Udostępnij teraz w social media:

Nie musisz czekać na jasne, słoneczne dni i dobrą pogodę, aby zrobić zdjęcia. W rzeczywistości wyjście w czasie ulewy to świetny sposób na zrobienie naprawdę interesujących zdjęć – pod warunkiem, że będziesz dbać o aparat. Oto jak to zrobić pomyślnie.

Fotografowanie w deszczu to najłatwiejszy sposób na zmoknięcie podczas ćwiczeń, ale nie jedyny. Wszystkie techniki, wskazówki i triki, które omówię w tym artykule, mają również zastosowanie podczas fotografowania załamujących się fal, długiego naświetlania płynących strumieni lub wodospadów lub po prostu moczenia się z aparatem w dłoni.

Dlaczego mokre sytuacje są idealne do zdjęć

To zdjęcie budynku w Mołdawii jest znacznie bardziej interesujące ze względu na refleksję i schronienie dla turystów.

Łatwo jest robić takie same zdjęcia, jak wszyscy inni. Po prostu idź w te same miejsca, o tej samej porze (często o zachodzie słońca), co inni i rób zdjęcia. Sprawdzić to konto na Instagramie żeby zobaczyć, jak źle to może się stać.

Ale też całkiem łatwo jest robić oryginalne, kreatywne zdjęcia. Po prostu fotografuj tam, gdzie inni nie lubią – dlatego deszczowe dni mogą być dobre dla fotografii. Jeśli wszyscy inni kucają w pomieszczeniach lub unikają zbytniego zbliżenia się do strumienia wody, jest to okazja, aby zrobić zdjęcie, którego nie zrobią.

Ciekawsze są też mokre dni. Deszcz i mokra ziemia dodają różnych elementów do Twoich ujęć. Odbicia w kałużach mogą dać ci nowe perspektywy i kąty do zabawy i często tworzą bardziej nastrojową atmosferę.

Przyjrzyjmy się teraz, jak możesz to zrobić skutecznie.

Sprawdź -   Jak wyrzucić ludzi z konta Netflix

Dbanie o bezpieczeństwo i użyteczność aparatu

Mężczyzna spacerujący w deszczu, niosący statyw i torbę Peak Design Camera Shell.Aww, spójrz na małą kurtkę przeciwdeszczową mojego aparatu.

Woda to piekło na sprzęcie fotograficznym. Nie tylko może dostać się do środka i uszkodzić delikatną elektronikę aparatu, ale nawet kilka kropel wody na obiektywie może uniemożliwić robienie zdjęć. Jeśli chcesz robić zdjęcia w deszczu, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, aby Twój sprzęt był bezpieczny, suchy i użyteczny.

Oto kilka porad:

Chroń swój aparat: schowaj aparat w odpornej na warunki atmosferyczne torbie, gdy go nie używasz. Plastikowy worek na śmieci sprawdzi się w mgnieniu oka, ale najlepszym rozwiązaniem jest odpowiedni plecak z osłoną przeciwdeszczową. Mówiąc o osłonach przeciwdeszczowych. . .
Kup kurtkę przeciwdeszczową do aparatu: niektóre profesjonalne aparaty są odporne na warunki atmosferyczne, ale większość modeli konsumenckich nie. Nie pękną, jeśli zostanie na nich kilka kropel wody, ale nadal nie należy pozwalać im się namoczyć. Osłona przeciwdeszczowa aparatu (np Shell od Peak Design) chroni aparat przed najgorszymi warunkami atmosferycznymi.
Stań pod osłoną: kiedy możesz, stań pod markizą lub półką. Dzięki temu Ty i Twój aparat będziecie szczęśliwsi. Możesz także strzelać przez okna lub z samochodu, jeśli chcesz być naprawdę suchy. Parasole działają, ale są dodatkowym kłopotem, zwłaszcza jeśli jest wietrznie. To, że robisz zdjęcia deszczu, nie oznacza, że ​​musisz zmoknąć.
Deszczowe zdjęcie góry i strumienia z kropelkami wody na obiektywie. To było świetne miejsce na zdjęcie, ale ponieważ przednia część mojego obiektywu była przemoczona, nie mogłem tego zdjąć. Nadal jestem zirytowany. Utrzymuj przód obiektywu w czystości: jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz w stanie robić porządnych zdjęć. Nawet kilka kropel wystarczy, aby zrujnować zdjęcia, więc zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby chronić je przed pogodą. Pozostaw pokrywkę obiektywu i zdejmując ją, skieruj aparat z dala od deszczu, chyba że robisz zdjęcia. Używaj też osłony obiektywu.
Weź ze sobą sprzęt do czyszczenia soczewek: przyda się kilka ściereczek z mikrofibry do wycierania małych kropelek z soczewki. W przypadku większych kropel lub smug potrzebny będzie spray do czyszczenia soczewek lub ściereczki do soczewek.
Pracuj szybko: jeśli nie masz odpowiedniej osłony, zrób zdjęcie, a następnie jak najszybciej zakryj aparat lub skieruj go z dala od deszczu. Jeśli poświęcisz zbyt dużo czasu na kadrowanie zdjęć, aparat prawdopodobnie ulegnie zamoczeniu.
Pozwól aparatowi wyschnąć: po powrocie do domu nie chowaj sprzętu po prostu do torby lub szafki. Utrzymująca się wilgoć może uszkodzić go tak samo, jak deszcz. Możesz nawet skończyć grzyb rosnący w twoich soczewkach.

