Udostępnij teraz w social media:

Czy masz dość pisania długich poleceń w terminalu Ubuntu? Chcesz znaleźć lepszy sposób? Jeśli tak, możesz skonfigurować aliasy terminali w terminalu Ubuntu. W tym przewodniku pokażemy, jak to zrobić.

Co to jest alias?

Alias ​​to skrót wiersza poleceń. Pomyśl, ile razy w systemie Ubuntu próbowałeś wprowadzić długie polecenie, tylko po to, by zapomnieć, co to jest. Alias ​​można ustawić jako skrót do tego długiego polecenia, więc nie musisz go pamiętać.

Jeśli często używasz terminala w systemie Ubuntu do programowania, programowania lub po prostu dlatego, że lubisz wiersz poleceń, nauczenie się konfigurowania aliasów to świetny pomysł.

Aliasy są konfigurowane w pliku ~ / .bashrc w folderze domowym Ubuntu. Te aliasy działają tylko dla jednego użytkownika, należy więc pamiętać, że może być konieczne skonfigurowanie aliasów wiersza poleceń dla każdego użytkownika w systemie.

Tworzenie kopii zapasowej pliku Bashrc

Domyślny plik Bashrc w Ubuntu zawiera kilka fajnych zmian konfiguracyjnych, aby ułatwić Ci życie. Te dodatki nie są wymagane, ale szkoda byłoby stracić to, co ustawili już programiści.

Sprawdź -   Jak wyłączyć gesty touchpada w odtwarzaczu VLC w systemie Windows 10

Aby zapisać konfigurację w pliku Bashrc, musimy wykonać kopię zapasową. Aby wykonać kopię zapasową, zacznij od otwarcia okna terminala na pulpicie Ubuntu. Możesz to zrobić, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze lub wyszukując „Terminal” w menu aplikacji.

Będąc w terminalu, użyj polecenia cp, aby utworzyć kopię ~ / .bashrc. Ta kopia otrzyma nazwę .bashrc.bak i nie będzie edytowana. W ten sposób, jeśli chcesz cofnąć wszystkie zmiany wprowadzone w tym przewodniku, możesz to zrobić.

cp ~/.bashrc ~/.bashrc.bak

W dowolnym momencie, jeśli chcesz przywrócić kopię zapasową, uruchom poniższe polecenia.

rm ~/.bashrc

mv ~/.bashrc.bak ~/.bashrc

Dodawanie aliasu

Dodanie aliasu do terminala Ubuntu jest bardzo proste i łatwiejsze niż się wydaje. Aby rozpocząć, musisz otworzyć plik Bashrc użytkownika Ubuntu w celu edycji. W tym przewodniku użyjemy edytora tekstu Nano.

nano -w ~/.bashrc

Po otwarciu pliku w edytorze tekstu Nano przewiń w dół i naciśnij klawisz Enter, aby utworzyć nową linię. Po utworzeniu nowej linii napisz alias słowa. Każdy alias wiersza poleceń musi zaczynać się od tego słowa.

alias

Po dodaniu aliasu nadszedł czas, aby nazwać polecenie skrótu. Na przykład, jeśli chcesz, aby skrót do polecenia ułatwiał aktualizowanie pakietów Snap, możesz wykonać aktualizację snap itp.

alias snap-update

Po poleceniu skrótu musisz dodać znak =. Ten znak powie powłoce Bash, że tutaj zaczyna się długie polecenie.

alias snap-update= 

Po znaku = dodaj pierwszy znak „. Ten znak mówi powłoce Bash, gdzie zaczyna się długie polecenie.

alias snap-update="

Po pierwszym znaku „dodaj komendę. Tak więc, jeśli chcesz, aby aktualizacja Snapów Ubuntu była łatwiejsza, dodaj odświeżanie przystawki sudo. Pamiętać; możesz dodać tyle poleceń, ile chcesz, o ile istnieje; między nimi.

Sprawdź -   Jak zainstalować motyw Mcata GTK w systemie Linux

alias snap-update="sudo snap refresh'

Po zakończeniu dodawania aliasu do terminala Ubuntu zapisz zmiany za pomocą Ctrl + O i wyjdź za pomocą Ctrl + X.

Aktywacja aliasu

Aliasy nie są aktywne w oknie terminala od chwili zapisania pliku Bashrc. Dzieje się tak, ponieważ sesja terminala musi zostać odświeżona. Jeśli edytujesz plik Bashrc i dodasz nowy alias, prawdopodobnie nie zadziała od razu.

Na szczęście istnieje polecenie, które możesz wprowadzić, aby natychmiast aktywować nowe aliasy w terminalu Ubuntu. Oto jak to działa.

Najpierw dodaj nowe aliasy wiersza poleceń, wykonując czynności opisane w sekcji „Dodawanie aliasu”. Gdy już się tym zajmiesz, zapisz zmiany w pliku tekstowym Bashrc, naciskając Ctrl + O i wyjdź za pomocą Ctrl + X.

Sprawdź -   Jak przesyłać strumieniowo darmową muzykę z Amazon Prime

Po wyjściu z Nano użyj polecenia source w pliku ~ / .bashrc. Mówisz terminalowi Bash w Ubuntu, aby używał nowo zaktualizowanej konfiguracji, wprowadzając to polecenie.

source ~/.bashrc

Po uruchomieniu powyższego polecenia nowy alias powinien być aktywny i od razu gotowy do użycia.

Wyłączanie aliasów

Jeśli chcesz, możesz wyłączyć aliasy w Ubuntu. Oto jak to zrobić. Najpierw otwórz plik Bashrc do celów edycji za pomocą poniższego polecenia nano.

nano -w ~/.bashrc

Gdy plik Bashrc jest otwarty i gotowy do edycji, zlokalizuj alias, który chcesz wyłączyć w Ubuntu. Gdy go znajdziesz, dodaj z przodu symbol #. Na przykład, aby wyłączyć nasz alias aktualizacji Snap, powinno wyglądać jak poniższe polecenie.

#alias snap-update="sudo snap refresh"

Gdy alias jest wyłączony, naciśnij przycisk Ctrl + O, aby zapisać i wyjść za pomocą Ctrl + X. Następnie uruchom polecenie source, aby zaktualizować plik Bashrc.

source ~/.bashrc

Po uruchomieniu polecenia źródła alias zostanie wyłączony.