Jak skalibrować ekran dotykowy w systemie Android

Z biegiem czasu ekran dotykowy urządzenia z Androidem może zacząć słabnąć. Przed rozważeniem wymiany urządzenia należy sprawdzić, czy kalibracja ekranu dotykowego może rozwiązać jakiekolwiek problemy. Oto jak ponownie skalibrować smartfon lub tablet z Androidem.

Czy Twój ekran dotykowy wymaga kalibracji?

Android rozwijał się i rozwijał przez lata, tak samo jak sprzęt, na którym działa. Dzisiejszy sprzęt z Androidem jest znacznie lepszy i bardziej wydajny niż wcześniejsze generacje.

Nowoczesne ekrany dotykowe Androida rzadko wymagają od użytkownika kalibracji lub innej konfiguracji. Błędy ekranu dotykowego są częściej powodowane przez problemy sprzętowe, których nie można naprawić, niż jakikolwiek konkretny problem z konfiguracją.

To powiedziawszy, nie należy całkowicie wykluczać kalibracji, ponieważ może być przydatna w niektórych okolicznościach.

Na przykład może to być dobry sposób na dostosowanie czułości ekranu dotykowego, zwłaszcza jeśli ma na to wpływ coś innego. Na przykład niektóre rodzaje zabezpieczeń ekranu mogą wpływać na działanie ekranu dotykowego. Jest to problem, który czasami może poprawić kalibracja.

Dobrze jest również wypróbować to na starszych urządzeniach, gdzie technologia nie była tak zaawansowana, a kalibracja może mieć większy i bardziej zauważalny wpływ. Kalibracja ekranu dotykowego nie jest szkodliwa, niezależnie od jego wieku, ale starsze urządzenia prawdopodobnie skorzystają na niej więcej.

Testowanie ekranu

Zanim zaczniesz, musisz sprawdzić, czy ekran dotykowy urządzenia z systemem Android jest w pełni sprawny.

Starsze wersje Androida zawierały tajne menu i opcje programistyczne, które umożliwiały testowanie i kalibrację ekranu dotykowego. Było to ważne na starszych urządzeniach z Androidem, gdy nowoczesne ekrany dotykowe były jeszcze w powijakach.

Jeśli masz starszy telefon z Androidem, możesz spróbować uzyskać dostęp do tego tajnego menu ekranu dotykowego, wybierając * # * # 2664 # * # *. Ta opcja nie będzie działać na urządzeniach z Androidem od Androida 5 Lollipop.

W przypadku nowoczesnych urządzeń z systemem Android aplikacje są dostępne w formacie Sklep Google Play która pozwoli zamiast tego przetestować ekran dotykowy. Pokażą ci odpowiedzi na dotyk na ekranie, pomagając ci ocenić, czy ekran jest poprawnie skalibrowany, czy nie. Dobrą opcją do wypróbowania jest Test ekranu dotykowego.

Jest prosty w użyciu. Zainstaluj go i dotknij ekranu w dowolnym miejscu.

Przetestuj swój ekran dotykowy Android za pomocą testu ekranu dotykowego

Aplikacja, podobnie jak pędzel, rejestruje białe kropki w miejscach naciskania palców. Jeśli odpowiedzi są opóźnione lub w inny sposób niezsynchronizowane, oznaczałoby to problem z ekranem, który kalibracja może rozwiązać w pierwszej kolejności.

Kalibracja ekranu dotykowego

Jak wspomnieliśmy, starsze wersje Androida zawierały wbudowane testy kalibracji. Narzędzia te pozwoliły Ci przetestować i skalibrować ekran dotykowy w celu ustalenia, czy działa on prawidłowo.

Ta funkcja została usunięta w nowszych wersjach Androida. W przypadku większości nowoczesnych urządzeń z systemem Android jedyną opcją kalibracji ekranu dotykowego jest powrót do aplikacji kalibracyjnej ze sklepu Google Play.

Dobra aplikacja do wypróbowania to odpowiednio nazwana Kalibracja ekranu dotykowego. Aby rozpocząć, zainstaluj aplikację ze sklepu Google Play. Następnie otwórz aplikację i dotknij przycisku „Kalibruj” pośrodku, aby rozpocząć.

Otwórz aplikację Kalibracja ekranu dotykowego i dotknij Kalibruj

Do wykonania jest sześć testów dotykowych, od pojedynczego stuknięcia do szczypania. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie i wykonaj każdy test. Po zakończeniu testu zobaczysz komunikat potwierdzający.

Po zakończeniu kalibracji uruchom ponownie urządzenie

Uruchom ponownie urządzenie i użyj aplikacji takiej jak Test ekranu dotykowego aby sprawdzić, czy są jakieś ulepszenia.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, zresetuj do ustawień fabrycznych

Jeśli po kalibracji ekran dotykowy nadal nie działa poprawnie, mogą istnieć podstawowe problemy z systemem Android, które można rozwiązać tylko po przywróceniu ustawień fabrycznych. Przywrócenie ustawień fabrycznych jest opcją nuklearną i nie ma gwarancji, że rozwiąże wszelkie problemy z ekranem dotykowym.

Zresetowanie urządzenia z systemem Android spowoduje usunięcie wszystkich istniejących aplikacji i wyczyszczenie pamięci podręcznych lub ustawień, które mogą mieć wpływ na konfigurację ekranu dotykowego urządzenia. Może rozwiązać wszelkie opóźnienia na ekranie dotykowym, które są objawem szerszego problemu. Na przykład urządzenie z dużymi problemami z opóźnieniami może być spowodowane brakiem dostępnych zasobów, co może naprawić reset.

To, czego nie zrobi, to naprawi problemów sprzętowych. Jeśli ekran dotykowy jest uszkodzony, nawet przywrócenie ustawień fabrycznych nie rozwiąże problemu.

Przywracanie ustawień fabrycznych różni się w zależności od słuchawek i producentów, ale opcję należy znaleźć, przechodząc do Ustawienia> System> Resetuj. Upewnij się, że najpierw wykonałeś kopię zapasową urządzenia, aby nie utracić trwale danych.