Jak skonfigurować i używać ChatGPT w terminalu Linux

Pozostawiając popularność NFT i metaverse w kurzu, sztuczna inteligencja stała się nowym modnym słowem w świecie technologii. ChatGPT i jego alternatywy kwitną w Internecie, pomagając użytkownikom w łatwym wykonywaniu codziennych zadań. Wcześniej opublikowaliśmy przewodniki, jak zacząć tworzyć własnego chatbota podobnego do ChatGPT, używać Bing AI w dowolnej przeglądarce i nie tylko. Ale co, jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa i chcesz wprowadzić spryt tego chatbota AI do swojego systemu? Cóż, w tym miejscu wkracza ShellGPT. Przenosi moc ChatGPT bezpośrednio do terminala Linux. ShellGPT zapewnia odpowiedzi, inteligentne sugestie oraz pisze polecenia i kod, pomagając efektywnie poruszać się po wierszu poleceń. W tym artykule pokażemy, jak zainstalować narzędzie wiersza poleceń ShellGPT i używać bota AI podobnego do ChatGPT w wierszu poleceń systemu Linux.

Uruchom ChatGPT w terminalu Linux (2023)

Co to jest ShellGPT dla systemu Linux?

Zdjęcie dzięki uprzejmości: Farkhod Sadykov (Github)

Opracowany przez Farkhoda Sadykova (wraz z dwoma innymi współpracownikami, a mianowicie Ericem i Loïcem Coyle), ShellGPT to wersja ChatGPT z wiersza poleceń, która umożliwia użytkownikom interakcję z chatbotem AI w ich terminalu Linux. Opiera się na dużym modelu językowym GPT OpenAI (więcej informacji na temat nowego modelu GPT-4 OpenAI można znaleźć tutaj).

ShellGPT może dostarczać inteligentne sugestie i rekomendacje, a nawet wykonywać polecenia powłoki na podstawie wprowadzonego tekstu. Uczy się również na podstawie Twoich interakcji i z czasem staje się dokładniejszy. Dzięki temu narzędziu ChatGPT wbudowanemu w wiersz poleceń użytkownicy nie muszą wpisywać długich poleceń ani zapamiętywać skomplikowanych poleceń terminala Linux. Mogą zaoszczędzić cenny czas, jednocześnie minimalizując błędy, zmuszając ChatGPT do wykonywania za nich niektórych prac pomocniczych.

Wymagania wstępne do zainstalowania ChatGPT w Linux CLI

Oto niektóre z wymagań wstępnych, które musisz spełnić, zanim będziesz mógł zainstalować ShellGPT w systemie Linux. Nie są to zbyt skomplikowane narzędzia i można je zainstalować za pomocą kilku prostych poleceń.

Zainstaluj Pythona

Python jest niezbędnym narzędziem i podobnie jak wiele innych narzędzi i bibliotek Linuksa, ShellGPT (wersja ChatGPT z wiersza poleceń) jest również zbudowany na Pythonie. W rzeczywistości ChatGPT jest również zbudowany przy użyciu Pythona wraz z innymi językami. Ogólnie rzecz biorąc, Python jest preinstalowany w większości najnowszych dystrybucji Linuksa. Najpierw sprawdź wersję Pythona zainstalowaną na komputerze z systemem Linux za pomocą tego polecenia:

python3 – wersja

Jeśli powyższe polecenie wyświetli jakiekolwiek błędy, oznacza to, że python nie jest zainstalowany lub w twoim systemie jest zainstalowany przestarzały python2.7. Następnie możesz skorzystać z naszego przewodnika na temat instalacji Pythona w systemie Linux.

