Jak przyspieszyć Windows 11?

Windows 11 działa szybciej niż poprzednie systemy operacyjne firmy Microsoft. Nie oznacza to jednak, że Twój komputer zawsze będzie wykonywał zadania tak szybko, jak powinien. W życiu niewiele jest rzeczy bardziej frustrujących niż próba wykonania pracy na opóźnionej maszynie.

Na szczęście istnieje kilka wskazówek i sztuczek, których możesz użyć, aby przyspieszyć działanie systemu Windows 11. Oto, co zrobić, jeśli komputer zdecyduje się przetestować granice Twojej cierpliwości.

Zmień ustawienia zasilania

Wiele osób korzysta z opcji oszczędzania energii, która może spowolnić komputer. Tę funkcję można zmienić, aby zmniejszyć zużycie energii przez system, rozwiązując w ten sposób występujące problemy z szybkością. Zmiana tej funkcji na plan zasilania bardziej zorientowany na wydajność może załatwić sprawę.

Oto jak to się robi:

 • Otwórz Panel sterowania i wybierz „System i zabezpieczenia”.
 • Wybierz „Opcje zasilania” i kliknij wyświetloną strzałkę rozwijaną.
 • Naciśnij „Pokaż dodatkowe plany”, a następnie wybierz „Wysoka wydajność”.
 • Wyłącz programy startowe

  Jednym ze sposobów na poprawę wydajności systemu Windows 11 jest usunięcie wstępnie zainstalowanych programów startowych. Spowoduje to, że te w pełni działające programy nie spowalniają komputera. Powinieneś znaleźć programy, których rzadko używasz i odinstalować je z komputera.

  Poniższe kroki pokażą, jak to zrobić:

 • Otwórz menedżera zadań, naciskając jednocześnie Ctrl + Shift + Esc.
 • Kliknij zakładkę „Uruchamianie” w oknie, które się otworzy.
 • Przewiń listę programów i kliknij prawym przyciskiem myszy te, które chcesz wyłączyć.
 • Naciśnij przycisk „Wyłącz”.
 • Te programy nie będą już uruchamiane po uruchomieniu komputera.

  Wyłącz porady i wskazówki dotyczące systemu Windows

  Wiele osób, które regularnie korzystają z systemu Windows 11, jest bombardowanych sugestiami, jak najlepiej wykorzystać system. Chociaż te wskazówki mogą pomóc ulepszyć system, mogą również wpłynąć na szybkość działania urządzenia. Wyłączenie porad i wskazówek pomoże przyspieszyć działanie komputera.

 • Z menu Start kliknij „Ustawienia”.
 • Przejdź do „Systemy”, a następnie dotknij „Powiadomienia i działania”.
 • Przewiń do „Uzyskaj wskazówki, porady i sugestie podczas korzystania z systemu Windows” i ustaw suwak w pozycji WYŁ.
 • Zapobiegaj synchronizacji OneDrive

  One Drive to oparte na chmurze narzędzie do przechowywania danych firmy Microsoft używane na większości komputerów z systemem Windows. Zapewnia, że ​​pliki w Twoim systemie są aktualne i zawsze zsynchronizowane. Jest to również dobre narzędzie do tworzenia kopii zapasowych w przypadku uszkodzenia sprzętu. OneDrive stale synchronizuje się w tle, co może spowalniać Twoje urządzenie.

  Aby temu zapobiec, wykonaj następujące kroki:

 • Przejdź do OneDrive i kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę.
 • Z wyskakującego menu wybierz „Odłącz system”.
 • Należy pamiętać, że uniemożliwienie synchronizacji usługi OneDrive z komputerem oznacza, że ​​pliki nie będą już automatycznie zapisywane w magazynie w chmurze.

  Wyłącz indeksowanie wyszukiwania

  Jedną z wielu możliwości systemu Windows 11 jest funkcja indeksowania. Pomaga znaleźć pliki w szybki i wydajny sposób. Jednak może to również wpłynąć na szybkość komputera. Wykonaj następujące kroki, aby wyłączyć indeksowanie:

 • Przejdź do pola wyszukiwania menu Start i wpisz „services.msc”.
 • Przejdź do wyświetlonej aplikacji Service i kliknij dwukrotnie ikonę usługi wyszukiwania lub indeksowania systemu Windows. Wygląda jak otwarta strona internetowa ze strzałką skierowaną w lewo.
 • Stuknij przycisk „Zatrzymaj”.
 • Aby zmiany zaczęły obowiązywać, musisz ponownie uruchomić urządzenie.

