Jak skonfigurować Smarthome bez chmury

Najłatwiejsza technologia smarthome wykorzystuje chmurę do wykonywania ciężkich prac. Jednak oznacza to rezygnację z prywatności. A jeśli firma się zamknie, Twój smarthome przestanie działać. Oto jak ominąć chmurę w konfiguracji smarthome.

Dlaczego lokalnie kontrolowany smarthome?

Smarthomy zasilane w chmurze są bogate w funkcje, ale mają swoje wady.

Po pierwsze, musisz zrezygnować z prywatności. Asystenci głosowi, tacy jak Google, Amazon, Apple czy Microsoft, nagrywają wszystko, co im powiesz, i często wysyłają te nagrania do przeglądu. Chociaż Google, Amazon i Apple podjęły kroki w celu złagodzenia tych obaw, Microsoft nadal niczego nie zmienił. Niektóre urządzenia w chmurze również rejestrują Twoje działania, co może prowadzić do sprzedaży zanonimizowanych danych przez producentów.

Po drugie, jeśli chmura, która napędza technologię smarthome, przestanie działać, Twoje urządzenia mogą przestać funkcjonować.

To właśnie stało się z Tęczówką Lowe’a i Revolv. Podobnie Best Buy ogłosił niedawno, że zamyka linię Insignia smarthome. W rezultacie inteligentne wtyczki, kamery i włączniki światła Insignia przestaną działać. A jeśli masz zamrażarkę Insignia Smart Wi-Fi, wkrótce będzie tylko zamrażarka.

Jeśli zbudujesz lokalnie sterowany smarthome, ominiesz te problemy. Twoje dane nie opuszczają Twojego domu, a nawet jeśli producent zrezygnuje, Twoje urządzenia nadal będą działać.

Pamiętaj jednak, że tworzenie lokalnie sterowanego smarthome nie jest dla osób o słabym sercu. Oto, co musisz zrobić, aby zrezygnować z chmury.

Zacznij od koncentratora sterowanego lokalnie

Każdy smarthome potrzebuje mózgu, aby go zasilić. Niestety, w większości przypadków te „mózgi” obejmują chmurę. Na przykład zarówno Wink, jak i SmartThings oferują koncentratory z pewną kontrolą lokalną, ale nadal sięgają do Internetu w celu uzyskania niektórych funkcji.

Na szczęście masz inne opcje, takie jak Hubitat, w pełni kontrolowany lokalnie hub. Każde polecenie, które do niego wyślesz lub skonfigurowana automatyzacja, działa na poziomie lokalnym. Kolejną zaletą Hubitata jest to, że jest to gotowy system. Wadą jest to, że proces konfiguracji tworzy automatyzacje podobne do skomplikowanych interfejsów routera.

Asystent domowy to centrum do samodzielnego tworzenia. Dzięki tej opcji otrzymujesz dokładnie taki smarthome, jakiego chcesz, ze wszystkimi potrzebnymi funkcjami. Musisz jednak zrobić wszystko samodzielnie, w tym zbudować hub z Raspberry Pi.

Z tych dwóch opcji interfejs Home Assistant jest bardziej dopracowany, ale proces konfiguracji Hubitata jest bardziej przyjazny dla użytkownika.

Inne opcje, takie jak OpenHab, oferują podobne funkcje. W każdym przypadku powinieneś spodziewać się większej konfiguracji niż w przypadku centrum przyjaznego dla chmury, takiego jak Wink.

Uważaj również na opcje, które włączysz – jeśli połączysz się z usługą w chmurze, wszystkie dane smarthome mogą trafić do chmury.

Przełącz się na urządzenia Z-Wave lub ZigBee

Teraz, gdy masz lokalny hub, potrzebujesz urządzeń do zasilania smarthome. Wszelkie wtyczki, żarówki, zamki lub przełączniki oparte na Wi-Fi muszą zostać usunięte. Większość inteligentnych urządzeń Wi-Fi łączy się z usługą w chmurze, aby pracować, nawet jeśli używasz ich z koncentratorem.

