Jak robić dobre zdjęcia RAW

Tutaj, w How-To Geek, zwykle zalecamy robienie zdjęć w formacie RAW zamiast JPEG, ponieważ przechwytujesz znacznie więcej informacji o dowolnej fotografowanej scenie. Zobaczmy, jak najlepiej wykorzystać format RAW.

Camera RAW to nieskompresowany format pliku, w którym można zapisać znacznie więcej danych obrazu niż pliki JPEG lub inne skompresowane formaty plików. Jeśli czujnik aparatu może to uchwycić, zostanie zapisany w pliku RAW. Oznacza to, że pliki RAW mogą zawierać miliardy kolorów – w porównaniu z plikami JPEG około 16 milionów – oraz pełną dynamikę sceny. Największym problemem jest to, że większość aparatów może przechwycić – a pliki RAW mogą zawierać – o wiele więcej informacji niż jakikolwiek ekran może obecnie wyświetlić.

Teraz przyjrzyjmy się, jak zmaksymalizować ilość danych w plikach RAW, aby uzyskać lepsze zdjęcia.

Przejmij ręczne sterowanie kamerą

Jeśli chcesz robić dobre zdjęcia – w dowolnym formacie – musisz mieć kontrolę nad tym, co robi aparat. Włączenie trybu automatycznego i zwykłe naciśnięcie przycisku migawki nie zaprowadzi Cię zbyt daleko. Jeśli masz wszystko pod kontrolą, możesz ustawić odpowiednią ekspozycję, zatrzymać rozjaśnianie świateł lub zgniatanie cieni i dostosować się do sytuacji, w której fotografujesz.

Nie oznacza to, że musisz przejść na pełną wersję retro i używać tylko funkcji ręcznych; Zamiast tego powinieneś używać funkcji i trybów aparatu, które pozwalają kontrolować działanie funkcji automatycznych. Na przykład:

Aby uzyskać żądaną ekspozycję, użyj trybów fotografowania z priorytetem przysłony lub z preselekcją czasu otwarcia migawki wraz z kompensacją ekspozycji.
Dowiedz się, jak korzystać z różnych trybów autofokusa, wybierać punkty lub grupy autofokusa i używać odpowiednich ustawień do fotografowanych obiektów.
Dowiedz się, jak aparat mierzy sceny i wybierz odpowiedni tryb pomiaru, aby uzyskać pożądane wyniki.
Wiedz, kiedy używać blokady autofokusa i blokady automatycznej ekspozycji.

Jak widać, „automatyczne” funkcje nowoczesnych aparatów zapewniają dużą kontrolę nad tym, co robią. Kiedy już zrozumiesz, co się dzieje, możesz ich właściwie użyć, aby uchwycić obrazy, które wyobrażasz sobie.

Odsłoń w prawo

Po prawidłowym korzystaniu z aparatu i robieniu żądanych zdjęć nadszedł czas, aby zmaksymalizować ilość danych przechwytywanych w plikach RAW. Ze względu na dziwactwa fotografii cyfrowej dane nie są rejestrowane w równym stopniu przez czujnik. Najjaśniejsze obszary obrazu zajmują większość danych w pliku RAW; dlatego szum jest o wiele bardziej powszechny w cieniach zdjęć niż w światłach.

Chociaż jest to trochę denerwujące, możesz to wykorzystać, stosując technikę zwaną „odsłanianiem w prawo”. Podczas naświetlania po prawej stronie celowo prześwietlasz obraz, tak aby większa część sceny wpadała w obszary świateł histogramu. Więcej obrazu w wyróżnieniach oznacza więcej dobrych danych do pracy w poście.

Naświetlając się po prawej stronie, musisz bardzo uważać, aby nie prześwietlić zbyt mocno i nie zdmuchnąć swoich świateł. Jeśli to zrobisz, otrzymasz gorszy obraz, niż gdybyś zrobił zwykłą ekspozycję. Zrób to jednak dobrze, a uzyskasz jak najwięcej soczystych danych zdjęć z każdego bajtu danych.

Edytuj swoje zdjęcia

Aparaty cyfrowe wprowadzają kilka prostych zmian do plików JPEG, aby wyglądały lepiej. Ogólnie zwiększają kontrast i nasycenie, dodają ostrości i uruchamiają algorytm redukcji szumów. Ponieważ twój aparat nie zastosuje tych samych zmian do plików RAW, może sprawić, że będą wyglądać trochę płasko, co będziesz musiał naprawić za pomocą prostego przetwarzania końcowego.

Aby przesłać lub wydrukować plik RAW trzeba go „rozwinąć” za pomocą Adobe Lightroom lub w każdym razie inną aplikację do przetwarzania RAW, więc warto skorzystać z okazji, aby edytować obrazy, aby lepiej pasowały do ​​Twojej wizji, nawet jeśli po prostu dostosujesz balans bieli. Lubię spędzać trochę czasu na porządkowaniu wszelkich elementów rozpraszających uwagę, poprawianiu ekspozycji, dodawaniu odrobiny kontrastu i poprawianiu kolorów – przynajmniej. O moim podstawowym przepływie pracy pisałem w naszym artykule na temat ulepszania prawie każdego obrazu cyfrowego.

Dużą zaletą obrazów RAW jest to, że przechowują znacznie więcej danych, z którymi możesz później pracować; pomijanie etapu edycji całkowicie mija się z celem nagrywania w nieskompresowanym formacie. Jeśli nie zamierzasz wykorzystać wszystkich dodatkowych danych, które przechwyciłeś, równie dobrze możesz po prostu zrobić zdjęcie JPEG.

Zalecamy robienie zdjęć w formacie RAW, ponieważ w przeciwieństwie do formatu JPEG rejestrujesz wszystkie informacje, które może przechwycić czujnik aparatu. Używaj go prawidłowo, a uzyskasz świetne rezultaty.

x