Jak rozwiązywać problemy z indeksatorem wyszukiwania systemu Windows w systemie Windows 10

Czy masz problem z funkcją wyszukiwania w menu Start systemu Windows 10 lub w Eksploratorze plików? Niezależnie od tego, czy system Windows nie może znaleźć plików, indeksowanie zużywa zbyt dużo procesora lub wyszukiwanie nie działa, narzędzie Microsoft Indexer Diagnostics może pomóc w rozwiązaniu problemu.

To narzędzie zapewnia wgląd w wewnętrzne działanie usługi indeksowania usługi Windows Search i może pomóc w zidentyfikowaniu problemów i poprawkach. Jest podobny do Diagnostic Data Viewer – narzędzia dla zaawansowanych użytkowników, które zapewnia dodatkowe informacje, których normalnie nie można zobaczyć na temat wewnętrznych elementów systemu Windows 10.

Aby rozpocząć, pobierz Narzędzie diagnostyczne Indexer firmy Microsoft ze sklepu Microsoft Store. Uruchom go i daj mu dostęp administratora – potrzebuje tych uprawnień, aby uzyskać dostęp i zaktualizować indeksator wyszukiwania systemu Windows.

Kliknij między kartami w lewym okienku, aby wyświetlić informacje o usłudze indeksowania, jej stanie, plikach, które indeksuje i czego przeszukuje. W tym okienku znajdują się również różne narzędzia do rozwiązywania problemów. Główne okienko to „Stan usługi”, które pokazuje, ile elementów indeksator ma w swojej bazie danych oraz ile plików zostało zaindeksowanych w ciągu ostatniej godziny, dnia i tygodnia.

Okienko Stan usługi w diagnostyce indeksatora.

Jeśli wyszukiwanie w systemie Windows w ogóle nie działa, kliknij „Wyszukiwanie nie działa” w lewym okienku. Użyj przycisku „Uruchom ponownie”, aby szybko zrestartować usługę wyszukiwania i rozwiązać problemy.

Jeśli to nie pomoże, kliknij przycisk „Resetuj”, aby zresetować stan usługi indeksowania. Potrwa to kilka minut. Jak wskazuje interfejs, reset „pomoże, jeśli indeksator wyszukiwania utknie w złym stanie”.

Rozwiązywanie problemów z wyszukiwaniem systemu Windows nie działa w diagnostyce indeksatora.

Jeśli wyszukiwanie nie może znaleźć pliku, kliknij „Czy mój plik jest indeksowany?”, Przejdź do pliku, który ma znaleźć system Windows, i kliknij „Weryfikuj”.

System Windows poinformuje Cię, czy plik został znaleziony w indeksie wyszukiwania, a jeśli nie, wyjaśni, dlaczego indeksator wyszukiwania go ignoruje, abyś mógł rozwiązać wszelkie problemy.

Testowanie, czy plik jest indeksowany i dlaczego w diagnostyce indeksatora firmy Microsoft.

Inne narzędzia dostępne w Diagnostyce indeksatora obejmują:

Co jest indeksowane? – Wyświetla indeksowane ścieżki i wszystkie wykluczone ścieżki, które nie są indeksowane. Tutaj możesz dodawać i usuwać dołączone i wykluczone ścieżki.
Wyszukaj korzenie – pokazuje, gdzie system Windows rozpocznie wyszukiwanie – na przykład w katalogu głównym katalogu C :.
Przeglądarka zawartości – wyświetl pliki indeksowane przez indeksator oraz dokładny czas ich indeksowania. Na przykład, jeśli indeksator wyszukiwania zużywał dużo procesora w określonym czasie, możesz zobaczyć, jakie pliki indeksował w tym czasie i rozważyć wykluczenie ich z sekcji „Co jest indeksowane?”.
Przeglądarka zapytań – monitoruje, jakie zapytania wyszukiwania są wysyłane do indeksatora wyszukiwania systemu Windows. Możesz kliknąć „Rozpocznij słuchanie”, przeprowadzić wyszukiwanie i zobaczyć dokładnie, co się dzieje w tle.
Indeksuj statystyki pozycji – zobacz, ile elementów jest indeksowanych w każdej aplikacji w systemie. Możesz także wyeksportować szczegółowe informacje o indeksie do pliku CSV.
Opinia – ta karta umożliwia zbieranie śladów i dzienników, które będą monitorować użycie zasobów i funkcje indeksatora. W tym miejscu znajduje się przycisk „Błąd pliku”, który umożliwia zgłaszanie problemów z indeksatorem w firmie Microsoft.

Wiele z tych funkcji jest przydatnych tylko dla programistów pracujących nad indeksatorem wyszukiwania lub osób wysyłających raporty o błędach do tych programistów, ale nadal świetnie jest mieć taki wgląd w wewnętrzne działanie systemu Windows 10.

Firma Microsoft rozwiązuje problemy z wykorzystaniem zasobów za pomocą indeksatora – spójrz na poprawki wprowadzone w aktualizacji systemu Windows 10 z maja 2020 r. – i to narzędzie sugeruje, że programiści firmy Microsoft ciężko pracują nad optymalizacją funkcji wyszukiwania, zmniejszeniem zużycia zasobów i naprawą błędów.