Sprawdź -   Jak grać w Grand Theft Auto 4 w systemie Linux

Robienie dobrych zdjęć

Kobieta chroniąca się przed deszczem pod klifem w górach.Fotografowanie w deszczu nie oznacza, że ​​musisz się zmoczyć (chociaż normalnie to zrobisz).

Z odpowiednio zabezpieczonym aparatem możesz zabrać się do zabawy – robienia świetnych zdjęć! Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać:

Samo bycie tam wystarczy: Poważnie, po prostu wychodząc przy ciekawszej pogodzie, wykonujesz większość ciężkiej pracy. Baw się i ufaj swojemu oku, a na pewno wyjdziesz z czegoś dobrego.
Użyj wyższego ISO niż normalnie: gdy wokół są ciemne chmury deszczowe, jest mniej światła do pracy. Zapoznaj się z naszymi innymi wskazówkami dotyczącymi pracy w słabym świetle, na przykład korzystania z szerszej przysłony.
Znajdź sposoby na pokazanie kropel deszczu: kropelki wody są trudne do uchwycenia, więc szukaj sytuacji, w których możesz je wyróżnić. Silne podświetlenie, szyby i zbliżenie się do obiektów pozwoli Ci uchwycić krople deszczu na zdjęciach. Możesz nawet użyć niewielkiej ilości lampy błyskowej, aby zapalić kropelki przed sobą.
Eksperymentuj z czasem otwarcia migawki: jeśli są widoczne, krótsze czasy otwarcia migawki mogą zamrozić krople deszczu w miejscu, podczas gdy wolniejsze pozwalają im rozmazać się podczas poruszania się przez kadr.
Szukaj odbić: oferują one sposób na badanie rzeczy z różnych punktów widzenia. Uważaj jednak: mogą również odzwierciedlać rzeczy, które szkodzą Twojemu wizerunkowi.
Nastrojowe ujęcie drzew we mgle.To byłoby bardzo nudne zdjęcie w słoneczny dzień. Dopasuj się do nastroju: kiedy pada deszcz, często jest ciemno i szaro, więc wykorzystaj to! To także świetny czas, aby spróbować zdjęć czarno-białych.
Czarno-białe zdjęcie potoku w górach po deszczu.Światło może robić ciekawe rzeczy po deszczu, a mokry krajobraz również ma ładną teksturę. Trzymaj się po deszczu: mokra ziemia zapewnia wspaniałą teksturę i kolor, a pochmurne dni często mają najlepsze światło. Więc strzelaj dalej, gdy ludzie i światło słoneczne ponownie się pojawią.

Sprawdź -   Jak utworzyć kwestionariusz w Microsoft Forms

Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda dla fotografii, tylko nieprzygotowani fotografowie. Niezależnie od tego, czy jest to ładny słoneczny dzień, czy pada deszcz, można zrobić ciekawe i oryginalne zdjęcia.

Miejmy nadzieję, że teraz doceniasz, że im gorsza pogoda, tym łatwiej jest znaleźć bardziej kreatywne zdjęcia. Nie pozwól więc, by deszcz zniechęcił Cię do robienia zdjęć – po prostu chroń swój aparat i będziesz się dobrze bawić.