  Uruchom czyszczenie dysku

  Zaśmiecony dysk twardy może wpływać na wydajność systemu Windows 11. Jednym z najprostszych sposobów rozwiązania tego problemu jest usunięcie niechcianych plików. Ten proces można wykonać, uruchamiając procedurę czyszczenia systemu.

 • Otwórz „Ustawienia”, a następnie kliknij „Systemy”, a następnie „Pamięć”.
 • Przewiń do „Storage Sense” i ustaw przełącznik w pozycji ON.
 • Pliki, które nie były używane od ponad miesiąca oraz dokumenty w Twoim koszu zostaną automatycznie usunięte.

  System Windows pozwoli również wybrać sposób zwalniania miejsca na komputerze. To ustawienie oszczędzi Ci kłopotów z ręcznym usuwaniem tych niechcianych plików. Aby dokonać tego wyboru, przewiń do sekcji „Zmień sposób zwolnienia miejsca” znajdującej się tuż pod „Zmysłem pamięci”. Możesz wybrać, czy chcesz, aby sprzątanie było przeprowadzane codziennie, co tydzień, czy co miesiąc.

  Usunięcie starej wersji systemu Windows zwolni również miejsce na urządzeniu, pomagając przyspieszyć działanie systemu. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć pole u dołu ekranu przechowywania oznaczone „Usuń poprzednią wersję systemu Windows”.

  Wyczyść rejestr

  Rejestr to składnik urządzenia powszechnie używany do śledzenia wszystkich działań systemu. Służy również jako ważny bank informacji do przechowywania wszystkich niezbędnych plików i lokalizacji.

  Regularne czyszczenie rejestru ma kluczowe znaczenie, ponieważ zawiera ustawienia wcześniej usuniętych programów z komputera. Te programy mogły zniknąć, ale ich ustawienia są nadal przechowywane na Twoim urządzeniu. Najprostszym sposobem oczyszczenia rejestru jest pobranie narzędzia do czyszczenia rejestru. Jednak zanim to zrobisz, upewnij się, że masz kopię zapasową wszystkich plików i ustawień, których nadal możesz używać.

  Aby wykonać kopię zapasową rejestru, wpisz „Regedit.ext” w polu wyszukiwania i naciśnij „Enter”. Spowoduje to otwarcie edytora rejestru. Kliknij prawym przyciskiem myszy folder, który chcesz zapisać, i wybierz „Eksportuj”.

  Po utworzeniu kopii zapasowej danych możesz pobrać i zainstalować narzędzie do czyszczenia rejestru, takie jak Narzędzie do naprawy komputera Restoro. Postępuj zgodnie z instrukcjami opisanymi w programie, aby wyczyścić Rejestr. Po zakończeniu czyszczenia komputer powinien działać wydajniej.

  Wyłącz efekty specjalne

  Jedną z metod przyspieszenia systemu Windows 11 jest całkowite lub częściowe wyłączenie różnych efektów specjalnych dodanych do systemu operacyjnego. Efekty te mogą zapewniać przyjemne wrażenia użytkownika, ale mogą wpływać na ogólną wydajność komputera.

  W ten sposób możesz wyłączyć efekty specjalne w systemie Windows 11:

 • Przejdź do pola wyszukiwania, wpisz „sysdm.cpl”, a następnie naciśnij „Enter”.
 • W otwartym oknie „Właściwości systemu” dotknij „Zaawansowane”.
 • Przewiń do sekcji „Wydajność” i kliknij „Ustawienia”.
 • Wybierz „Dostosuj, aby uzyskać najlepszą wydajność”, a następnie naciśnij „OK”.
 • System Windows automatycznie wyłączy efekty specjalne, które mogą spowalniać komputer.

  Skonsultuj się z Monitorem wydajności

  Narzędzie Monitor wydajności może pomóc w monitorowaniu i poprawianiu wydajności komputera z systemem Windows 11. Zawiera szczegółowe informacje o różnych problemach wpływających na Twój system.

  Aby uzyskać dostęp do raportu, przejdź do pola wyszukiwania i wpisz „Perfmon/raport”, a następnie naciśnij „Enter”. Poszukaj problemów z ikoną ostrzeżenia i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi przez Monitor wydajności, aby rozwiązać problem.

  Rozwiążmy problem

  Może być wiele powodów, dla których Twoja aplikacja Windows 11 może nie działać tak dobrze, jak powinna. Znajomość kilku prostych i skutecznych poprawek może pomóc w pozbyciu się tych problemów i poprawie ogólnej wydajności komputera. Dzięki kilku poprawkom tu i tam możesz ponownie korzystać z komputera bez walki z chęcią wyrzucenia go przez okno.

  Czy przyspieszyłeś komputer z systemem Windows 11? Jakiej metody użyłeś? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.