 6200 km od mojego miejsca zamieszkania.

Możesz sprawdzić, jakie szkody wyrządziła prędkość wysyłania (prawie 30%) i Ping (11➡️79). Chociaż VPN mógł poprawić wydajność wysyłania, wyższy Ping jest bezpośrednim wynikiem odległości i kilku czynników niezwiązanych z VPN.

Tak, to był Ookla Speedtest.

#2. Szybko

Fast to oferta Netflix do testowania parametrów sieci. Zapewnia znacznie czystszy interfejs; jednak dane wyjściowe są podobne pod względem szybkości pobierania, szybkości wysyłania i wartości opóźnienia (Ping).

Podobnie dwukrotnie przeprowadziłem test prędkości, z VPN i bez, łącząc się z tym samym serwerem VPN.

Możemy sprawdzić wyraźną różnicę między dwoma narzędziami, które do tej pory testowaliśmy. I można się tego spodziewać, ponieważ serwery testujące te cechy również się różnią.

W tym przypadku wartość opóźnienia bez obciążenia odnosi się do sieci bez ruchu w porównaniu z siecią załadowaną, w której równolegle działają aplikacje intensywnie przetwarzające dane.

#3. Kontroler prędkości łącza szerokopasmowego

Broadband Speedchecker działa w celu porównania prędkości Internetu i dostawców usług dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. Może jednak sprawdzić prędkość sieci, niezależnie od lokalizacji.

Jeśli jesteś w Wielkiej Brytanii, możesz użyć tego narzędzia, aby sprawdzić dostawców usług internetowych, ich plany, prędkości itp., aby wybrać właściwego.

To jest subiektywne!

Jak widać, prędkości są bardzo zróżnicowane. W rzeczywistości wielokrotnie korzystałem z tych narzędzi, aby uzyskać dwa spójne wyniki do zilustrowania.

Poza tym żadne dwa narzędzia nie dają takich samych wyników. A wiele narzędzi jest zasilanych przez inne. Na przykład Google Speed ​​Test (wraz z wieloma innymi) opiera się na Speedtest firmy Ookla.

Ponadto możesz również sprawdzić kilka, takich jak WiFi Man, test prędkości Cloudflare itp.

Ale te testy prędkości mają trochę znaczenie, a wartości różnią się przy każdym uruchomieniu, nawet przy użyciu tego samego narzędzia. Liczy się więc rzeczywiste osiągi.

  Najlepsza sieć VPN dla Firefoksa

W tym celu wymieniliśmy kilka, aby dobrze Ci służyły.

#4. ProtonVPN

ProtonVPN z siedzibą w Szwajcarii jest jednym z najlepszych w całej branży VPN. W rzeczywistości mają wiele produktów zorientowanych na prywatność, w tym szyfrowaną usługę e-mail, bezpieczny dysk w chmurze, kalendarz i VPN.

Oferują niesamowite prędkości i mają doskonałe wyniki w zakresie odblokowywania geograficznego.

Ponadto ProtonVPN oferuje natywny bloker reklam, Tor przez VPN, serwery na całym świecie i elegancki interfejs użytkownika.

W naszej szczegółowej recenzji ProtonVPN możesz dowiedzieć się więcej.

#5. Surfshark

Surfshark VPN to usługa, którą przetestowaliśmy tutaj na newsblog.pl i uznaliśmy za godną polecenia.

Ma szanowaną globalną obecność, zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak multi-hop i doskonałą wydajność odblokowywania geograficznego.

Podobnie jak Proton, Surfshark ma „jeden”, łącząc VPN, program antywirusowy, alert (naruszenie) i (prywatne) wyszukiwanie w jednym pakiecie. Możesz jednak również samodzielnie subskrybować VPN.

Możesz sprawdzić naszą recenzję Surfshark One, aby lepiej zrozumieć.

#6. ExpressVPN

Lista VPN nie jest kompletna bez wzmianki o ExpressVPN. Ten ma dziesiątki ekspertów oznaczających go jako najszybszą sieć VPN ze wszystkich.

Osobiście ocenię ją jako najlepszą VPN do rozrywki i porównywalną z ProtonVPN pod względem szybkości.

Ma niezły zestaw funkcji, pozwalających na idealną równowagę bezpieczeństwa i wydajności. Przechodząc do codziennej pracy, interfejs użytkownika błyszczy i nie ma na co narzekać.

Możesz sprawdzić więcej w tej recenzji ExpressVPN.

Jednak nie ograniczamy się do nich i mamy o wiele więcej do zaproponowania w tej kompilacji najlepszych usług VPN.

To wszystko w tym samouczku testowania VPN.

Do następnego razu!

x