Jak robić zrzuty ekranu na tablecie Surface i laptopie z ekranem dotykowym w systemie Windows 10


System Windows 10 jest wyposażony we wbudowane narzędzie do zrzutów ekranu, które umożliwia przechwycenie całego ekranu lub przechwycenie aktywnego okna na ekranie. Zrzuty ekranu są automatycznie zapisywane w folderze Screenshots w bibliotece Pictures. Ta funkcja działa bezbłędnie, dopóki nie spróbujesz jej użyć na tablecie, na którym możesz mieć tylko klawiaturę ekranową do pracy. Na klawiaturze ekranowej, niezależnie od tego, czy jest to układ domyślny, czy standardowy, brakuje klawisza PrntScr, który jest potrzebny do wykonania funkcji zrzutu ekranu. Aby zrobić zrzut ekranu na tablecie Surface lub laptopie z ekranem dotykowym, którego używasz w trybie tabletu, musisz użyć twardych klawiszy z boku urządzenia, tak jak w smartfonie.

Na tablecie Surface i najpopularniejszych laptopach z ekranem dotykowym typu dwa w jednym znajduje się przycisk Windows z boku lub u dołu ekranu. Bardzo łatwo jest to zauważyć na powierzchni, ale być może trzeba będzie przyjrzeć się bliżej laptopowi. Ten przycisk nie jest tym samym, co przycisk zasilania i będzie miał na nim logo systemu Windows.

laptop z przyciskiem Windows

Aby zrobić zrzut ekranu, przytrzymaj przycisk Windows i przycisk zmniejszania głośności. W większości przypadków zadziała to na laptopie typu dwa w jednym i zawsze na tablecie Surface. Jednak na niektórych laptopach nie będzie działać, a zamiast tego Narrator się włączy. W takim przypadku funkcja zrzutu ekranu została powiązana z przyciskiem Windows + zwiększanie głośności. Naciśnij i przytrzymaj przez około dziesięć sekund, aby zrobić pełny zrzut ekranu. Ustaw czas idealnie, aby przyciski były wciskane w tym samym czasie.

zrzut ekranu tabletu windows-10

Jeśli Twój laptop / tablet idealnie wykonywał zrzuty ekranu za pomocą klawisza Windows + zmniejszanie głośności, ale przestał działać, wypróbuj inną kombinację. Aktualizacja systemu Windows 10 mogła spowodować, że funkcja zmniejszania głośności systemu Windows + przestała działać lub powiązała go z inną funkcją.