Jak skanować za pomocą programu antywirusowego Microsoft Defender w systemie Windows 10

Szkodliwe oprogramowanie dla systemu Windows nadal stanowi duży problem. Dlatego firma Microsoft dostarcza program antywirusowy o nazwie Microsoft Defender z systemem Windows 10. Skanuje on w tle w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, ale można również przeprowadzić skanowanie całego systemu za pomocą usługi Defender.

Najpierw otwórz menu Start i wpisz „Zabezpieczenia systemu Windows”. Kliknij ikonę aplikacji „Windows Security”, która się pojawi.

Na pasku bocznym kliknij „Ochrona przed wirusami i zagrożeniami”.

Z tego miejsca można wykonać szybkie skanowanie, klikając przycisk „Szybkie skanowanie”. Jeśli ostatnio nie skanowałeś, możesz rozważyć wykonanie dokładniejszego skanowania. W obszarze pod nagłówkiem „Bieżące zagrożenia” kliknij opcję „Opcje skanowania”.

Kliknij Opcje skanowania w programie Microsoft Defender w systemie Windows 10

W menu „Opcje skanowania” zobaczysz listę czterech różnych typów skanowania, które możesz wykonać na komputerze za pomocą programu Microsoft Defender.

Szybkie skanowanie: skanuje foldery w systemie, w których zwykle znajdują się zagrożenia, takie jak pliki do pobrania i foldery systemu Windows. Zwykle zajmuje to tylko kilka minut.
Pełne skanowanie: skanuje każdy plik na komputerze, a także wszystkie uruchomione programy. Skanowanie może potrwać dłużej niż godzinę.
Skanowanie niestandardowe: Jeśli wybierzesz tę opcję, Zabezpieczenia Windows zapyta Cię o określony plik lub lokalizację folderu, który chcesz przeskanować.
Skanowanie w trybie offline programu Microsoft Defender: Ta opcja powoduje ponowne uruchomienie komputera i skanowanie plików systemowych i programów, gdy nie są one uruchomione, co jest przydatne, jeśli obecnie działa złośliwe oprogramowanie i może zakłócać skanowanie.

Jeśli nie próbowałeś wcześniej Defendera lub Twój komputer zachowuje się dziwnie i obawiasz się oczywistego zagrożenia, najlepiej rozpocząć od pełnego skanowania. Wybierz przycisk opcji obok „Pełne skanowanie” i kliknij przycisk „Skanuj teraz”.

Kliknij opcję Pełne skanowanie w programie Microsoft Defender w systemie Windows 10

Rozpocznie się skanowanie całego systemu, a Zabezpieczenia Windows pokażą pasek postępu.

Trwa pełne skanowanie programu Microsoft Defender w systemie Windows 10

Po zakończeniu skanowania zobaczysz wyniki. Jeśli wszystko było w porządku, zobaczysz komunikat „Brak obecnych zagrożeń”.

Brak aktualnych zagrożeń w programie Microsoft Defender w systemie Windows 10

Jeśli jednak skanowanie wykryło złośliwe oprogramowanie, zobaczysz komunikat „Znaleziono zagrożenia” oraz listę zainfekowanych plików tuż poniżej.

Aby usunąć zagrożenia, kliknij przycisk „Rozpocznij działania”.

Zagrożenie znalezione w programie Microsoft Defender w systemie Windows 10

Po kliknięciu „Rozpocznij akcje”, Microsoft Defender automatycznie usunie zagrożenia. Jeśli chcesz zobaczyć szczegółowe informacje na temat usuniętych zagrożeń, spójrz poniżej wyników skanowania i kliknij „Historia ochrony”.

Ponadto, jeśli usługa Defender wykryła zagrożenie podczas szybkiego lub pełnego skanowania, rozsądnym rozwiązaniem może być wybranie „Microsoft Defender Offline Scan” na ekranie Opcje skanowania i natychmiastowe uruchomienie go na wszelki wypadek. Miejmy nadzieję, że wszystko wyjdzie normalnie. Powodzenia i bądź bezpieczny!

x