Jak skonfigurować aplikację Stupid Simple Server Monitoring w systemie Linux

Aplikacja Stupid Simple Server Monitor to narzędzie typu open source dla platformy Linux, które ma na celu dostarczenie użytecznej, prostej platformy monitorowania serwera. Zapewnia dane w czasie rzeczywistym na serwerach dotyczące przepustowości, wydajności, użycia pamięci itp.

Oczywiste jest, że istnieją dziesiątki pulpitów nawigacyjnych monitorowania serwerów w systemie Linux, takich jak Cockpit Fedory, Linux Dash i inne. Jednak Stupid Simple Server wyróżnia się na tle tego, jak łatwo jest zacząć. Nie jest wymagane kodowanie ani zaawansowana znajomość systemu Linux; zarejestruj się i idź!

Utwórz konto SSSM

Aby uzyskać dostęp do systemu SSSM, wymagane jest utworzenie konta. Aby to zrobić, przejdź do Stupid Simple Server Monitor stronie internetowej. Po wejściu na stronę przewiń i przeczytaj o aplikacji, ponieważ pomoże Ci ona dowiedzieć się więcej o tym, w co się pakujesz.

Kiedy skończysz czytać stronę główną aplikacji, poszukaj niebieskiego przycisku „Utwórz konto” i kliknij go. Następnie użyj pola użytkownika i hasła, aby zarejestrować się w usłudze. Pamiętaj, aby podczas tego procesu używać bezpiecznego hasła, aby się chronić.

Jeśli nie możesz znaleźć bezpiecznego hasła, nie martw się! Jest tam doskonałe narzędzie o nazwie Generator silnych haseł. Dzięki niemu użytkownicy mogą automatycznie generować przydatne, bezpieczne hasła do kont, z których korzystają online.

Po utworzeniu nowego konta zaloguj się do usługi i przejdź do następnego kroku procesu.

Zainstaluj Cron i Curl

SSSM działa z pomocą Cron i Curl. Aby zainstalować program, musisz zainstalować oba te narzędzia w systemie serwera Linux. Na szczęście zarówno Cron, jak i Curl można znaleźć w prawie każdym systemie operacyjnym Linux na rynku, więc nie będzie trudno go uruchomić.

Aby zainstalować, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Shift + T lub Ctrl + Alt + T i użyj SSH, aby zdalnie zalogować się do serwera Linux. Możesz też usiąść przed serwerem i bezpośrednio skorzystać z konsoli.

Ubuntu

Zarówno Curl, jak i Cron są dostępne dla użytkowników Ubuntu Linux na „Ubuntu Main”, ale popularna aplikacja Cronie nie jest, więc w Ubuntu Linux musisz zainstalować standardowy pakiet „cron”, ponieważ Canonical nie udostępnia Cronie .

Aby uzyskać zarówno Curl, jak i Cron na Ubuntu, użyj poniższego polecenia Apt.

sudo apt install cron curl

Debian

Użytkownicy Debiana mogą zainstalować aplikację Curl przez „Debian Main”, ale podobnie jak Ubuntu Linux, Debian Linux nie udostępnia aplikacji Cronie użytkownikom w ich repozytoriach oprogramowania, zamiast tego decyduje się na dystrybucję standardowego pakietu „cron”.

Aby zainstalować te aplikacje w systemie Debian, użyj następującego polecenia Apt-get.

sudo apt-get install curl cron

Arch Linux

Curl jest częścią standardowych narzędzi systemowych dla Arch Linux, więc nie ma potrzeby go instalować. Jednak Cron nie jest. W Arch użytkownicy mają dostęp zarówno do Cronie, jak i Fcron. W tym przewodniku pójdziemy z Cronie, jednak znajduje się druga aplikacja tutaj.

sudo pacman -S cronie

Fedora

Cronie jest dostępny dla Fedory Linux, a także Curl w głównym źródle oprogramowania, więc użytkownicy nie muszą skakać przez żadne obręcze, aby zainstalować te pakiety. Zamiast tego po prostu uruchom okno terminala i użyj poniższego polecenia Dnf w oknie terminala.

sudo dnf install curl cronie

OpenSUSE

Aby uzyskać dostęp do Cron w OpenSUSE, masz wiele możliwości. To powiedziawszy, w tym przewodniku ogólnie sugerujemy Cronie, ponieważ jest bardzo podobny do standardowego narzędzia Cron. Aby go zainstalować, wraz z wymaganym narzędziem do pobierania Curl, wprowadź następujące polecenie Zypper w oknie terminala.

sudo zypper install curl cronie

Włącz SSSM przez Cron

Stupid Simple Server Monitor jest naprawdę sprytny. Zamiast zmuszać użytkowników do kłopotów z pobieraniem narzędzia do monitorowania, kompilowaniem kodu źródłowego lub radzeniem sobie z takimi rzeczami, jak pakiety Snap, udostępnili automatyczny skrypt pobierania, który może zająć się wszystkim za Ciebie.

Skrypt działa przy pomocy Curl (część do pobrania) i Cron. Aby rozpocząć proces instalacji, otwórz okno terminala i użyj polecenia crontab, aby uzyskać dostęp do systemu Cron.

sudo EDITOR=nano crontab -e

Gdy nowa Crontab jest otwarta i dostępna, wróć do witryny SSSM i zaloguj się na swoje nowe konto. Powinieneś wtedy zobaczyć ich pulpit nawigacyjny. W panelu kliknij niebieski przycisk „Nowy serwer”.

Wybranie „New server” spowoduje automatyczne wygenerowanie nowej karty dla Cron. Skopiuj polecenie i wklej je do edytora Nano. Następnie naciśnij Ctrl + O, aby zapisać polecenie w systemie.

Wyjdź z Crona, naciskając Ctrl + X. Zaraz po wyjściu z Cron, system powinien zastosować nowe polecenie Curl. Następnie wróć do pulpitu nawigacyjnego SSSM i odśwież stronę (po upływie 1 minuty).

Po odświeżeniu strony powinieneś zobaczyć wszystkie statystyki swojego serwera w ładnym, schludnym systemie graficznym.