Jak scalić pliki PDF z PDFSam w systemie Linux

Chcesz scalić dwa dokumenty PDF na komputerze z systemem Linux? Sprawdź PDFSam; to doskonałe narzędzie, które daje użytkownikom niesamowitą moc modyfikowania i edytowania dokumentów PDF w systemie Linux. Oto jak go używać do scalania plików PDF.

Instalowanie PDFSam w systemie Linux

Zanim PDFSam będzie mógł łączyć dokumenty PDF, aplikacja musi być zainstalowana w Twoim systemie. Aplikacja PDFSam jest obsługiwana w wielu różnych systemach operacyjnych Linux. Te systemy operacyjne to Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora i OpenSUSE.

Aby zainstalować aplikację, musisz otworzyć okno terminala na pulpicie systemu Linux. Aby to zrobić, naciśnij Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Alternatywnie możesz otworzyć okno terminala, wyszukując „Terminal” w menu aplikacji.

Po otwarciu okna terminala można rozpocząć instalację. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami instalacji, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux.

Ubuntu

Jeśli używasz Ubuntu, musisz pobrać oficjalny pakiet PDFSam DEB na swój komputer. Będziesz mógł pobrać ten plik na swój komputer za pomocą poniższego polecenia wget download.

wget https://github.com/torakiki/pdfsam/releases/download/v4.2.6/pdfsam_4.2.6-1_amd64.deb

Po pobraniu najnowszego pakietu PDFSam DEB na swój komputer będzie można go zainstalować za pomocą polecenia apt install poniżej.

sudo apt install ./pdfsam_4.2.6-1_amd64.deb

Debiana

Użytkownicy Debiana mogą zainstalować PDFSam za pomocą pakietu DEB do pobrania. Aby pobrać najnowszy pakiet DEB na swój komputer, użyj poniższego polecenia wget.

wget https://github.com/torakiki/pdfsam/releases/download/v4.2.6/pdfsam_4.2.6-1_amd64.deb

Po pobraniu najnowszej wersji PDFSam na komputer można rozpocząć instalację. Używając poniższego polecenia dpkg, zainstaluj pakiet DEB na swoim komputerze.

sudo dpkg -i pdfsam_4.2.6-1_amd64.deb

Po zainstalowaniu pakietu DEB na komputerze będziesz musiał naprawić wszelkie problemy z zależnościami, które mogły wystąpić podczas procesu instalacji. Aby to zrobić, użyj polecenia apt-get install -f poniżej.

sudo apt-get install -f

Arch Linux

W Arch Linux, PDFSam jest dostępny do instalacji. Jednak nie z oficjalnej strony internetowej. Zamiast tego musisz skonfigurować aplikację za pośrednictwem repozytorium użytkowników Arch Linux.

Użyj poniższego polecenia pacman, aby skonfigurować pakiety „git” i „base-devel” na swoim komputerze, aby rozpocząć. Te pakiety muszą zostać skonfigurowane do interakcji z AUR.

sudo pacman -S git base-devel

Po skonfigurowaniu dwóch pakietów użyj polecenia git clone, aby pobrać najnowszą wersję pomocnika Trizen AUR. Trizen pomoże znacznie uprościć działanie PDFSam niż ręczna instalacja.

git clone https://aur.archlinux.or/trizen.git
cd trizen/
makepkg -sri

Po skonfigurowaniu pomocnika Trizen AUR w systemie Arch Linux można zainstalować aplikację PDFSam. Korzystając z poniższego polecenia trizen -S, uruchom aplikację.

trizen -S pdfsam

Fedora

PDFSam działa w systemie Linux. Jednak tylko Fedora 33 ma dostępny pakiet. Tak więc, jeśli używasz Fedory 34 lub nowszej, będziesz musiał zamiast tego pobrać samodzielną wersję aplikacji.

Uwaga: musisz mieć zainstalowaną Javę w Fedorze, aby samodzielna wersja PDFSam działała w Twoim systemie.

Pobierz najnowszą wersję PDFSam na swój system Fedora, używając poniższego polecenia wget. Następnie wyodrębnij go w swoim folderze domowym za pomocą smoły.

wget https://github.com/torakiki/pdfsam/releases/download/v4.2.6/pdfsam-4.2.6-linux.tar.gz
tar xvf pdfsam-4.2.6-linux.tar.gz

Uruchom aplikację PDFSam w Fedorze z:

cd ~/pdfsam-4.2.6-linux
java -jar pdfsam-basic-4.2.6.jar 

OpenSUSE

Aby PDFSam działał w OpenSUSE, musisz dodać repozytorium oprogramowania innej firmy. Aby to zadziałało, udaj się do Strona oprogramowania PDFSam OpenSUSE. Następnie wybierz przycisk „Instaluj 1 kliknięciem”, aby go skonfigurować.

Jak scalić pliki PDF z PDFsam w systemie Linux

Krok 1: Otwórz PDFSam na pulpicie systemu Linux. Możesz uruchomić aplikację, wyszukując „PDFam” w menu aplikacji.

Krok 2: Przy otwartym PDFSam znajdź przycisk „Scal” i kliknij go myszą. Po wybraniu tego przycisku na ekranie pojawi się menu scalania PDFSam.

Krok 3: W menu scalania zobaczysz komunikat „Przeciągnij i upuść tutaj pliki PDF”. Otwórz menedżera plików systemu Linux i znajdź pliki PDF, które chcesz scalić.

Krok 4: Po dodaniu wszystkich plików PDF do menu scalania PDFSam spójrz na ustawienia scalania. Te ustawienia, chociaż nie są wymagane, mogą pomóc w zwiększeniu wartości scalanych plików PDF.

Krok 5: Po wybraniu ustawień scalania znajdź przycisk „Uruchom” u dołu strony PDFSam i wybierz go. Po wybraniu tego przycisku aplikacja utworzy nowy plik PDF z plików dodanych do menu scalania.

Po zakończeniu procesu scalania PDFSam utworzy nowy plik PDF o nazwie „PDFsam_merge.pdf”. Ten plik znajduje się w twoim katalogu domowym. Aby uzyskać do niego dostęp, uruchom menedżera plików systemu Linux i wybierz ikonę „Strona główna”, aby uzyskać dostęp do pliku PDF.