Udostępnij teraz w social media:

NetSurf to wieloplatformowa przeglądarka internetowa. Ma być bardzo lekki i szybki. W przeciwieństwie do innych nowoczesnych przeglądarek internetowych, NetSurf nie obciąży Cię bezcelowymi rozszerzeniami i dodatkami. Jeśli szukasz podstawowej, zgrabnej przeglądarki internetowej na komputer z systemem Linux, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem.

Uwaga: NetSurf jest wieloplatformowy, więc działa na więcej niż tylko Linuksie. Jeśli używasz innej platformy i chcesz ją sprawdzić, kliknij tutaj rozpocząć.

Instalowanie NetSurf w systemie Linux

Zanim będziemy w stanie zademonstrować, jak skonfigurować przeglądarkę NetSurf na komputerze z systemem Linux do podstawowego użytku, musimy zastanowić się, jak ją zainstalować. Dlaczego? NetSurf nie jest domyślną przeglądarką internetową w wielu systemach operacyjnych Linux.

Aby rozpocząć instalację przeglądarki internetowej NetSurf, otwórz okno terminala na pulpicie Linux. Aby otworzyć terminal, naciśnij Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia opisanymi poniżej, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi operacyjnemu.

Ubuntu

W systemie Ubuntu Linux możesz zainstalować NetSurf, pod warunkiem, że masz skonfigurowane repozytorium oprogramowania „Universe”. Aby włączyć repozytorium oprogramowania „Universe”, wprowadź następujące dane add-apt-repository Komenda.

sudo add-apt-repository universe

Po dodaniu repozytorium oprogramowania „Universe” do komputera z systemem Ubuntu Linux, uruchom aktualizacja Komenda. Uruchamianie aktualizacja sprawi, że repozytorium oprogramowania „Universe” będzie dostępne dla twojego systemu.

sudo apt update

Na koniec zainstaluj przeglądarkę NetSurf za pomocą Trafny polecenie poniżej.

sudo apt install netsurf

Debian

Jeśli korzystasz z systemu Debian Linux, będziesz mógł pobrać przeglądarkę NetSurf z repozytorium oprogramowania „Main”. Aby rozpocząć instalację, skorzystaj z następujących opcji Apt-get polecenie poniżej w oknie terminala.

sudo apt-get install netsurf

Arch Linux

Jeśli jesteś użytkownikiem Arch Linux, będziesz mógł zainstalować przeglądarkę internetową NetSurf pod warunkiem, że masz włączone repozytorium oprogramowania „Społeczność”. Upewnij się, że w pliku Pacman.conf masz skonfigurowaną „Społeczność”. Następnie użyj pacman polecenie poniżej, aby uruchomić najnowszą wersję NetSurf na komputerze Arch Linux.

sudo pacman -S netsurf

Fedora

System operacyjny Fedory dystrybuuje przeglądarkę internetową NetSurf do wszystkich użytkowników (30, 31, 32 i Rawhide) za pośrednictwem głównego repozytorium Fedory. Aby rozpocząć instalację NetSurf na komputerze Fedora z systemem Linux, skorzystaj z następujących poleceń instalacja dnf polecenie poniżej w oknie terminala.

sudo dnf install netsurf

OpenSUSE

NetSurf jest dostępny dla wszystkich użytkowników OpenSUSE Linux (Leap 15.1, 15.2 i Tumbleweed) za pośrednictwem repozytorium oprogramowania Oss. Aby go zainstalować, wykonaj następujące czynności.

sudo zypper install netsurf

Skonfiguruj przeglądarkę NetSurf w systemie Linux

NetSurf działa podobnie jak każda inna przeglądarka internetowa. Nie jest to jednak jedna z głównych przeglądarek, dlatego krótko omówimy sposób korzystania z niej w systemie Linux. Uruchom przeglądarkę NetSurf na pulpicie Linux, wyszukując ją w menu aplikacji. Lub naciskając Alt + F2 na klawiaturze, aby otworzyć szybki program uruchamiający i pisać netsurf w polu uruchamiania.

Sprawdź -   Dlaczego zapobiega zamknięciu systemu Windows 10?

Po otwarciu przeglądarki NetSurf postępuj zgodnie z poniższymi informacjami, aby skonfigurować przeglądarkę.

Zakładki

Chcesz skonfigurować zakładki w przeglądarce NetSurf? Kliknij menu „Nawiguj”. Następnie znajdź menu „Pokaż zakładki”, aby uzyskać dostęp do zakładek.

Uwaga: Niestety, NetSurf nie obsługuje importowania zakładek z innych popularnych przeglądarek internetowych. Będziesz musiał ręcznie dodać wszystkie zakładki do ulubionych stron w menu zakładek NetSurf.

Aby dodać nowe zakładki, kliknij przycisk „Dodaj do zakładek”.

Skonfiguruj swoją prywatność

NetSurf ma przyzwoite opcje prywatności. Aby je skonfigurować, kliknij menu „Edycja” i wybierz przycisk „Preferencje”, aby uzyskać dostęp do preferencji. Następnie kliknij kartę „Prywatność” i dostosuj ustawienia prywatności.

Sprawdź -   Jak zmienić tło strony nowej karty w przeglądarce Chrome

Skonfiguruj blokowanie wyskakujących okienek i blokowanie reklam

Przeglądarka NetSurf obsługuje blokowanie wyskakujących okienek i blokowanie reklam. Aby go włączyć, znajdź menu „Edycja” i kliknij przycisk „Preferencje”. Następnie kliknij kartę „Treść”.

Na karcie „Treść” kliknij pole obok „Zapobiegaj wyskakującym oknom” i „Ukryj reklamy”, aby włączyć blokowanie wyskakujących okienek i blokowanie reklam w przeglądarce NetSurf.

Włącz javascript

Z jakiegoś powodu Javascript jest domyślnie wyłączony w przeglądarce internetowej NetSurf. Przyczyna tego nie jest jasna, jak nie ma tego na stronie NetSurf. Mimo to Javascript jest niezbędny do korzystania z wielu stron internetowych.

Aby skonfigurować Javascript w NetSurf, kliknij „Edytuj”, a następnie „Preferencje”. Po uzyskaniu dostępu do „Preferencji” kliknij przycisk „Włącz Javascript”, aby włączyć funkcję Javascript.

Sprawdź -   Jak wykluczyć pliki i foldery z wyszukiwania Cortana w systemie Windows 10

Ustaw stronę główną

Chcesz ustawić swoją ulubioną stronę główną dla NetSurf? Oto jak to zrobić. Najpierw zlokalizuj przycisk „Edytuj” i kliknij go. Następnie wybierz przycisk „Preferencje”, aby uzyskać dostęp do obszaru ustawień przeglądarki.

W „Preferencjach” kliknij kartę „Główne”. Następnie znajdź „Strona” i napisz na nowej stronie głównej, aby użyć jej w NetSurf.

Innych przeglądarkach

Szukasz czegoś innego? Linux ma duży wybór przeglądarek internetowych, a my szczegółowo opisujemy, jak zainstalować je w twoim systemie. Kliknij jeden z poniższych linków do wybranej przeglądarki.