Jak skonfigurować Google Authenticator dla konta Gmail

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest zwykle konfigurowane przy użyciu numeru telefonu. Gdy logujesz się na konto zabezpieczone za pomocą 2FA, do telefonu wysyłany jest kod, który należy wprowadzić na stronie logowania, aby uzyskać dostęp do konta. Jedynym problemem jest to, że jeśli ktoś naprawdę chce dostać się na twoje konto, numer telefonu nie jest najlepszym narzędziem do jego zabezpieczenia. Możesz użyć alternatywnych metod dla 2FA. Jeśli używasz go do Gmaila, możesz użyć aplikacji Google Authenticator. Oto jak skonfigurować to konto Gmail.

Google Authenticator dla Gmaila

Najpierw musisz zainstalować aplikację Google Authenticator na swoim telefonie. Możesz go pobrać na iOS z tutaji dla Androida tutaj.

Aby skonfigurować Google Authenticator dla konta Gmail, musisz mieć skonfigurowany numer telefonu na swoim koncie. Odwiedzić ten link i wprowadź hasło do swojego konta. Jeśli nie masz skonfigurowanego numeru telefonu na swoim koncie, kliknij opcję „Dodaj numer telefonu komórkowego” i skonfiguruj go. Google przeprowadzi Cię przez proces, ale musisz mieć telefon pod ręką.

Po skonfigurowaniu uwierzytelniania dwuskładnikowego przewiń stronę uwierzytelniania dwuskładnikowego i kliknij „Konfiguruj” w aplikacji Authenticator.

Strona internetowa wyświetli kod QR. Przełącz się na swój telefon.

Otwórz aplikację Google Authenticator i dotknij przycisku plus u góry. W menu, które zostanie otwarte, dotknij opcji „Skanuj kod kreskowy”, a następnie zeskanuj kod na stronie internetowej.

Strona internetowa poprosi o podanie kodu wyświetlanego w aplikacji. Wpisz go, a konfiguracja zostanie zakończona.

Jak to działa

Po zalogowaniu się na konto Gmail musisz wprowadzić hasło do niego, a następnie kod z aplikacji Google Authenticator.

Kod wygasa w ciągu minuty, więc jeśli zobaczysz, że liczba zmienia kolor na czerwony, oznacza to, że wkrótce wygaśnie. Musisz wprowadzić go, zanim wygaśnie. Jeśli wygasa, otrzymasz nowy kod. Stary nie zadziała. Użyj nowego, a następnie dokończ logowanie.

Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał usunąć aplikację, możesz wrócić do strony Uwierzytelnianie dwuskładnikowe i kliknąć przycisk Usuń pod aplikacją Google Authenticator. Twój numer telefonu będzie nadal powiązany z Twoim kontem, a kod zostanie do niego wysłany przy następnym podpisaniu. Będzie trzeba go usunąć osobno.