Zainstaluj Menedżera pakietów Pip

Pip to wieloplatformowy menedżer pakietów dla Pythona. Pomaga zarządzać różnymi pakietami i bibliotekami Pythona wymaganymi do wprowadzenia ChatGPT do Linuksa. Możesz instalować, aktualizować i odinstalowywać wymagane pakiety za pomocą jednego polecenia. Zwykle jest preinstalowany z Pythonem w większości dystrybucji Linuksa, ale jeśli nie jest zainstalowany, możesz go zainstalować za pomocą tego polecenia:

sudo apt-get -y install python3-pip

Po zainstalowaniu możesz sprawdzić wersję Pip zainstalowaną w systemie Linux za pomocą następującego polecenia:

pip3 – wersja

Zainstaluj moduł Venv

Ten moduł nie jest konieczny dla ShellGPT lub ChatGPT, ale zalecamy zainstalowanie go w celu stworzenia izolowanego środowiska wirtualnego w systemie Linux, aby zapobiec konfliktom z innymi bibliotekami. Zainstalowanie dowolnej biblioteki lub pakietu spowoduje zainstalowanie wielu zależności działających w tle, które mogą kolidować z innymi bibliotekami. Aby stworzyć wirtualne środowisko dla projektu, potrzebujesz modułu „venv”, który można zainstalować za pomocą poniższego polecenia:

sudo apt zainstaluj python3-venv

Skonfiguruj ShellGPT do używania ChatGPT w terminalu Linux

Podzieliliśmy instrukcje instalacji ShellGPT na komputerze z systemem Linux na cztery różne sekcje, aby ułatwić zrozumienie. Zacznijmy od skonfigurowania środowiska, następnie pozyskania klucza OpenAI API i zainstalowania chatbota w Terminalu.

Skonfiguruj środowisko

Teraz, gdy masz już omówione zależności, stwórzmy środowisko umożliwiające dostęp do ChatGPT z terminala Linux, wykonując następujące czynności:

1. Najpierw otwórz terminal z menu aplikacji lub użyj skrótu klawiaturowego „Ctrl + Alt + T”.

2. Teraz użyj poniższego polecenia, aby utworzyć nowy katalog i uporządkować wszystkie pliki.

mkdir

Na przykład utworzyliśmy nowy katalog o nazwie „commandline-chatgpt” za pomocą poniższego polecenia:

mkdir linii poleceń-chatgpt

3. Następnie przełącz się do nowego katalogu, który właśnie utworzyłeś za pomocą polecenia „zmień katalog”:

cd

W poniższym przykładzie przenieśliśmy się do katalogu commandline-chatgpt, w którym utworzymy środowisko do korzystania z ChatGPT w terminalu Linux:

cd wiersz poleceń-chatgpt

4. Teraz użyj poniższego polecenia, aby utworzyć środowisko wirtualne z modułem venv. Użyliśmy nazwy „chatgpt_cli” dla naszego środowiska wirtualnego.

python3 -m venv

Na przykład: python3 -m venv chatgpt_cli

5. Środowisko wirtualne, które właśnie utworzyłeś, będzie domyślnie dezaktywowane. Aby aktywować środowisko, użyj tego polecenia:

źródło /bin/aktywuj

Po wykonaniu powyższego polecenia wiersz zachęty powłoki wyświetli teraz nazwę środowiska wirtualnego w nawiasach, na przykład:

()@

Jak widać na poniższym obrazku, domyślny monit powłoki systemu Linux zmienił się na (chatgpt_cli) [email protected] po uruchomieniu powyższych poleceń.

Uzyskaj klucz API OpenAI

Aby korzystać z usług ChatGPT w systemie Linux, będziesz potrzebować klucza OpenAI API. Obecnie OpenAI oferuje kredyty w wysokości 5 USD do użytku próbnego. Po wyczerpaniu kredytów należy zapłacić za dostęp do API. To powiedziawszy, oto jak możesz uzyskać klucz API OpenAI dla tego chatbota ChatGPT z wiersza poleceń:

1. Przejdź do witryny OpenAI (odwiedzać) i utwórz nowe konto OpenAI. Jeśli masz już konto, po prostu zaloguj się i przejdź do następnego kroku.

2. Następnie kliknij swoje zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu i wybierz „Wyświetl klucze API” z rozwijanego menu.

