Jak robić lepsze zdjęcia z podglądem na żywo w aparacie

Jedną z kamer, z których korzysta wielu fotografów, jest tylny ekran podglądu na żywo. Chociaż wolniej jest ustawić ujęcie w trybie podglądu na żywo, zamiast patrzeć przez wizjer, ma kilka zalet. Przyjrzyjmy się, jak możesz używać ekranu podglądu na żywo, aby robić lepsze zdjęcia.

Zobacz cały obraz

Czy zdarzyło Ci się zrobić zdjęcie, patrząc przez wizjer, na którym ostrożnie usunąłeś coś rozpraszającego na samym brzegu kadru, a kiedy patrzyłeś na zdjęcie później, cokolwiek to było, nadal jest na krawędzi obrazu? Powodem tego jest to, że wizjer aparatu pokazuje tylko większość obrazu. Ogólnie jest to około 95% (lub 98% w lepszych aparatach). Oto jak to wygląda.

Chociaż zwykle nie jest to wielka sprawa, oznacza to, że czasami będziesz musiał wyciąć dobre piksele, aby pozbyć się rozproszenia, którego nie widziałeś w wizjerze. Na ekranie podglądu na żywo cały czas widzisz cały obraz.

Zobacz, jak naprawdę będzie wyglądać

Nie tylko widzisz cały obraz, ale także lepiej widzisz, jak będą wyglądać na ostatecznym obrazie. Wizjer pokazuje światło wpadające do aparatu i odbijające się prosto od lustra do oka. Aby przedostało się dostatecznie dużo światła, przysłona jest szeroko otwarta. Nie zobaczysz, czy obraz jest prawidłowo naświetlony ani jak wygląda głębia ostrości – przynajmniej do momentu naciśnięcia przycisku podglądu głębi ostrości.

Na ekranie podglądu na żywo aparat wyświetla faktyczny wygląd zdjęcia – lub przynajmniej bardzo dobre jego przybliżenie. Przy dłuższych czasach otwarcia migawki ekran podglądu na żywo nie będzie pokazywał rozmycia ruchu.

Powiększ, aby uzyskać ostrość

Jednym z najlepszych sposobów na ustawienie ostrości dokładnie tam, gdzie chcesz – przynajmniej w przypadku obiektów, które się nie poruszają – jest ręczne ustawianie ostrości za pomocą ekranu podglądu na żywo. Ustaw aparat na statywie, przełącz obiektyw na ręczne ustawianie ostrości, a następnie naciskaj przycisk powiększania z tyłu aparatu, aż osiągniesz maksymalny zoom – zwykle jest to 10x.

Teraz możesz dokładnie dostroić ostrość. To w zasadzie jedyny sposób na robienie dobrych zdjęć gwiazd.

Pracuj w ciemności lub z filtrami ND

W ciemne noce lub gdy używasz filtrów o neutralnej gęstości, wizjer optyczny staje się prawie bezużyteczny. Nic przez to nie widać. Jednak na ekranie Live View można zwiększyć czułość ISO do 12800 lub nawet 25600.

Podgląd będzie wyglądał dość hałaśliwie i źle, ale tak długo, jak jest niewielka ilość światła, powinno zapewniać wystarczająco dużo widoku, aby ustawić ostrość i skomponować ujęcie. Pamiętaj tylko, aby po tym z powrotem wyłączyć ISO.

Wyświetl histogram na żywo

Histogram to naprawdę przydatne narzędzie do sprawdzania, jak rozkładają się poziomy światła na obrazach. Jestem wielkim fanem sprawdzania od czasu do czasu histogramów twoich zdjęć, aby upewnić się, że nie rozjaśniasz świateł ani nie miażdżesz cieni.

Podczas fotografowania przy użyciu podglądu na żywo możesz nawet sprawdzić histogram na żywo podczas ustawiania ujęcia: normalnie dotknij Informacje kilka razy, a pojawi się. To świetna technika, jeśli robisz zdjęcia gdzieś, gdzie poziom oświetlenia diametralnie się zmienia.

Ekran podglądu na żywo jest naprawdę przydatny w przypadku powolnych, przemyślanych form fotografowania, takich jak krajobrazy. Precyzyjne ustawianie ostrości, odpowiedni podgląd oraz histogram znacznie ułatwiają robienie lepszych zdjęć. Nie oznacza to, że wizjer nie jest pozbawiony swoich zastosowań: jest szybszy, działa lepiej w jasnym świetle i jest znacznie łatwiejszy, gdy trzymasz aparat w dłoni. Jedną z najbardziej interesujących rzeczy w aparatach bezlusterkowych jest to, że ich elektroniczne wizjery łączą zalety obu.