Jak skonfigurować SnapRAID na serwerze Ubuntu

SnapRAID to łatwy, programowy system RAID dla systemów Windows i Linux, który umożliwia użytkownikom łatwe skonfigurowanie puli dysków do przechowywania danych. