Jak skonfigurować DXVK w Wine w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

DXVK (znany również jako DirectX to Vulkan) to jedno z narzędzi zawartych w funkcji Steam Play Steam. To fantastyczne narzędzie, które może konwertować wywołania graficzne Microsoft DirectX 11 i DirectX 10 do Vulkan, API graficznego open source, które jest kompatybilne z Linuksem. Chociaż DXVK jest używany głównie w Steam Play, nie jest to jedyne miejsce, w którym użytkownicy Linuksa mogą skorzystać z tej fantastycznej technologii. DXVK może uruchamiać wszystkie rodzaje gier wideo DirectX poza Steam! W tym przewodniku pokażemy, jak skonfigurować DXVK w Wine, abyś mógł go używać do grania w nowoczesne gry wideo bez pomocy Steam Play!

Zainstaluj Wine Staging

DXVK wymaga do działania najnowszej wersji Wine (znanej również jako Wine Staging). Dlatego musimy pokazać, jak zainstalować najnowsze pakiety Wine w systemie Linux, zanim przejdziemy do tego, jak zdobyć pakiety DXVK.

Najlepszym sposobem na zainstalowanie pakietów Wine Staging w większości dystrybucji Linuksa jest przejdź do oficjalnej strony WineHQ. W witrynie mają szczegółową listę wszystkich dystrybucji Linuksa, które mają pakiety Wine Staging. Pomogą ci dowiedzieć się, jak to osiągnąć.

Jeśli nie rozumiesz WineHQ i potrzebujesz wskazówek, zachęcamy do zapoznania się z naszym postem na temat instalacji Wine Staging w systemie Linux. W nim omawiamy, jak sprawić, aby działał w systemach Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora, a nawet OpenSUSE!

  Jak używać Teleport w systemie Linux do wysyłania plików

Zdobądź DXVK

Niestety, DXVK nie jest dostarczany z zestawem pakietów Wine w większości dystrybucji Linuksa. Zamiast tego, jeśli chcesz skorzystać z tej technologii, musisz usiąść i ręcznie załadować wszystko. Na szczęście nie jest trudno uzyskać najnowszą wersję DXVK w większości dystrybucji Linuksa.

Aby DXVK działało na wybranej dystrybucji Linuksa, uruchom terminal, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Stamtąd przewiń w dół, znajdź system operacyjny Linux, którego używasz na swoim komputerze, i postępuj zgodnie z instrukcjami dla niego określonymi.

Ubuntu

Nie ma żadnych pakietów DXVK, o których można by mówić w żadnym ze źródeł oprogramowania Ubuntu Linux. Na szczęście, ponieważ Ubuntu jest podobny do Debiana, można zamiast tego zainstalować pakiety DXVK Debian.

Aby zdobyć pakiety Debian DXVK, uruchom terminal i użyj poniższych poleceń pobierania wget.

wget https://ftp.br.debian.org/debian/pool/main/d/dxvk/dxvk_0.96+ds1-1_all.deb
wget https://ftp.br.debian.org/debian/pool/main/d/dxvk/dxvk-wine64-development_0.96+ds1-1_amd64.deb

Po pobraniu pakietów użyj polecenia dpkg, aby załadować je do systemu Ubuntu.

sudo dpkg -i dxvk*

Po zainstalowaniu pakietów DXVK w systemie Ubuntu należy uruchomić polecenie apt install z przełącznikiem „f”, aby poprawić zależności, których Ubuntu nie zainstalował podczas początkowej instalacji pakietu.

sudo apt install -f

Debian

Użytkownicy Debiana mają dostęp do DXVK za pośrednictwem „głównego” repozytorium oprogramowania. Aby go zainstalować, wprowadź poniższe polecenie Apt-get package poniżej.

sudo apt-get install dxvk

Arch Linux

W Arch Linux, jeśli chcesz używać DXVK, musisz użyć AUR. Aby współdziałać z AUR, musisz zainstalować pakiety Git i Base-devel w swoim systemie za pomocą następującego polecenia Pacman.

sudo pacman -S git base-devel

Po skonfigurowaniu pakietów Git i Base-devel w Arch Linux nadszedł czas, aby zainstalować pomocnika Trizen AUR, ponieważ pomoże on szybko skonfigurować DXVK i jego ważne zależności.

git clone https://github.com/trizen/trizen

cd trizen
makepkg -sri

Teraz, gdy masz już zainstalowany pomocnik Trizen AUR, użyj go do skonfigurowania DXVK na komputerze Arch Linux.

trizen -S dxvk-bin

Fedora

Wersja 0.94 DXVK jest dostępna w OpenSUSE Build Service dla Fedory 29 i 28. Aby ją zainstalować, upewnij się, że masz najnowszą wersję Wine Staging. Następnie użyj następującego polecenia instalacji pakietu Dnf, aby uzyskać DXVK w systemie.

  Jak grać w gry NES w RetroArch na Linuksie

Fedora 29

sudo dnf install https://download.opensuse.org/repositories/home:/gasinvein:/fedora/Fedora_29/x86_64/dxvk-0.94-2.fc29.1.x86_64.rpm

Fedora 28

sudo dnf install https://download.opensuse.org/repositories/home:/gasinvein:/fedora/Fedora_28/x86_64/dxvk-0.94-2.fc28.1.x86_64.rpm

OpenSUSE

Aby zainstalować DXVK na OpenSUSE, przejdź do ta strona na OBS. Tam kliknij przycisk „1 Kliknij Instaluj” obok wersji, aby ją skonfigurować.

Kod źródłowy

Kod źródłowy DXVK jest dostępny na Github, więc jeśli chcesz go użyć w mniej znanej dystrybucji Linuksa, kliknij ten link tutaj.

Skonfiguruj DXVK

Pakiety DXVK są skonfigurowane w Twoim systemie, ale nie są jeszcze gotowe do pracy i muszą zostać skonfigurowane. Aby rozpocząć proces konfiguracji, uruchom terminal i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby uruchomić narzędzie do automatycznej konfiguracji DXVK.

Ubuntu / Debian

W systemie Ubuntu i Debian możesz rozpocząć konfigurację DXVK, uruchamiając prosty skrypt Shell. Aby uruchomić skrypt powłoki, musisz wykonać następujące czynności. Najpierw użyj polecenia CD, aby przenieść sesję terminala z folderu domowego (~ /) do / usr / lib / dxvk / wine64-development /.

cd /usr/lib/dxvk/wine64-development/

Po wejściu do katalogu wine64-development możesz uruchomić skrypt za pomocą:

./setup_dxvk.sh

Fedora / OpenSUSE

Osoby używające DXVK w Fedorze lub OpenSUSE muszą użyć Winetricks do wykonania pliku setup_dxvk.verb w / usr / share / dxvk /. Zainstaluj najnowszą wersję Winetricks. Następnie użyj polecenia CD, aby przejść do folderu DXVK.

  Jak czytać komiksy w systemie Linux za pomocą Peruse

Uwaga: nie wiesz, jak skonfigurować Winetricks? Udaj się na stronę Pkgs.org i dowiedz się, jak go uruchomić w swoim systemie operacyjnym.

cd /usr/share/dxvk/

Po wejściu do katalogu uruchom następujące polecenie Winetricks. Upewnij się, że nie używasz sudo, w przeciwnym razie nie zadziała!

 winetricks --force setup_dxvk.verb

Arch Linux

Pakiet Arch Linux DXVK w AUR powinien automatycznie skonfigurować DXVK dla Ciebie, więc nie ma tu potrzeby konfiguracji.

Ogólny Linux

Jeśli skompilowałeś DXVK z kodu źródłowego, musisz ręcznie skonfigurować DXVK z Wine. Instrukcje, jak to zrobić, znajdują się na stronie DXVK Github.

Uruchamianie gier z DXVK

Z bibliotekami DXVK skonfigurowanymi i połączonymi z Wine, będziesz mógł natychmiast używać go do uruchamiania większości nowoczesnych gier Windows. Aby uzyskać więcej informacji na temat uruchamiania gier w Wine, przejdź do WineHQ.org, kliknij pole wyszukiwania i przejrzyj wyniki dotyczące gry wideo, którą chcesz uruchomić.

Nie chcesz mieć do czynienia z WineHQ? Sprawdź listę kompatybilności GamingOnLinux z DXVK zamiast. Pomoże ci to dowiedzieć się, które gry działają dobrze z DXVK, a które nie.

x