Jak robić świetne zdjęcia z iPhone’a w nocy lub przy słabym świetle

Nowoczesne iPhone’y potrafią robić wspaniałe zdjęcia w słabym świetle. Nawet jeśli nie masz najnowszego, najlepszego modelu, te wskazówki dotyczące fotografii pomogą Ci robić lepsze zdjęcia po zachodzie słońca.

Użyj trybu nocnego (jeśli go masz)

Tryb nocny jest dostępny za pośrednictwem wbudowanej aplikacji Aparat iPhone’a. Możesz uzyskać do niego dostęp, dotykając ikony na ekranie głównym, za pomocą skrótu w Centrum sterowania lub z ekranu blokady.

Ta funkcja włącza się automatycznie w obsługiwanych modelach, gdy scena jest wystarczająco ciemna. Obecnie tylko iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max obsługują tryb nocny. Dowiesz się, że jest aktywny, gdy zobaczysz żółtą ikonę Księżyca i liczbę sekund potrzebną do ekspozycji.

Ikona trybu nocnego na iPhonie 11.

Z technicznego punktu widzenia tryb nocny działa tylko przy użyciu standardowego obiektywu szerokokątnego 1x; obiektyw ultrawide 0,5x w ogóle go nie obsługuje. Na iPhonie 11 Pro można fotografować w trybie nocnym za pomocą teleobiektywu 2x, ale i tak wykorzystuje standardową kamerę 1x z zoomem cyfrowym.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty na każdym modelu iPhone’a 11, zechcesz robić zdjęcia w trybie nocnym za pomocą obiektywu szerokokątnego 1x.

Nie możesz zmusić iPhone’a do fotografowania w trybie nocnym, ale możesz dostosować ekspozycję po wyświetleniu ikony. Dotknij go, aby wyświetlić suwak u dołu sceny. Przeciągnij suwak w lewo, aby wydłużyć czas naświetlania – wpuści to więcej światła do sceny.

Na poniższych zdjęciach widać, o ile lepszy jest tryb nocny do fotografowania w ciemnych warunkach. Przycięte zdjęcie po lewej stronie zostało zrobione za pomocą iPhone’a X, a zdjęcie po prawej zostało zrobione iPhonem 11.

Dwa zdjęcia księżyca, jedno zrobione na iPhonie 10, a drugie zrobione w trybie nocnym na iPhonie 11.

Apple zaprojektował tryb nocny, aby działał, gdy trzymasz iPhone’a, więc niewielki ruch nie zrujnuje zdjęć. Jednak znacznie lepsze wyniki uzyskasz, jeśli możesz zachować iPhone’a tak nieruchomo, jak to możliwe. Odległe światła, takie jak gwiazdy, będą wyglądać jeszcze lepiej, jeśli Twój iPhone pozostanie całkowicie nieruchomy podczas ujęcia.

Mając to na uwadze, iOS 14 dodał przewodniki w trybie nocnym. Są jak wskazówki, które pojawiają się, gdy próbujesz zrobić zdjęcie z telefonem skierowanym w dół. Podczas fotografowania w trybie nocnym na ekranie pojawią się dwa znaki plus (+). Zachowaj te nakładki, aby zmniejszyć rozmycie zdjęć.

Przewodniki nakładały się na scenę w trybie nocnym na iOS 14.

Możesz także zamontować iPhone’a na statywie, aby uzyskać najlepsze możliwe rezultaty. Następnie możesz użyć zegarka Apple Watch jako zdalnego wyzwalacza lub ustawić wbudowany licznik czasu na uruchomienie, aby nie musieć dotykać iPhone’a i ryzykować jego przesunięciem.

Nie masz trybu nocnego? Nie ma problemu!

Niezależnie od tego, czy masz najnowszego iPhone’a, czy nie, trzymanie urządzenia tak nieruchomo, jak to możliwe podczas fotografowania w słabym świetle, zapewni lepsze rezultaty. Ponieważ iPhone musi zwolnić czas otwarcia migawki, aby wpuścić więcej światła do sceny, każdy ruch spowoduje rozmycie obrazu. Z tego powodu zdecydowanie zalecamy używanie statywu.

Warto również pracować w ramach ograniczeń swojego urządzenia. Aparaty w smartfonach mają notorycznie małe czujniki, które również znacznie ograniczają ich możliwości w warunkach słabego oświetlenia. Większe czujniki w aparatach bezlusterkowych i lustrzankach cyfrowych mogą uchwycić znacznie więcej światła.

Jednak znajomość tego wszystkiego pozwoli ci strzelać z wykorzystaniem zalet twojego urządzenia.

Nocne zdjęcie podświetlonego szyldu restauracji Dumpling House zrobione iPhonem 4.Nocna scena nakręcona iPhonem 4.

Po pierwsze, wybieraj dobrze oświetlone obiekty i mądrze używaj światła na swoich zdjęciach. Ustaw obiekty pod reflektorami lub użyj blasku świecy, aby subtelnie oświetlić części sceny, jeśli reszta jest zasłonięta ciemnością.

W aplikacji Aparat dostosuj końcową ekspozycję, dotykając i przytrzymując, aby zablokować ostrość i wyeksponować określoną część sceny. Następnie możesz przesuwać palcem w górę iw dół ekranu, aby zwiększyć lub zmniejszyć ilość światła w scenie.

Nie uzyskasz wyników porównywalnych z trybem nocnym pod względem wierności wizualnej, ale to nie znaczy, że Twoje zdjęcia nie będą wyglądać dobrze.

