Jak robić zrzuty ekranu z wiersza polecenia w systemie Windows 10

Narzędzia do zrzutów ekranu to często bogate w funkcje aplikacje, które mogą dodawać adnotacje do przechwytywanych obrazów, konwertować je na różne formaty obrazów, przesyłać je do wybranych dysków w chmurze i nie tylko. Niektóre są nawet wyposażone w możliwości nagrywania ekranu i pakiet do edycji obrazów w niskim i średnim zakresie. Tam, gdzie jest miejsce na bogate w funkcje narzędzia do zrzutów ekranu, są użytkownicy, którzy również potrzebują czegoś prostego bez żadnych dzwonków i gwizdków. W systemie Windows 10 możesz użyć skrótu Win + PrintScreen do zapisywania zrzutów ekranu lub możesz robić zrzuty ekranu z wiersza polecenia.

Zrzuty ekranu z wiersza polecenia

Windows 10 nie pozwala na przechwytywanie zrzutów ekranu z wiersza polecenia po wyjęciu z pudełka. Aby to zrobić, musisz pobrać aplikację o nazwie NirCmd. Jest to bezpłatna aplikacja, która może zrobić wiele rzeczy, w tym robić zrzuty ekranu.

Pobierz NirCmd i rozpakuj plik. Jeśli zamierzasz często tego używać, dobrym pomysłem jest dodanie go do środowiska Path lub przeniesienie go do folderu System. Jeśli potrzebujesz go tylko w kilku wybranych scenariuszach, możesz uruchomić go z folderu, do którego go rozpakowałeś.

Odwiedź folder, do którego rozpakowałeś NirCmd w Eksploratorze plików. Kliknij wewnątrz paska lokalizacji i wpisz „cmd”. Naciśnij Enter, a otworzy się okno wiersza polecenia w tym samym folderze.

Teraz wszystko, co musisz zrobić, to uruchomić polecenie, które zrobi zrzut ekranu. Składnia polecenia znajduje się poniżej, a po naciśnięciu klawisza Enter przechwyci wszystko, co jest na ekranie i zapisze jako plik PNG w tym samym katalogu.

Składnia

nircmd.exe savescreenshot screenhotfilename.png

Przykład

nircmd.exe savescreenshot screen1.png

Aby wykonać zrzuty ekranu z opóźnieniem, możesz użyć następującego polecenia. 2000 to czas w milisekundach, więc przekonwertuj go zgodnie z opóźnieniem, które chcesz dodać, zanim zrzut ekranu zostanie przechwycony.

nircmd.exe cmdwait 2000 savescreenshot screenhotfilename.png

Aby zrobić zrzuty ekranu konfiguracji z wieloma monitorami, użyj tego polecenia. Warto tutaj wspomnieć, że jeśli zastosowałeś skalowanie do swoich ekranów, wpłynie to na zrzuty ekranu. Zastosowałem skalowanie do jednego z moich ekranów i spowodowało to odcięcie części tego ekranu. Ustaw skalowanie na 100% dla wszystkich ekranów, a następnie użyj tego polecenia.

nircmd.exe savescreenshotfull screenhotfilename.png

Skalowanie ma wpływ na rozdzielczość zrzutu ekranu, niezależnie od tego, czy dotyczy to bieżącego ekranu, czy wszystkich ekranów. Jeśli chcesz, aby zrzut ekranu miał dokładnie taki sam rozmiar jak ekran, ustaw skalowanie na 100%.

Realistycznie, robienie zrzutów ekranu w ten sposób nie jest łatwe, jednak jeśli chcesz przechwytywać zrzuty ekranu wiersza polecenia bez opuszczania go, jest to dość łatwy sposób.