Jak przyspieszyć instalator aplikacji Fedora Linux

Fedora jest potężną dystrybucją Linuksa, z której wielu woli korzystać ze względu na wiele czynników, w tym nowe pakiety, ukierunkowanie na rozwój, zaawansowany system, zaangażowanie w oprogramowanie typu open source itp. Mimo to, mimo że Fedora Linux jest dobra, ma poważną wadę: menedżera pakietów DNF i jego powolności w porównaniu z Ubuntu i Debian Apt, Arch’s Pacman, a nawet OpenSUSE Zypper.

Jeśli podoba Ci się instalacja Fedory, ale chcesz, aby instalator aplikacji działał szybciej, nie jesteś sam. Wiele osób się z tym zgadza i bez wątpienia pracuje nad tym zespół programistów Fedory. Jednak nie mogą go natychmiast poprawić, więc do tego czasu będziesz musiał samodzielnie przejść przez proces przyspieszania. W tym przewodniku pokażemy dokładnie, jak przyspieszyć instalator aplikacji Fedora Linux. Zacznijmy!

Krok 1 – Zaktualizuj Fedorę

Fedora Linux staje się coraz lepsza z każdym wydaniem, a co sześć miesięcy programiści robią wszystko, co w ich mocy, aby ulepszyć podstawową technologię. Tak więc, jeśli masz problemy z wydajnością podczas instalowania pakietów w instalatorze aplikacji DNF Fedory, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest uaktualnienie wydania do najnowszej wersji. Aby zaktualizować Fedorę, otwórz oprogramowanie Gnome, kliknij baner nowej wersji i przejdź przez proces przenoszenia komputera Fedora z systemem Linux do absolutnie najnowszej wersji.

Masz problemy ze znalezieniem pełnej aktualizacji komputera Fedora z systemem Linux? Możemy pomóc! Sprawdź nasz szczegółowy samouczek dotyczący aktualizacji Fedory. W przewodniku omawiamy metodę Gnome Software. Omawiamy również aktualizację opartą na terminalu, jeśli nie masz dostępu do oprogramowania Gnome lub nie używasz wydania Fedory opartego na Gnome.

Krok 2 – Zainstaluj najnowsze aktualizacje

Uruchamianie najnowszej wersji Fedory Linux jest krytyczne, ponieważ każda główna wersja wprowadza ulepszenia. Jednak ważne jest również, aby upewnić się, że aktualnie uruchamiana wersja ma również zainstalowane najnowsze pakiety. Aby to zrobić, otwórz „Oprogramowanie Gnome”, kliknij „Aktualizacje” i przejdź przez proces instalacji uaktualnień. Alternatywnie, jeśli wolisz korzystać z okna terminala, naciśnij Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie wprowadź poniżej polecenie aktualizacji dnf, aby załatać system.

sudo dnf update -y

Krok 3 – Ustaw DNF, aby używał najszybszych możliwych serwerów lustrzanych

Menedżer pakietów Fedory (DNF) nie wybiera najszybszego serwera lustrzanego podczas instalowania pakietów. Zamiast tego pobiera pakiety z dowolnego miejsca, pozornie losowo. Fakt, że DNF nie nadaje priorytetu szybkim serwerom lustrzanym nad wolnymi, jest ogromnym powodem, dla którego instalacja oprogramowania wydaje się trwać wiecznie.

Jeśli chcesz, aby menedżer pakietów DNF działał znacznie szybciej, możesz dostosować swoją konfigurację, aby używać funkcji „najszybszego lustra”. To prosta zmiana, ale zmusi Fedorę do korzystania z najszybszych serwerów lustrzanych, co pozwoli zaoszczędzić cenne sekundy na pobieraniu podczas instalacji.

Aby dodać funkcję „najszybszego lustra”, uruchom okno terminala na komputerze z systemem Linux Fedora, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T na klawiaturze. Następnie otwórz plik „dnf.conf” w Nano.

Uwaga: ponieważ Fedora Linux nie ma domyślnie Nano, dowiedz się, jak go zainstalować tutaj.

sudo nano -w /etc/dnf/dnf.conf

W pliku „dnf.conf” w edytorze tekstu Nano użyj klawisza strzałki w dół na klawiaturze, aby przejść na sam dół pliku. Następnie wklej poniższy kod do Nano, naciskając Ctrl + Shift + V.

najszybszy lustro = prawda

Po wklejeniu kodu do Nano zapisz edycję. W Nano można to zrobić, naciskając Ctrl + O. Po zapisaniu przejdź do kroku 4.

Krok 4 – Zmień DNF, aby pobierał wiele pakietów naraz

Poprawienie sposobu obsługi serwerów lustrzanych przez DNF bez wątpienia poprawi szybkość pobierania. Jednak ta modyfikacja DNF nie wystarczy, aby go przyspieszyć. Dobrym pomysłem jest również zmiana liczby plików, które menedżer pakietów może jednocześnie pobierać z Internetu.

Aby zwiększyć liczbę plików, które menedżer pakietów DNF może pobrać na raz, musisz dodać „max_paralel_downloads” do pliku konfiguracyjnego. Aby to zrobić, wróć do edytora tekstu Nano. Lub, jeśli go zamknąłeś, otwórz ponownie plik za pomocą poniższego polecenia.

sudo nano -w /etc/dnf/dnf.conf

Wewnątrz Nano użyj strzałki w dół, aby przejść na dół pliku, tak jak w kroku 3. Następnie wklej kod „max_paralel_downloads” do „dnf.conf”.

max_parallel_downloads = 10

Czujesz, że 10 pobrań na raz to za dużo? Możesz zmienić go na 5, co stanowi połowę maksymalnej liczby, ale nadal robi ogromną różnicę.

max_parallel_downloads = 5

Po dodaniu „max_parallel_downloads” do DNF, zapisz zmiany, naciskając Ctrl + O. Następnie zamknij edytor, naciskając Ctrl + X.

x