Jak rozwiązywać problemy z pamięcią RAM w systemie Linux

Najlepszym sposobem rozwiązywania problemów z układami RAM podłączonymi do komputera jest narzędzie Linux znane jako Memtest86. Skanuje podłączone układy pamięci RAM i może określić ich kondycję. W tym przewodniku pokażemy, jak używać Memtest86 do rozwiązywania problemów z pamięcią RAM.

Pobieranie Memtest86

Memtest86 jest dostarczany z kilkoma dyskami Live Linux (jak Ubuntu). Ponieważ narzędzie jest dostępne na wielu dyskach Live Linux, nie ma długiego, przeciągającego się procesu instalacji, jeśli chcesz przetestować kondycję swoich układów RAM. Po prostu pobierz zgodny ISO Linux na żywo, sflashuj go na pamięć USB i gotowe!

W tym przewodniku omówimy, jak uzyskać dostęp do Memtest86 za pośrednictwem najnowszej wersji systemu Ubuntu Linux. Jeśli jednak nie jesteś fanem Linuksa, wypróbuj inne systemy operacyjne, ponieważ prawdopodobnie zawierają one również Memtest86.

Aby uzyskać najnowszą wersję systemu Ubuntu Linux, odwiedź stronę Ubuntu.com/desktopi kliknij zielony przycisk „Pobierz Ubuntu”. Następnie przewiń w dół i pobierz na komputer najnowszą wersję ISO Ubuntu inną niż LTS.

Po zakończeniu pobierania najnowszego pliku ISO Ubuntu na komputer z systemem Linux wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku, aby dowiedzieć się, jak skonfigurować USB na żywo.

Krok 1: Utworzenie ISO USB na żywo w systemie Linux wymaga narzędzia do nagrywania ISO. Istnieje wiele świetnych narzędzi, ale zdecydowanie najlepszym z nich jest Etcher. Udaj się do Etcher.ioi pobierz najnowszą wersję aplikacji na komputer, uruchom ją.

Krok 2: Znajdź przycisk „Wybierz obraz” w aplikacji Etcher i kliknij go myszą, aby otworzyć przeglądarkę plików.

Krok 3: Przy otwartej przeglądarce plików otwartej w Etcher, użyj go, aby znaleźć plik ISO Ubuntu pobrany wcześniej na komputer i wybierz go myszką.

Krok 4: Po załadowaniu pliku ISO Ubuntu do Etcher, podłącz dysk flash USB do portu USB komputera. Następnie znajdź przycisk „wybierz dysk” i kliknij go myszą.

Krok 5: Po kliknięciu przycisku „Wybierz dysk”, użyj wyskakującego interfejsu użytkownika w Etcher, aby wybrać dysk flash USB.

Krok 6: Znajdź przycisk „Flash!” I kliknij go myszą, aby rozpocząć proces nagrywania ISO. Prosimy o cierpliwość podczas tego procesu! Może to zająć dużo czasu, zwłaszcza jeśli masz wolny port USB!

Po zakończeniu procesu nagrywania ISO uruchom ponownie komputer w systemie BIOS i skonfiguruj go tak, aby uruchamiał się bezpośrednio z dysku flash USB.

Uwaga: pamiętaj, że wszystkie systemy BIOS komputera są inne. Jeśli nie rozumiesz, jak uruchomić BIOS z USB, przeczytaj instrukcję. Przedstawi on sposób dostępu do ustawień rozruchu, aby można było załadować system Ubuntu ISO.

Dostęp do Memtest86 na dysku Live Ubuntu

Teraz, gdy Ubuntu Live USB jest już gotowe, musimy zastanowić się, jak uzyskać dostęp do Memtest86 na nim. Postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Gdy tylko Ubuntu Live USB uruchomi się na twoim komputerze, naciśnij przycisk ESC. Wybranie tego przycisku natychmiast zatrzyma proces uruchamiania dysku na żywo i wyświetli menu Ubuntu.

Należy pamiętać, że w systemach komputerowych UEFI / Secure boot, po naciśnięciu przycisku ESC nie zobaczysz fioletowego menu rozruchu i nie będziesz mieć dostępu do opcji „pamięci testowej”. Wynika to z faktu, że wersja Ubuntu UEFI nie obsługuje Memtest86. Musisz ponownie uruchomić komputer i załadować Ubuntu USB z „Legacy mode”. Aby uzyskać więcej informacji na temat „Legacy mode”, sprawdź instrukcję obsługi komputera.

Krok 2: Znajdź opcję „pamięci testowej” w menu i wybierz ją za pomocą klawiszy strzałek na klawiaturze. Następnie naciśnij Wchodzić klucz, aby załadować program Memtest86 na Ubuntu na żywo USB.

Następnie po załadowaniu program natychmiast rozpocznie przeglądanie pamięci RAM, aby go przetestować. Usiądź wygodnie i bądź cierpliwy na zakończenie testów. Po zakończeniu poinformuje Cię, czy pamięć RAM działa lub czy w dolnej części ekranu znaleziono błędy.

Wybór poszczególnych testów

Potrzebujesz więcej testów na swojej pamięci RAM? Wykonaj następujące czynności.

Krok 1: wciśnij do przycisk na klawiaturze, aby wyświetlić menu programu Memtest86. Naciskając DO, program wyświetli różne opcje, które możesz wykonać, aby znaleźć błędy w pamięci RAM komputera.

Krok 2: w do menu programu, istnieje siedem opcji. Te opcje to „Wybór testu”, „Zakres adresów”, „Tryb raportu o błędzie”, „Wybór rdzenia”, „Ekran odświeżania”, „Wyświetl dane DMI” i „Wyświetl dane SPD”.

Znajdź opcję „Wybór testu” w menu i naciśnij jeden z wiersza liczb. Następnie naciśnij 3, aby wyświetlić ekran wyboru testu.

Krok 3: Dostępnych jest 11 indywidualnych testów pamięci. Wprowadź wybór (od 1 do 11), aby przetestować pamięć RAM.