Udostępnij teraz w social media:

Najłatwiejsza technologia smarthome wykorzystuje chmurę do wykonywania ciężkich prac. Ale to oznacza, że ​​rezygnujesz ze swojej prywatności. A jeśli firma się zamknie, Twój smarthome też. Oto jak ominąć chmurę w konfiguracji smarthome.

Dlaczego lokalnie kontrolowany smarthome?

Smarthomy zasilane w chmurze są bogate w funkcje i zawierają pewne subtelności, ale mają wady.

Po pierwsze, musisz zrezygnować z odrobiny prywatności. Asystenci głosowi Google, Amazon, Apple, a nawet Microsoft nagrywali wszystko, co im powiedziałeś, i często wysyłali te nagrania do ludzi do przeglądu. Chociaż Google, Amazon i Apple podjęły kroki w celu złagodzenia tych obaw, Microsoft nadal niczego nie zmienił. Niektóre urządzenia w chmurze również rejestrują Twoje działania. Producenci wykorzystują te informacje do ulepszania systemów, ale w niektórych przypadkach sprzedają Twoje zanonimizowane dane.

Po drugie, jeśli chmura firmowa, która napędza technologię smarthome, zamknie sklep lub porzuci kategorię smarthome, Twoje urządzenia przestaną działać.

To właśnie stało się z Tęczówka Lowe’a i Revolv piasty. Podobnie Best Buy ogłosił niedawno, że tak zamknięcie linii Insignia smarthome. Dlatego inteligentne wtyczki, kamery i włączniki światła Insignia przestaną działać. A jeśli masz zamrażarkę Insignia Smart Wi-Fi, wkrótce będzie tylko zamrażarka.

Jeśli zbudujesz lokalnie sterowany smarthome, ominiesz wszystkie te problemy. Twoje dane nie opuszczają Twojego domu, a nawet jeśli producent zrezygnuje, Twoje urządzenia nadal będą działać.

Pamiętaj jednak, że tworzenie lokalnie sterowanego smarthomu nie jest dla osób o słabym sercu. Ale oto, co musisz zrobić, aby kopnąć chmurę na krawężnik.

Sprawdź -   Jak używać HardInfo do sprawdzania informacji o sprzęcie Linux

Zacznij od koncentratora sterowanego lokalnie

Hubitat, adapter z-wave i Box.

Każdy smarthome potrzebuje mózgu, aby go zasilić. Niestety, w większości przypadków te „mózgi” obejmują chmurę. Na przykład zarówno Wink, jak i SmartThings oferują koncentratory z pewną kontrolą lokalną, ale nadal sięgają do Internetu w celu uzyskania niektórych funkcji.

Na szczęście masz inne opcje, takie jak Hubitat, w pełni kontrolowany lokalnie hub. Każde polecenie, które do niego wyślesz lub skonfigurowana automatyzacja, działa na poziomie lokalnym. Kolejną zaletą Hubitata jest to, że jest to gotowy system. Wadą jest to, że proces konfiguracji tworzy automatyzacje podobne do skomplikowanych interfejsów routera.

Asystent domowy to centrum do samodzielnego tworzenia. Dzięki tej opcji otrzymujesz dokładnie taki smarthome, jakiego chcesz, ze wszystkimi potrzebnymi funkcjami. Musisz jednak zrobić wszystko samodzielnie, w tym zbudować hub z Raspberry Pi.

Z tych dwóch opcji interfejs Home Assistant jest bardziej dopracowany, ale proces konfiguracji Hubitata jest bardziej przyjazny dla użytkownika.

Inne opcje, takie jak OpenHaboferują podobne funkcje. Jednak w każdym przypadku powinieneś spodziewać się większej konfiguracji niż w przypadku centrum przyjaznego dla chmury, takiego jak Wink.

Uważaj również na opcje, które włączysz – jeśli połączysz się z usługą w chmurze, wszystkie dane smarthome mogą i będą trafiać do chmury.

Przełącz się na urządzenia Z-Wave lub ZigBee

Logo ZigBee i Z-Wave.

Teraz, gdy masz lokalny hub, potrzebujesz urządzeń do zasilania smarthome. Wszelkie wtyczki, żarówki, zamki lub przełączniki oparte na Wi-Fi muszą zostać usunięte. Większość inteligentnych urządzeń Wi-Fi łączy się z usługą w chmurze, aby pracować, nawet jeśli używasz ich z koncentratorem.