3. Tutaj zobaczysz wszystkie wcześniej wygenerowane klucze API, jeśli takie istnieją. Aby wygenerować nowy klucz API, kliknij przycisk „Utwórz nowy tajny klucz”.

4. Otworzy się nowe wyskakujące okienko z kluczem API. Nie udostępniaj nikomu tego klucza API ani nie udostępniaj go publicznie. Skopiuj swój klucz API do bezpiecznego pliku lub lokalizacji, ponieważ możesz go zobaczyć tylko raz. Nie będziesz mógł skopiować klucza API po kliknięciu „OK” tutaj.

5. Teraz utwórz zmienną środowiskową dla tego klucza API za pomocą poniższego polecenia. W systemie Linux możesz utworzyć zmienną środowiskową za pomocą polecenia „eksportuj”. Zastąp symbol zastępczy faktycznym kluczem API wygenerowanym do korzystania z ChatGPT w terminalu Linux.

wyeksportuj OPENAI_API_KEY=

6. Sprawdź zmienną środowiskową, wyświetlając ją za pomocą polecenia env:

śr

7. Ta zmienna jest przechowywana tylko tymczasowo dla bieżącej sesji. Aby zapisać klucz API na stałe, otwórz plik .bashrc w wybranym edytorze tekstu i dodaj zmienną na końcu pliku.

wyeksportuj OPENAI_API_KEY=

8. Zapisz plik i wyjdź z edytora tekstu po dodaniu klucza OpenAI API. Teraz uruchom to polecenie, aby zmiany odniosły skutek:

źródło .bashrc

9. Na koniec zweryfikuj zmiany za pomocą polecenia env:

śr

Zainstaluj ShellGPT, aby używać ChatGPT

Po zakończeniu konfigurowania środowiska możesz teraz przystąpić do instalacji wersji ChatGPT z wiersza poleceń w systemie Linux. Możesz użyć poniższego polecenia, aby zainstalować ShellGPT na swoim komputerze:

pip3 zainstaluj powłokę-gpt –użytkownik

ShellGPT: składnia i opcje

Teraz, gdy masz już zainstalowany ShellGPT, musisz być chętny do używania go do różnych zadań. Ale wcześniej sprawdźmy składnię i niektóre opcje, których możemy użyć, aby nasze wyniki były interesujące. Używanie ShellGPT do wielu zadań jest łatwe dzięki prostej składni:

sgpt

Niektóre z opcji, których możesz użyć z chatbotem ShellGPT (sgpt), to:

OpcjaOpis–temperaturaZmienia losowość danych wyjściowych–najwyższe prawdopodobieństwoOgranicza tylko do najbardziej prawdopodobnych tokenów lub słów–chatUżywane do prowadzenia konwersacji z unikalną nazwą–powłokaUżywane do uzyskiwania poleceń powłoki jako dane wyjściowe–wykonajWykonuje polecenia otrzymane jako dane wyjściowe z –opcja powłoki– codeSłuży do pobierania kodu jako danych wyjściowych

Jak korzystać z ChatGPT w terminalu Linux (przykłady)

1. Użyj ShellGPT do zapytań

Możesz użyć ShellGPT jako wyszukiwarki dla dowolnego rodzaju zapytania. Ponieważ jest to chatbot oparty na sztucznej inteligencji, otrzymujesz wyniki z bardziej ludzkimi odpowiedziami, a nie serią rankingowych stron internetowych, jak większość wyszukiwarek. Składnia używania ShellGPT do uzyskiwania odpowiedzi na pytania jest następująca:

sgpt „

Na przykład, jeśli chcesz poznać masę Słońca, użyj tego polecenia:

sgpt „masa słońca”

Widzisz ładną animację w Terminalu, podczas gdy ShellGPT próbuje uzyskać odpowiedź. Odpowiedź, którą otrzymaliśmy, jest podświetlona poniżej. W zależności od tego, jak model jest szkolony, możesz otrzymać podobną odpowiedź:

Masa Słońca wynosi około 1,989 x 10^30 kilogramów.

