Jak robić lepsze zrzuty ekranu w systemie Linux za pomocą Flameshot

Jeśli korzystałeś wcześniej z systemu operacyjnego Linux, być może zauważyłeś, że domyślne narzędzia do zrzutów ekranu dostępne w większości środowisk komputerowych nie są odpowiednie do nowoczesnego użytku na komputerze i brakuje im zaawansowanych funkcji, takich jak rysowanie zrzutów ekranu, przesyłanie do obsługi chmury, kształty do rysowania , i więcej.

Przedstawiamy Flameshot. Jest to zaawansowane narzędzie do zrzutów ekranu dla systemu Linux, które z pewnością zaspokoi Twoje potrzeby. W tym przewodniku pokażemy, jak zainstalować i jak go używać. Zacznijmy!

Zainstaluj Flameshot w systemie Linux

Flameshot musi zostać zainstalowany na komputerze z systemem Linux, zanim przejdziemy do korzystania z niego. Aplikacja jest dość łatwa w instalacji, ponieważ program obsługuje systemy Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora i OpenSUSE. Jest również dostępny w Snapcraft Store jako pakiet Snap oraz jako plik AppImage do pobrania.

Aby rozpocząć instalację Flameshot na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux.

Ubuntu

W systemie Ubuntu Linux aplikację do zrzutów ekranu Flameshot można szybko zainstalować z repozytorium oprogramowania „Universe”. Aby rozpocząć, włącz repozytorium oprogramowania „Universe” na komputerze z systemem Ubuntu.

sudo add-apt-repository universe

Gdy repozytorium oprogramowania „Universe” jest gotowe do uruchomienia na Ubuntu, uruchom aktualizacja Komenda.

sudo apt update

Na koniec zainstaluj aplikację Flameshot na komputerze Ubuntu przy użyciu Trafny polecenie poniżej.

sudo apt install flameshot

Debian

W systemie Debian Linux narzędzie do zrzutów ekranu Flameshot jest dostępne w repozytorium oprogramowania „Main”. Aby zainstalować go w systemie Debian, użyj Apt-get polecenie poniżej.

sudo apt-get install flameshot

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linuxa mogą zdobyć Flameshot z repozytorium „Społeczność”. Aby zainstalować Flameshot w systemie Arch, upewnij się, że repozytorium „Społeczność” jest włączone w pliku Pacman.conf. Następnie użyj następujących Pacman polecenie w terminalu.

sudo pacman -S flameshot

Fedora

Pobieranie Flameshota na Fedorze Linux jest dość proste, ponieważ aplikacja znajduje się w podstawowych repozytoriach oprogramowania dla systemu operacyjnego. Aby go zainstalować, użyj następujących Dnf Komenda.

sudo dnf install flameshot

OpenSUSE

OpenSUSE udostępnia Flameshot swoim użytkownikom za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Oss all”. Aby zainstalować na komputerze OpenSUSE, użyj Zypper polecenie poniżej.

sudo zypper install flameshot

Pakiet Snap

Flameshot jest dostępny w sklepie Snap! Jeśli więc Twój komputer obsługuje Snap, a wolisz zainstalować w ten sposób, otwórz terminal i skorzystaj z instalacja szybka polecenie poniżej, aby pobrać aplikację.

Uwaga: musisz włączyć Snapd na komputerze z systemem Linux przed próbą zainstalowania jakichkolwiek pakietów Snap. Aby dowiedzieć się, jak skonfigurować Snap w Linuksie, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem tutaj!

sudo snap install flameshot

AppImage

Flameshot jest dostępny jako samodzielny plik AppImage. Aby go zdobyć, zacznij od utworzenia folderu o nazwie „AppImages” w swoim katalogu domowym (~).

mkdir -p ~/AppImages/

Przenieś sesję terminalową do „AppImages” za pomocą Płyta CD polecenie i pobierz AppImage of Flameshot do folderu.

cd ~/AppImages/
wget https://github.com/flameshotapp/packages/releases/download/v0.6.0/flameshot_0.6.0_x86_64.appimage

Zaktualizuj uprawnienia do pliku za pomocą chmod.

sudo chmod +x flameshot_0.6.0_x86_64.appimage

Uruchom aplikację z:

./flameshot_0.6.0_x86_64.appimage

Rób lepsze zrzuty ekranu w systemie Linux

Uruchom aplikację Flameshot na pulpicie Linux. Gdy aplikacja jest otwarta, zobaczysz ikonę Flameshot na pasku zadań. Kliknij ikonę zasobnika za pomocą myszy, aby wyświetlić interfejs użytkownika zrzutu ekranu.

W interfejsie zrzutu ekranu dla Flameshot pojawi się fioletowe pole. Przeciągnij krawędzie pola, aby dostosować obszar ekranu, który chcesz przechwycić, lub naciśnij Przycisk ENTER aby uchwycić cały ekran.

Narysuj strzałkę

Chcesz narysować strzałkę wskazującą na coś na zrzucie ekranu? Wybierz przycisk zrzutu ekranu, przeciągnij pole przechwytywania do żądanego rozmiaru. Następnie wybierz przycisk strzałki, aby uzyskać dostęp do funkcji strzałki. Następnie za pomocą myszy narysuj strzałki na zrzucie ekranu.

Rysuj kształty

Aby narysować kształty na zrzucie ekranu Flameshot, zrób zrzut ekranu i przeciągnij pole przechwytywania do żądanego rozmiaru. Następnie kliknij ikonę kwadratu lub ikonę koła, aby narysować kwadraty lub koła na zrzucie ekranu.

Rysować linie

Aby narysować linie na zrzucie ekranu, zrób zrzut ekranu i przeciągnij pole przechwytywania, aby dopasować je do wielkości zdjęcia. Następnie kliknij ikonę linii, aby narysować linie. Możesz też kliknąć ikonę ołówka lub znacznika, aby narysować odręcznie.

Plama

Flameshot może rozmazać pewne elementy na zrzutach ekranu, jeśli jest to potrzebne. Aby użyć tej funkcji, zrób zrzut ekranu i przeciągnij pole przechwytywania do żądanego rozmiaru. Następnie kliknij ikonę rozmycia.

Prześlij zrzut ekranu do Internetu

Chcesz udostępnić zrzut ekranu Flameshot w Internecie? Oto jak! Najpierw zrób zrzut ekranu i zmień rozmiar pola przechwytywania do pożądanego rozmiaru. Następnie kliknij ikonę chmury, a zostanie ona natychmiast przesłana do Imgur.