Udostępnij teraz w social media:

Domyślnie Apple automatycznie uruchamia wentylatory komputera Mac – bez możliwości ich konfiguracji – i zwiększa ich wydajność, gdy system staje się zbyt gorący. Wolny Sterowanie wentylatorem w komputerach Mac app umożliwia ręczne sterowanie fanami. Są dwa powody, dla których warto to zrobić – aby komputer Mac działał szybciej, ale głośniej lub wolniej, ale ciszej. Automatyczne sterowanie Apple ma na celu gdzieś pośrodku.

Kilka ostrzeżeń

Komputer Mac dusi procesor, gdy robi się zbyt gorący, spowalniając go znacznie, aż temperatura znajdzie się pod kontrolą. Zwykle uruchamia się, zanim temperatura stanie się zbyt wysoka, ale możesz ręcznie przesunąć procesor dalej, zwiększając prędkość wentylatora dalej, niż zwykle pozwala Apple. Powoduje to duży hałas, dlatego automatyczna regulacja próbuje go spowolnić.

Sprawdź -   Jak korzystać z poleceń Microsoft Teams

Z drugiej strony, jeśli nie znosisz hałasu wentylatora, możesz go ręcznie wyciszyć. Należy pamiętać, że spowoduje to, że system będzie działał znacznie cieplej i może prowadzić do niestabilności systemu, jeśli pozwolisz mu za daleko.

W przypadku każdej opcji należy monitorować temperaturę procesora i innych komponentów i upewnić się, że nie powodujesz uszkodzenia systemu. Możliwe jest również, że uruchamianie wentylatorów z maksymalną prędkością przez dłuższy czas może prowadzić do uszkodzeń, więc staraj się nie torturować swojego laptopa.

Kontrolowanie fanów

Zacznij od pobranie aplikacji Fan Control dla komputerów Mac i przenosząc go do folderu Aplikacje. Kiedy się rozpocznie, zobaczysz listę wszystkich swoich fanów i opcję ustawienia niestandardowych elementów sterujących. „Auto” zachowuje domyślne zachowanie, ale otwarcie „Niestandardowe” pozwala ustawić określoną wartość obrotów na minutę lub ustawić temperaturę docelową.

Sprawdź -   Jak udostępniać zdjęcia i filmy z iPhone'a

Opcja wartości oparta na czujnikach naśladuje zachowanie automatyczne, ale pozwala wybrać, jak gorący ma być system. Możesz podnieść maksymalną temperaturę, jeśli chcesz uzyskać większą wydajność, lub obniżyć, jeśli chcesz, aby wentylatory były cichsze.

Miłym akcentem jest to, że aplikacja umożliwia również monitorowanie czujników temperatury w systemie. Najważniejsze, na które należy zwrócić uwagę, to temperatury rdzenia procesora.

Jeśli nie chcesz, aby aplikacja była cały czas otwarta, możesz ustawić jeden z wentylatorów i czujników, aby był wyświetlany na pasku menu z ikoną aplikacji; kliknij przycisk „Preferencje” w prawym dolnym rogu, aby przejść do tych ustawień.

Dodaje to ładny czujnik w pasku menu i nie zajmuje zbyt dużo miejsca, jeśli wyświetlasz go w dwóch wierszach.

Sprawdź -   Jak zmienić kraj lub region dla swojego Apple ID

W ramach ogólnych preferencji masz również opcję uruchamiania aplikacji podczas uruchamiania i wyświetlania temperatur w stopniach Fahrenheita.

Kredyty graficzne: Anake Seenadee/ Shutterstock