Udostępnij teraz w social media:

Archiwa TarGZ są podstawą Linuksa. Wiele programów jest rozpowszechnianych w tym formacie pliku, podobnie jak inne pliki. Mimo to wielu użytkowników Linuksa nie wie, jak rozpakować pliki TarGZ w Linuksie.

W tym przewodniku pokażemy, że rozpakowanie plików TarGZ w systemie Linux jest łatwe. Aby rozpocząć, pobierz swój ulubiony plik TarGZ i śledź dalej!

Rozpakuj pliki TarGZ za pomocą menedżera plików Gnome

Jeśli używasz środowiska graficznego Gnome, używasz również menedżera plików Gnome. Jest znany jako „Pliki” i ma wbudowaną możliwość dekompresji i rozpakowywania plików archiwów TarGZ. Oto jak to zrobić.

Najpierw uruchom menedżera plików Gnome. Możesz to zrobić, naciskając klawisz Win na klawiaturze, aby otworzyć obszar wyszukiwania. W polu wyszukiwania wpisz „Pliki” i wybierz ikonę menedżera plików.

Gdy znajdziesz się w plikach, zlokalizuj plik archiwum TarGZ, który chcesz wyodrębnić. W tym przykładzie nasz plik TarGZ znajduje się w katalogu „home”. Po znalezieniu pliku TarGZ zaznacz go myszą.

Po wybraniu pliku archiwum TarGZ za pomocą myszy kliknij go prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu prawego przycisku myszy. W menu wyświetlanym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy dostępnych jest wiele opcji do wyboru. Poszukaj opcji „Wyodrębnij tutaj” i kliknij ją.

Sprawdź -   Jak dodać Google DNS na swoim iPhonie

Po kliknięciu przycisku „Wypakuj tutaj” menedżer plików Gnome rozpakuje, a następnie rozpakuje plik archiwum TarGZ w tym samym folderze, w którym znajduje się archiwum TarGZ.

Stąd możesz uzyskać dostęp do zawartości swojego archiwum TarGZ teraz, gdy zostały one rozpakowane. Pamiętaj, aby powtórzyć ten proces, jeśli chcesz zdekompresować plik TarGZ na pulpicie Gnome.

Rozpakuj pliki TarGZ za pomocą menedżera plików KDE Plasma

W KDE Plasma 5 używany jest menedżer plików Dolphin. Dolphin jest doskonały, a jednym z powodów, dla których jest tak lubiany w społeczności, jest mnóstwo funkcji. Jedną ze wspaniałych funkcji, które zawiera, jest możliwość wyodrębnienia zawartości plików archiwów TarGZ bezpośrednio z menedżera plików.

Jeśli chcesz zdekompresować plik TarGZ w menedżerze plików Dolphin w KDE Plasma 5, zacznij od uruchomienia menedżera plików. Możesz uruchomić menedżera plików Dolphin, otwierając menu aplikacji KDE i wyszukując „Dolphin”.

Po otwarciu menedżera plików Dolphin przejdź do miejsca, w którym znajduje się plik archiwum TarGZ na komputerze. W tym przykładzie nasz plik TarGZ znajduje się w katalogu „home”. Po przejściu do folderu, w którym znajduje się plik TarGZ, zaznacz go myszą.

Po wybraniu pliku archiwum TarGZ za pomocą myszy, kliknij go prawym przyciskiem myszy. Klikając go prawym przyciskiem myszy, przywołujesz menu prawego przycisku myszy. Stąd przejrzyj menu prawym przyciskiem myszy, znajdź menu „Wyodrębnij” i wybierz je myszą.

Sprawdź -   Jak uzyskać gesty touchpada Macbooka w systemie Linux

W menu „Wypakuj” możesz wybrać opcję „Wypakuj archiwum tutaj”, „Wypakuj archiwum do” lub „Wypakuj archiwum tutaj, automatycznie wykryj podfolder”. Wybierz jedną z opcji, która najlepiej pasuje do Twojego przypadku użycia, aby zdekompresować plik archiwum TarGZ.

Po rozpakowaniu archiwum TarGZ będziesz mógł wykorzystać zawartość archiwum TarGZ w KDE Plasma 5. Pamiętaj, aby powtarzać ten proces za każdym razem, gdy będziesz musiał rozpakować plik TarGZ w KDE.

Rozpakuj pliki TarGZ w XFCE

Jeśli używasz XFCE i chcesz wyodrębnić plik archiwum TarGZ, musisz poradzić sobie z menedżerem plików Thunar. Aby rozpocząć, otwórz menedżera plików Thunar na pulpicie XFCE. Aby to zrobić, kliknij katalog domowy na pulpicie lub wyszukaj „Thunar” w menu aplikacji.

Po otwarciu przejdź do lokalizacji pliku archiwum TarGZ. W tym przykładzie plik archiwum TarGZ znajduje się w katalogu „home”. Stąd wybierz archiwum za pomocą myszy. Następnie kliknij go prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu prawego przycisku myszy.

W menu prawym przyciskiem myszy wybierz opcję „Wyodrębnij tutaj”. Wybranie tej opcji pozwoli menedżerowi plików Thunar na natychmiastowe rozpakowanie zawartości pliku archiwum TarGZ do folderu, w którym znajduje się plik.

Po zakończeniu dekompresji będziesz mieć dostęp do rozpakowanych plików. Pamiętaj, aby powtórzyć ten proces na XFCE za każdym razem, gdy musisz rozpakować archiwum TarGZ.

Sprawdź -   Jak używać zasobnika z kodem twardym do zmiany ikon zasobnika systemowego w systemie Linux

Rozpakuj pliki TarGZ w MATE

Te na pulpicie Mate, które muszą rozpakować plik TarGZ, będą musiały skorzystać z menedżera plików Caja. Ten menedżer plików, podobnie jak wszystkie menedżery plików Linuksa, ma wbudowaną obsługę dekompresji archiwów Tar. Oto jak to zrobić.

Aby rozpocząć, otwórz menedżera plików Caja. Możesz to zrobić, klikając folder domowy na pulpicie lub wyszukując menedżera plików w menu aplikacji. Stąd przejdź do folderu, w którym znajduje się plik TarGZ. W tym przykładzie jest to folder „domowy”.

Gdy już znajdziesz się w lokalizacji archiwum TarGZ, wybierz je myszą. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu prawego przycisku myszy. W tym menu znajdź opcję „Wyodrębnij tutaj” i wybierz ją. Po wybraniu tej opcji archiwum TarGZ zostanie rozpakowane.

Po rozpakowaniu wszystkiego będziesz mieć dostęp do zawartości pliku TarGZ w Mate. Pamiętaj, aby powtarzać ten proces za każdym razem, gdy chcesz wyodrębnić archiwum TarGZ w Mate.

Rozpakuj pliki TarGZ za pomocą terminala

Jeśli nie chcesz zajmować się menedżerem plików, możesz również wyodrębnić go za pomocą wiersza poleceń. Aby rozpocząć, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze.

Przy otwartym terminalu użyj poniższego polecenia, aby go wyodrębnić.

tar xvf /home/USERNAME/location/of/tar/archive/my-archive.tar.gz