System operacyjny Windows, niezależnie od wersji, automatycznie instaluje ogólne sterowniki dla Twojego sprzętu. Czasami aktualizacje sterowników są przeprowadzane równocześnie z aktualizacjami samego systemu. Istnieje również możliwość ręcznego zaktualizowania sterownika, a niektóre narzędzia na komputerze mogą wykonać tę operację za Ciebie. Zazwyczaj aktualizacje sterowników są korzystne, gdyż świadczą o tym, że producent sprzętu wciąż rozwija wsparcie dla najnowszych wersji systemu operacyjnego. Sprzęt, który otrzymuje regularne aktualizacje, może dłużej pozostawać zgodny z nowymi technologiami. Niestety, nie zawsze aktualizacje działają bezproblemowo z najnowszymi wersjami systemu operacyjnego lub innymi komponentami. Może się zdarzyć, że aktualizacja sterownika spowoduje problemy, zamiast je rozwiązać. W takiej sytuacji warto przywrócić poprzednią, działającą wersję sterownika. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak to zrobić w systemie Windows 10.
Przywracanie sterowników jest stosunkowo łatwym procesem, jednak wymaga uprawnień administratora. Jeśli na Twoim komputerze skonfigurowano kilka kont, najlepiej zalogować się na konto administratora w celu przywrócenia sterownika, zamiast korzystać z konta standardowego i podawać hasło administracyjne.
Jak przywrócić sterownik
Rozpocznij od otwarcia Menedżera urządzeń. Możesz go znaleźć za pomocą wyszukiwarki systemu Windows lub otworzyć pole uruchamiania, naciskając klawisze Win + R i wpisując poniższe polecenie:
devmgmt.msc
W Menedżerze urządzeń zlokalizuj komponent sprzętowy, którego sterownik chcesz przywrócić. Możliwe są różne scenariusze, dlatego omówimy każdy z nich. Po pierwsze, jeśli dostępna jest opcja przywracania, kliknij dwukrotnie na składnik sprzętowy, aby otworzyć jego właściwości. Następnie przejdź do zakładki Sterownik i kliknij przycisk Przywróć sterownik, jeśli nie jest on wyszarzony.
Jeśli przycisk jest wyszarzony, oznacza to, że nie ma dostępnej wersji sterownika, do której można by przywrócić. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest przywrócenie sterownika, ale będzie to wymagało innego podejścia.
Jeśli znasz wersję sterownika, do której chcesz powrócić, możesz ją pobrać samodzielnie. Wersje sterowników, zarówno starsze, jak i nowsze, można znaleźć na stronie producenta komputera. Niektóre sterowniki, na przykład te od firmy Dell, są dostarczane jako pliki EXE, które można uruchomić i zainstalować. Przed tym krokiem upewnij się, że odinstalowałeś urządzenie w Menedżerze urządzeń.
Po odinstalowaniu urządzenia, uruchom plik EXE, który pobrałeś. Program automatycznie wykryje Twój sprzęt i przeprowadzi proces instalacji. Jeśli sterownik nie jest dostępny w formacie EXE, będziesz musiał przejść przez Menedżera urządzeń, aby go zainstalować.
W tym celu ponownie otwórz Menedżera urządzeń i wejdź w właściwości urządzenia, dla którego chcesz przywrócić sterownik. Następnie przejdź do zakładki Sterownik i wybierz Aktualizuj sterownik. Następnie wybierz opcję Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika i wskaż folder, w którym zapisałeś plik sterownika. Menedżer urządzeń zajmie się resztą. Aby niektóre zmiany zaczęły obowiązywać, może być konieczne ponowne uruchomienie systemu.
Podane metody działają w systemach Windows 7, 8/8.1 oraz Windows 10.
newsblog.pl