Zamiast tego użyj urządzeń Z-Wave lub ZigBee. To, które wybierzesz, zależy od Ciebie, ale są one bardziej podobne niż różne.

Urządzenia Z-Wave mają tendencję do nadawania na większym zasięgu, więc możesz umieścić urządzenia dalej od siebie. Urządzenia ZigBee tworzą większe sieci mesh, więc jeśli masz ich dużo, odległość nie stanowi problemu. Tak czy inaczej, wybierz jeden protokół i trzymaj się go jak najwięcej.

Możesz kupić Z-Wave lub ZigBee żarówki, przełączniki, gniazdka, zamki i inne.

Porzuć asystentów głosowych

Asystenci głosowi to jeden z najwygodniejszych sposobów kontrolowania smarthome. Jednak korzystając z Google Home czy Amazon Echo, angażujesz się w chmurę. To, co powiesz, może trafić na serwery firmy, nawet jeśli Google oferuje opcję rezygnacji.

Nawet z opcją rezygnacji nadal korzystasz z chmury, a Twój głos zawsze trafia na serwery firmy. Jeśli celem jest porzucenie chmury, to nie wystarczy. Niestety, nie możemy polecić sprawnego lokalnego asystenta głosowego, ponieważ wszyscy przynajmniej do pewnego stopnia korzystają z chmury.

Rezygnacja z wygody sterowania głosowego może wydawać się trudna, ale masz inną opcję: automatyzację.

Zautomatyzuj wszystko

Bez asystenta głosowego potrzebujesz innego sposobu na sterowanie smarthome. Dzięki swojemu hubowi możesz kontrolować wszystko w jednej aplikacji. Ale nie zawsze jest to wygodne – zwłaszcza jeśli masz młodszych członków rodziny, którzy nie mają inteligentnych urządzeń.

Jednak to w porządku. Korzystając z lokalnie sterowanego koncentratora Z-Wave lub ZigBee, możesz włączyć supermoc swojego smarthome – automatyzację. Możesz użyć automatyzacji do włączania i wyłączania światła, gdy wchodzisz do pokoju lub go opuszczasz. Możesz włączyć podgrzewany koc, gdy wchodzisz do sypialni w zimną noc. A Twój smarthome może się wyłączyć, gdy nikogo nie ma w domu.

Najdroższą i najtrudniejszą częścią tego przedsięwzięcia jest ustawienie automatyzacji. Po pierwsze, potrzebujesz różnych czujników, takich jak ruch, temperatura, kontakt i woda. Spodziewaj się wydania w przedziale od 30 do 60 USD na czujnik. Ponieważ prawdopodobnie będziesz chciał zautomatyzować cały dom, będziesz potrzebować więcej niż jednego czujnika.

Gdy Twój dom zostanie wyposażony w czujniki, następnym krokiem jest nauczenie się silnika automatyzacji wybranego centrum. Podstawowym założeniem są zwykle warunki „jeśli to, to tamto”. Na przykład: jeśli czujnik łazienkowy wykryje ruch, włącz światło. Jeśli salon jest pusty przez ponad 10 minut, wyłącz inteligentne wtyczki.

Gdy opanujesz zasady, niektóre centra (takie jak Hubitat) mogą realizować bardziej skomplikowane scenariusze. Na przykład możesz łączyć warunki, takie jak pora dnia i informacja, czy ktoś jest w pomieszczeniu, zanim koncentrator włączy wentylator podłogowy.

Ostatecznym celem jest smarthome, który przewiduje Twoje potrzeby i aktywnie działa, w przeciwieństwie do takiego, który reaguje tylko na polecenia głosowe.

Złożenie inteligentnego domu w pełni sterowanego lokalnie wymaga pewnego wysiłku. Być może będziesz musiał kupić nowe komponenty, nauczyć się nowych zasad i zrezygnować z poleceń głosowych. Jednak będziesz mieć całkowitą kontrolę nad swoimi danymi oraz smarthome, który działa dokładnie tak, jak chcesz. Proces jest drogi, ale na dłuższą metę może być tego wart.


newsblog.pl