2. Tryb chatbota ChatGPT

Jeśli używałeś ChatGPT do czatowania, musiałeś czuć, że odpowiedzi są nie mniejsze niż ludzkie. Teraz z pomocą ShellGPT możesz nawet używać ChatGPT bezpośrednio z terminala Linux. Po prostu użyj opcji –chat, po której następuje unikalna nazwa sesji i monit.

sgpt –chat

Na przykład, jeśli chcesz poprosić ChatGPT o opowiedzenie dowcipu, użyj tego polecenia:

sgpt – żart na czacie „czy możesz mi opowiedzieć dowcip?”

Po uruchomieniu powyższego polecenia otrzymasz następujący wynik jako dane wyjściowe:

Sure, here's one:

Why couldn't the bicycle stand up by itself?

Because it was two-tired!

3. Wygeneruj kod

Możesz nawet użyć narzędzia ChatGPT opartego na CLI, aby rozwiązać problemy z kodowaniem lub wygenerować fragmenty kodu. Po prostu użyj flagi –code, aby wygenerować kod dla swojego monitu, jak pokazano tutaj:

sgpt –kod „

Na przykład, jeśli chcesz rozwiązać klasyczny problem Fizz Buzz za pomocą Pythona, użyj tego monitu:

sgpt –code „Rozwiąż klasyczny problem z buczeniem fizz za pomocą Pythona”

ChatGPT szybko wyświetli dane wyjściowe, które możesz następnie wkleić do edytora kodu i przetestować:

for i in range(1, 101):
  if i % 3 == 0 and i % 5 == 0:
    print("FizzBuzz")
  elif i % 3 == 0:
    print("Fizz")
  elif i % 5 == 0:
    print("Buzz")
  else:
    print(i)

4. Wygeneruj polecenia powłoki

Chociaż Terminal może być potężnym narzędziem do wykonywania złożonych poleceń i automatyzacji zadań, nowicjuszom może być czasem trudno zapamiętać składnię i opcje różnych Komendy Linuksa. Dzięki ChatGPT w wierszu poleceń możesz nie tylko uzyskać składnię polecenia systemu Linux, ale także uzyskać dokładne polecenie z wymaganymi parametrami i opcjami. Po prostu użyj flagi –shell jako:

sgpt –shell „

Na przykład, jeśli chcesz ustawić uprawnienia tylko do odczytu dla wszystkich plików w bieżącym katalogu, użyj polecenia:

sgpt –shell „Ustaw wszystkie pliki w bieżącym katalogu jako tylko do odczytu”

Zgodnie z oczekiwaniami ChatGPT dostarcza i zwraca to jako dane wyjściowe:

chmod -R aw .

Co więcej, jeśli użyjesz razem flagi –execute i –shell, możesz nawet bezpośrednio wykonać wygenerowane polecenie powłoki. Jeśli chodzi o powyższy przykład, oto jak wygląda składnia:

sgpt –shell –execute „ustaw wszystkie pliki w bieżącym katalogu jako tylko do odczytu”

Otrzymasz następujące dane wyjściowe:

chmod -R a-w .
Execute shell command? [y/N]: y

Korzystanie z ChatGPT w wierszu poleceń systemu Linux

Więc tak, ShellGPT przenosi moc ChatGPT bezpośrednio do twojego terminala z Linuksem. Nie tylko ułatwia pracę z wierszem poleceń zarówno początkującym, jak i doświadczonym użytkownikom, ale także zapewnia dodatkowe funkcje. I jak wspomnieliśmy powyżej, z czasem staje się bardziej użyteczny, ponieważ jest przeznaczony do uczenia się od użytkowników. Pamiętaj jednak, aby nie udostępniać żadnych wrażliwych informacji ani danych, zwłaszcza zastrzeżonego kodu z Twojej firmy, z jakimkolwiek modelem AI. To powiedziawszy, daj nam znać, co myślisz o tym narzędziu wiersza poleceń AI w komentarzach poniżej.

x