Sprawdź -   5 prostych wskazówek dotyczących edycji zdjęć, dzięki którym Twoje zdjęcia będą wyglądać

Zamiast tego użyj urządzeń Z-Wave lub ZigBee. To, które wybierzesz, zależy od ciebie, ale są bardziej podobne niż różne.

Urządzenia Z-Wave mają tendencję do nadawania w większym zasięgu, więc możesz umieścić urządzenia dalej od siebie. Urządzenia ZigBee tworzą większe sieci mesh, więc jeśli masz ich dużo, odległość nie stanowi problemu. Tak czy inaczej, wybierz jeden protokół i trzymaj się go tak bardzo, jak to możliwe.

Możesz kupić Z-wave lub ZigBee żarówki, przełączniki, buble, zamki, i więcej.

Ditch Voice Assistants

Echo, Cortana Speaker i Google Home z obsługą

Asystenci głosowi to jeden z najwygodniejszych sposobów kontrolowania smarthome. Ale niezależnie od tego, czy używasz Google Home, czy Amazon Echo, angażujesz się w chmurę. To, co powiesz, może trafić na serwery firmy, nawet jeśli Google zezwoli na rezygnację.

Nawet z opcją rezygnacji nadal korzystasz z chmury, a Twój głos zawsze trafia na serwery firmy. Jeśli celem jest porzucenie chmury, to nie wystarczy. Niestety, nie możemy polecić sprawnego lokalnego asystenta głosowego, ponieważ wszyscy przynajmniej do pewnego stopnia korzystają z chmury.

Rezygnacja z wygody sterowania głosowego może wydawać się trudna, ale masz inną opcję: automatyzację.

Zautomatyzuj wszystko

Ręce korzystające z automatyki inteligentnego domu na iPadzie.

Bez asystenta głosowego potrzebujesz innego sposobu na sterowanie smarthome. Dzięki swojemu hubowi możesz kontrolować wszystko w jednej aplikacji. Ale nie zawsze jest to wygodne – zwłaszcza jeśli masz młodszych członków rodziny, którzy nie mają inteligentnych urządzeń.

Ale to w porządku. Korzystając z lokalnie sterowanego koncentratora Z-Wave lub Zigbee, możesz włączyć supermoc swojego smarthome – automatyzację. Możesz użyć automatyzacji do włączania i wyłączania światła, gdy wchodzisz do pokoju lub go opuszczasz. Możesz włączyć podgrzewany koc, gdy wchodzisz do sypialni w zimną noc. A twój smarthome może się wyłączyć, gdy nikogo nie ma w domu.

Sprawdź -   Jak dodać formatowanie warunkowe do komórek w Arkuszach Google

Najdroższą i najtrudniejszą częścią tego przedsięwzięcia jest ustawienie automatyzacji. Po pierwsze, potrzebujesz różnych plików ruch, temperatura, kontakt, i woda czujniki. Spodziewaj się wydania w przedziale od 30 do 60 USD na czujnik. Ponieważ prawdopodobnie będziesz chciał zautomatyzować cały dom, będziesz potrzebować więcej niż jednego czujnika.

Gdy Twój dom zostanie wyposażony w czujniki, następnym krokiem jest nauczenie się silnika automatyzacji wybranego centrum. Podstawowym założeniem są zwykle warunki „jeśli to, to tamto”. Jeśli czujnik łazienkowy wykryje ruch, włącz światło. Jeśli salon jest pusty przez ponad 10 minut, wyłącz inteligentne wtyczki.

Gdy opanujesz zasady, niektóre centra (takie jak Hubitat) mogą realizować bardziej skomplikowane scenariusze. Na przykład możesz łączyć warunki, takie jak pora dnia i informacja, czy ktoś jest w pomieszczeniu, zanim koncentrator włączy wentylator podłogowy.

Ostatecznym celem jest smarthome, który przewiduje Twoje potrzeby i aktywnie działa, w przeciwieństwie do takiego, który reaguje na polecenia głosowe.

Złożenie inteligentnego domu w pełni sterowanego lokalnie wymaga pewnego wysiłku. Być może będziesz musiał kupić nowe komponenty, nauczyć się nowych zasad i zrezygnować z poleceń głosowych. Ale będziesz mieć całkowitą kontrolę nad swoimi danymi i smarthome, który działa dokładnie tak, jak chcesz. Proces jest drogi, ale na dłuższą metę może być tego wart.