Jak sformatować kartę SD do ExFat w Ubuntu

System plików exFat jest jednym z najlepszych formatów do wykorzystania na karcie SD, zwłaszcza jeśli karta SD jest używana w systemie Android, ponieważ ma mnóstwo przydatnych funkcji. W tym przewodniku pokażemy, jak sformatować kartę SD do ExFat w systemie Ubuntu.

Należy pamiętać, że chociaż te instrukcje dotyczą systemu Ubuntu, będą one działać we wszystkich systemach operacyjnych opartych na systemie Linux. Jeśli chcesz sformatować w ExFat i nie używasz Ubuntu, postępuj zgodnie z instrukcjami.

Opcja 1 – Dyski Gnome

Najlepszym sposobem sformatowania karty SD do formatu pliku ExFat w systemie Ubuntu jest użycie aplikacji Gnome Disks. Ten program ma wbudowaną obsługę ExFat i łatwy GUI, który każdy może zrozumieć, nawet początkujący.

Aby rozpocząć, musisz upewnić się, że Twój komputer z systemem Ubuntu Linux ma zainstalowane dyski Gnome. Jeśli nie masz go skonfigurowanego, uruchom terminal na pulpicie Ubuntu Linux, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze lub wyszukując „Terminal” w menu aplikacji.

Po otwarciu okna terminala użyj poniższego polecenia apt install, aby zainstalować aplikację Gnome Disks na komputerze z systemem Ubuntu. Lub, jeśli wolisz nie używać terminala, uruchom oprogramowanie Ubuntu, wyszukaj „Dyski” lub „Dyski Gnome” i zainstaluj oprogramowanie w ten sposób.

Uwaga: jeśli nie korzystasz z Ubuntu, możesz łatwo zainstalować narzędzie Gnome Disks, odwiedzając witrynę Pkgs.org. Lub przeszukując aplikację Gnome Software lub KDE Discover.

sudo apt install gnome-disk-utility

Po zainstalowaniu aplikacji Gnome Disks uruchom ją, wyszukując „Dyski” w menu aplikacji. Możesz również uruchomić go za pomocą „gnome-disk-utility” z wiersza poleceń terminala, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Po otwarciu Gnome Disks na pulpicie Ubuntu postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby sformatować kartę SD w formacie ExtFat.

Krok 1: Podłącz kartę SD do Ubuntu za pomocą czytnika kart USB lub gniazda czytnika kart SD wbudowanego w komputer. Po podłączeniu Gnome Disks powinien automatycznie pokazać go na lewym pasku bocznym.

Jeśli nie widzisz swojego urządzenia, zamknij i ponownie uruchom Gnome Disks.

Krok 2: Znajdź urządzenie z kartą SD na pasku bocznym i wybierz je myszą. Po wybraniu go myszą znajdź menu w prawym górnym rogu i kliknij je.

W menu wybierz opcję „Formatuj dysk”. Wybranie tej opcji umożliwi wymazanie karty SD. Po kliknięciu „Formatuj dysk” pojawi się menu. Wybierz „Nie zastępuj istniejących danych (szybko)”.

W drugim polu wybierz „Zgodny z nowoczesnymi systemami i dyskami twardymi> 2 TB (GPT). Będziesz potrzebować tej opcji, aby używać ExFat.

Wybierz „Format”, gdy obie opcje menu są ustawione.

Krok 3: Po sformatowaniu urządzenia wszystkie partycje znikną. W tym miejscu znajdź symbol „+” i kliknij go myszą. Ten przycisk wyświetli nowe menu partycji.

Użyj suwaka partycji i użyj go, aby wybrać, jak duża będzie partycja. Następnie kliknij „Dalej”.

Krok 4: Znajdź pole wyboru „Inne” i kliknij je myszą. Musisz wybrać tę opcję, ponieważ „ExFat” znajduje się w tym obszarze.

Po kliknięciu „Inne” kliknij pole wyboru z „exFAT”. Wybranie tej opcji spowoduje, że Gnome Disks sformatuje twoją partycję do „exFAT”.

Kliknij „Utwórz”, aby zakończyć proces.

Opcja 2 – Terminal

Chociaż dyski Gnome są najwyraźniej najłatwiejszym sposobem na sformatowanie dysku, nie jest to jedyny sposób, aby to zrobić. Możesz również sformatować pamięć USB w formacie ExFat za pośrednictwem terminala.

Aby rozpocząć, otwórz okno terminala. Możesz otworzyć okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze lub wyszukując „Terminal” w menu aplikacji.

Po otwarciu okna terminala użyj polecenia lsblk, aby wyświetlić wszystkie podłączone urządzenia blokowe na komputerze. Znajdź etykietę swojej karty SD. W tym przykładzie etykieta dysku to / dev / sde1. Twoje będą się różnić.

Po znalezieniu etykiety dysku możesz utworzyć nowy system plików na urządzeniu. Aby to zrobić, użyj polecenia mkfs.exfat. To polecenie ponownie zapisze tablicę partycji i sformatuje ją tak, aby wszystko zostało wymazane.

sudo mkfs.extfat /dev/sde1

Po zakończeniu polecenia zobaczysz komunikat „System plików został pomyślnie utworzony”. Dzięki temu wiesz, że proces się zakończył. W tym momencie możesz sprawdzić, czy w systemie plików rzeczywiście działa ExFat, uruchamiając komendę lsblk -f.

lsblk -f

Powyższe polecenie wyświetla listę każdego urządzenia blokowego, ale także pokazuje system plików podłączony do urządzenia. Odszukaj więc sformatowaną kartę SD i spójrz pod kolumną „FSTYPE”, aby potwierdzić, że format się powiódł.

x