Dodaj tryb nocny do dowolnego iPhone’a dzięki NeuralCam

NeuralCam NightMode (4,99 USD) wykorzystuje uczenie maszynowe i fotografię obliczeniową, podobnie jak tryb nocny na iPhonie 11. Aplikacja pobiera kilka klatek z nieruchomej sceny, a następnie łączy je ze sobą, aby zwiększyć wartość ekspozycji i ogólną wierność. Rezultatem są użyteczne zdjęcia wykonane w bardzo słabym świetle.

@neuralcamapp #NeuralCam Zdjęcie iPhoneXR vs Neuralcam na iPhonieXR vs Nightmode na iPhonie 11 pro ? pic.twitter.com/brosFe0SgE

– mark bether (@ bether69) 7 listopada 2019 r

Technologia Apple jest ściśle związana ze sprzętem znajdującym się w najnowszych iPhone’ach, więc nie oczekuj identycznych wyników. Proces ten może również zająć nieco więcej czasu niż w przypadku iPhone’a 11, w zależności od wieku urządzenia. Starsze iPhone’y mają również mniej zaawansowane czujniki i przetwarzanie sygnału obrazu, a wszystko to wpłynie na ostateczny wynik.

Jednak wciąż jest wiele powodów do uzasadnienia ceny 5 USD, jeśli zamierzasz zatrzymać obecnego iPhone’a przez kolejny rok lub dwa. Aplikacja poprawia nawet zdjęcia zrobione przy słabym oświetleniu przednim aparatem.

Przejdź w pełni ręcznie z długimi czasami naświetlania

Jeśli chcesz włożyć trochę więcej pracy w swoje zdjęcia, możesz robić zdjęcia w ciemności, fotografując długie czasy naświetlania, trwające 30 sekund lub dłużej. Aby to zrobić, potrzebujesz aplikacji takiej jak Kamera wolnej migawki (1,99 USD), co pozwala na fotografowanie z długimi czasami ekspozycji.

Przetestowaliśmy niektóre z bardziej znanych aplikacji do obsługi aparatu, w tym podręcznik (3,99 USD), 645 PRO Mk III (3,99 USD) i ProCam 7 (13,99 USD). Jednak pozwalały tylko na długie ekspozycje 1/4 sekundy lub krótsze. Jest to prawdopodobnie ograniczenie w interfejsie Camera API udostępnionym przez firmę Apple.

To, w jaki sposób kamera Slow Shutter Cam rejestruje tak długie czasy naświetlania, pozostaje nieco tajemnicą. Możliwe, że aplikacja rejestruje wiele ekspozycji 1/4 sekundy, a następnie łączy je, zwiększając ekspozycję. Chociaż nie jest to prawdziwa długa ekspozycja, wyniki mówią same za siebie.

Podczas testów stwierdziliśmy, że musimy upewnić się, że scena nie była eksponowana przez tak długi czas, że rozjaśnienia zostały zdmuchnięte.

Aby skorzystać z kamery Slow Shutter Cam, po prostu pobierz ją i uruchom, a następnie dotknij ikony Ustawienia. Tutaj możesz wybrać tryb przechwytywania (dotknij „Słabe oświetlenie” w przypadku zdjęć nocnych) i ogólny czas ekspozycji. Eksperymentuj, aby uzyskać najlepsze wyniki. Niezbędny jest również statyw.

Stuknij przycisk Menu, aby zobaczyć inne funkcje aplikacji. Konfigurowalny timer przydaje się, aby uniknąć dotykania ekranu podczas fotografowania, a interwałometr umożliwia wykonywanie sekwencji poklatkowych z długim czasem naświetlania.

Flash to ostatnia deska ratunku

Twój aparat iPhone’a ma lampę błyskową. Możesz ją włączyć, dotykając ikony błyskawicy w aplikacji Aparat. Podczas gdy lampa błyskowa do pewnego stopnia oświetli twoją scenę, wyniki mogą być chybione. Najlepiej używać go tylko do portretów i tylko wtedy, gdy żadne inne źródło światła nie jest dostępne.

Menu Flash w aplikacji Aparat iPhone'a.

Ponieważ lampa błyskowa jest skierowana do przodu, nie uchwyci sceny w szczególnie pochlebnym świetle. Jeśli musisz użyć lampy błyskowej na swoim iPhonie, trzymaj się przedniej lampy błyskowej selfie. Wykorzystuje to ekran Twojego iPhone’a, aby szybko oświetlić Twoją twarz.

Ponieważ ekran jest nieco większy niż lampa błyskowa aparatu, światło jest rozpraszane w bardziej pochlebny sposób. Wypełnia niektóre mniej pożądane cechy twarzy, takie jak zmarszczki i przebarwienia.

Poprawia się wydajność iPhone’a przy słabym oświetleniu

Tryb nocny to ogromny krok naprzód dla Apple. IPhone 11 nie był pierwszym urządzeniem, które go zawierało, ale jego implementacja jest obecnie jedną z najlepszych do tworzenia naturalnie wyglądających obrazów.

Jeśli jednak naprawdę chcesz eksplorować fotografię nocną, na przykład fotografowanie krajobrazów miejskich, a nawet astrofotografię, smartfon nadal jest złym wyborem. IPhone może fotografować nocne niebo, ale brakuje mu ręcznego sterowania i wystarczająco dużego czujnika, aby uchwycić wystarczającą ilość światła.

Nie oznacza to, że nadal nie możesz robić niesamowitych zdjęć swoim iPhonem. Aplikacja Aparat zdecydowanie może Ci w tym pomóc.