Jak skonfigurować maszynę wirtualną Linux w systemie Windows

Udostępnij teraz w social media:

Czy chcesz zwirtualizować dystrybucję Linuksa w zaciszu swojej instalacji systemu Windows? Potrzebujesz zrobić kilka rzeczy w Linuksie, ale nie chcesz zajmować się instalacją go na rzeczywistym sprzęcie? Potrzebujesz maszyny wirtualnej z systemem Linux. Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, gdy zajmiemy się konfiguracją maszyny wirtualnej Linux w systemie Windows.

Jeśli korzystasz z systemu Windows 10 i chcesz po prostu użyć Bash, możesz wypróbować nową aplikację Terminal firmy Microsoft lub zainstalować Ubuntu.

Zainstaluj VirtualBox w systemie Windows

W tym przewodniku omówimy, jak skonfigurować maszynę wirtualną Linux w VirtualBox. Powód, dla którego skupiamy się na VirtualBox, a nie na jakimkolwiek innym narzędziu do wirtualizacji, jest prosty: VirtualBox jest łatwy w użyciu, bezpłatny i łatwy do zrozumienia dla większości użytkowników. Zanim jednak przejdziemy do korzystania z VirtualBox, należy go zainstalować. Postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby rozpocząć pracę z VirtualBox.

Uwaga: należy również upewnić się, że komputer obsługuje wirtualizację i jest włączony w systemie Windows.

Krok 1: Udaj się do oficjalna strona VirtualBox. Po wejściu na stronę zobaczysz komunikat „Pliki binarne VirtualBox”. Poniżej znajdź „Hosty Windows” i kliknij myszą.

  Jak naprawić awarię modułu zaufanej platformy w systemie Windows 10?

Krok 2: Po kliknięciu myszą „Hosty Windows”, przeglądarka natychmiast rozpocznie pobieranie pliku EXE instalatora VirtualBox na komputer. Bądź cierpliwy i pozwól mu zakończyć pobieranie.

Krok 3: Po zakończeniu pobierania pliku EXE instalatora otwórz Eksploratora Windows i kliknij folder „Pobrane”, w którym jest zapisany plik EXE.

Krok 4: Kliknij dwukrotnie plik EXE instalatora VirtualBox w folderze „Pobrane”. Wybranie tego pliku spowoduje rozpoczęcie instalacji aplikacji na komputerze z systemem Windows.

Krok 5: Po dwukrotnym kliknięciu pliku EXE instalatora VirtualBox, na ekranie pojawi się wyskakujące okienko. Na ekranie pojawia się komunikat „Czy chcesz zezwolić tej aplikacji na wprowadzanie zmian w urządzeniu?” Wybierz przycisk „Tak”, aby na to zezwolić.

Krok 6: Po wyskakującym okienku „Kontrola konta użytkownika” plik EXE instalatora powie „Kliknij zainstaluj, aby rozpocząć instalację”. Zrób to, aby rozpocząć konfigurację VirtualBox w systemie Windows.

Krok 7: Na stronie „Custom Setup” zaznacz wszystkie pola i kliknij przycisk „Next”.

Przejdź przez proces instalacji i pamiętaj, aby zainstalować wszystkie interfejsy sieciowe, o które instalator EXE poprosi. Po zakończeniu procesu zamknij okno instalatora i przejdź do następnej sekcji.

Pobieranie systemu operacyjnego Linux

Istnieje wiele systemów operacyjnych Linux do wykorzystania, a każdy z nich działa dobrze w programie do wirtualizacji VirtualBox. W tym przewodniku pobierzemy Ubuntu, ponieważ jest to najczęściej używany system operacyjny Linux na komputery stacjonarne i najlepszy dla początkujących.

  Jak wyświetlić szybkość połączenia Hotspot w systemie Windows 10

Aby pobrać Ubuntu do użytku w VirtualBox, przejdź do systemu operacyjnego oficjalna strona internetowa. Tam znajdź przycisk „Pobierz” i kliknij go. Następnie pobierz wersję Ubuntu na swój komputer z systemem Windows.

Konfigurowanie maszyny wirtualnej w VirtualBox

Konfigurowanie maszyny wirtualnej rozpoczyna się od uruchomienia VirtualBox. Naciśnij klawisz Win na klawiaturze, wyszukaj „VirtualBox” i uruchom aplikację. Następnie, gdy aplikacja jest otwarta, znajdź niebieski przycisk „Nowy” i kliknij go myszą.

Po kliknięciu przycisku „Nowy” na ekranie pojawi się okno „Utwórz maszynę wirtualną”. W oknie „Utwórz nową maszynę wirtualną” znajdź pole „Nazwa” i wpisz „Ubuntu”. Powinien automatycznie przypisać typ i wersję. Naciśnij dalej by kontynuować.

Po sekcji „Nazwa” musisz ustawić rozmiar pamięci dla maszyny wirtualnej Ubuntu. Możesz zostawić to na 1024 MB lub ustawić na 2048, aby uzyskać podwójną prędkość. Po ustawieniu żądanej pamięci kliknij przycisk „Dalej”, aby kontynuować.

Za sekcją pamięci zostaniesz poproszony o utworzenie dysku twardego. Znajdź opcję „Utwórz wirtualny dysk twardy teraz” i wybierz przycisk „Utwórz”.

W sekcji „Typ pliku na dysku twardym” wybierz opcję „VDI” i kliknij przycisk „Dalej”, aby kontynuować.

W „Przechowywanie na fizycznym dysku twardym” wybierz opcję „Przydzielane dynamicznie” i kliknij przycisk „Dalej”.

W polu „lokalizacja i rozmiar pliku” zmień 10,00 GB na 20,00 GB i kliknij przycisk „Utwórz”. NIE ZMIENIAJ LOKALIZACJI PLIKU!

  Skąd się wzięła aplikacja Skype na komputer dla systemu Windows 10?

Po ustawieniu rozmiaru dysku twardego okno konfiguracji zostanie zamknięte. Stąd wybierz „Ubuntu” na liście maszyn wirtualnych i wybierz przycisk „Start”, aby uruchomić maszynę wirtualną.

Po uruchomieniu maszyny wirtualnej zobaczysz komunikat „Wybierz dysk startowy”. Kliknij ikonę folderu obok „Opróżnij” i wyszukaj plik ISO Ubuntu w folderze „Pobrane” na komputerze z systemem Windows. Następnie kliknij „Start”, aby załadować system operacyjny Ubuntu ISO.

Uruchomienie Ubuntu

Teraz, gdy maszyna wirtualna Ubuntu jest skonfigurowana w VirtualBox, nadszedł czas, aby uruchomić Ubuntu. Aby to zrobić, kliknij przycisk „Wypróbuj Ubuntu”. Stamtąd powinieneś być w stanie korzystać z Ubuntu Linux bezpośrednio na maszynie wirtualnej VirtualBox.

Lub, jeśli chcesz mieć bardziej trwałą konfigurację Ubuntu na maszynie wirtualnej VirtualBox, kliknij przycisk „Zainstaluj Ubuntu” i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, które zawierają instrukcje dotyczące instalacji Ubuntu.

x