Jak robić zrzuty ekranu z terminala Linux za pomocą Scrota

Linux ma dziesiątki narzędzi do tworzenia zrzutów ekranu. Narzędzia te mają różne funkcje i pozwalają użytkownikom szybko robić zdjęcia tego, co widzą na pulpicie, zapisywać to w różnych formatach i udostępniać znajomym. Problem w tym, że większość tych narzędzi do zrzutów ekranu to rozdęte GUI, które nie zawsze działają. Jeśli masz dość narzędzi do zrzutów ekranu GUI, które nie zawsze wykonują swoją pracę, narzędzie do zrzutów ekranu Scrot może być tym, czego potrzebujesz. Pozwala robić zrzuty ekranu z terminala Linux i oszczędza kłopotów z przejściem przez GUI.

Zainstaluj Scrot

Narzędzie Scrot jest dość dobrze znane i wiele osób używa go do robienia zrzutów ekranu, szczególnie w lekkich środowiskach graficznych, takich jak LXQt, lub z menedżerami okien kafelkowymi, takimi jak AwesomeWM, i3 i inne. Aby zainstalować oprogramowanie, otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami poleceń, które odpowiadają używanemu systemowi operacyjnemu Linux.

Uwaga: aby uruchomić Scrot, musisz mieć uruchomione Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora lub OpenSUSE. Jeśli nie korzystasz z żadnej z tych dystrybucji Linuksa, może być konieczne skompilowanie ze źródła.

Ubuntu

sudo apt install scrot

Debian

sudo apt-get install scrot

Arch Linux

sudo pacman -S scrot

Fedora

sudo dnf install scrot -y

OpenSUSE

sudo zypper install scrot

Ogólny Linux

Narzędzie Scrot do zrzutów ekranu jest jedną z najlepszych aplikacji terminalowych, która może robić zrzuty ekranu tego, co dzieje się na pulpicie Linux. W rezultacie wiele dystrybucji – nawet tych mało znanych – rozpowszechnia je w swoich źródłach oprogramowania. To powiedziawszy, jeśli nie jesteś w stanie znaleźć pakietu do zainstalowania, budowanie kodu ze źródła jest następną najlepszą rzeczą.

Z jakiegoś powodu witryna obsługująca pakiety Scrot do pobrania jest wyłączona. Na szczęście dzięki Archive.org można pobrać kod mimo wszystko. W terminalu użyj polecenia wget i pobierz źródła Scrot.

wget https://web.archive.org/web/20060716123357if_/https://linuxbrit.co.uk:80/downloads/scrot-0.8.tar.gz

Wypakuj kod źródłowy Scrota na komputer z systemem Linux za pomocą polecenia tar.

tar -xvzf scrot-0.8.tar.gz

Przejdź do folderu z kodem na płycie CD i przeczytaj plik README za pomocą cat.

cd scrot-0.8

cat README

Plik README zawiera opis sposobu tworzenia kodu, ale nie zawiera żadnych informacji o zależnościach, które będą prawdopodobnie potrzebne do pomyślnego środowiska kompilacji. Uruchom kompilację, uruchamiając skrypt konfiguracyjny. Ten skrypt przeskanuje komputer z systemem Linux w poszukiwaniu prawidłowych zależności. Jeśli czegoś brakuje, powie Ci, co zainstalować.

./configure

Polecenie configure zakończy się tylko wtedy, gdy masz uruchomione i uruchomione wszystkie zależności. Jeśli skrypt konfiguracji zakończy się, skompiluj oprogramowanie Scrot.

make

Polecenie make skompiluje wszystko dość szybko, ponieważ Scrot nie jest dużym oprogramowaniem. Po zakończeniu procesu zakończ, instalując go w systemie.

su -c "make install"

Korzystanie Scrot

Scrot to aplikacja terminalowa, więc aby zrobić zrzut ekranu, musisz mieć szybki dostęp do terminala. Otwórz terminal i użyj następującego polecenia, aby zrobić zrzut ekranu tego, co jest na ekranie.

scrot

Jeśli uruchomisz powyższe polecenie, zrzut ekranu znajdzie się w katalogu / home / nazwa użytkownika /. Zrzut ekranu jest natychmiastowy i nie otrzymasz żadnej informacji zwrotnej na temat właśnie wykonanego zrzutu ekranu. Chcesz czegoś bardziej przyjaznego dla użytkownika? Wypróbuj przełącznik „c”. Dodanie przełącznika „c” do moszny spowoduje wydrukowanie licznika czasu. Funkcja timera jest pomocna, ponieważ sprawia, że ​​użytkownik jest bardziej świadomy tego, kiedy następuje zrzut ekranu.

scrot -c

Chcesz jeszcze bardziej poprawić odliczanie w Scrot? Wypróbuj przełącznik „d”. Pozwala użytkownikom określić (w sekundach), kiedy Scrot powinien wykonać zdjęcie.

Uwaga: zamień X na żądany numer.

scrot -cd X

Narzędzie Scrot do zrzutów ekranu umożliwia użytkownikom zrobienie zrzutu ekranu bieżącego okna z fokusem za pomocą przełącznika „z”. Aby go użyć, wykonaj:

scrot -cd X -z

Lub, jeśli wolisz nie używać timera, wypróbuj następujące polecenie.

scrot -z

Niezwykle użyteczną funkcją, którą ma wiele narzędzi do zrzutów ekranu w systemie Linux, jest ich możliwość robienia zrzutów ekranu z poszczególnych prostokątnych obszarów pulpitu. Funkcja zrzutu ekranu Scrot również ma tę możliwość i jest dostępna za pomocą przełącznika „s”.

scrot -cd X -s

Aby zrobić zrzut ekranu określonego regionu bez odliczania, wykonaj:

scrot -s

Zapisz opcje Scrota

Narzędzie do zrzutów ekranu Scrot ma wiele opcji, przełączników i funkcji. Jeśli jesteś nowicjuszem, te różne opcje mogą być trudne do zapamiętania. Chociaż użycie przełącznika „h” jest dość łatwe, znacznie lepiej jest zapisać instrukcje pomocy w pliku tekstowym na później.

Aby zapisać opcje Scrota na później, musisz uruchomić opcję przełącznika „h” za pomocą polecenia przekierowania.

scrot -h >> ~/Documents/scrot-options.txt

W dowolnym momencie możesz otworzyć plik dokumentu Scrot, który zapisałeś na później, uruchamiając menedżera plików, klikając „Dokumenty” i wyszukując „scrot-options.txt”.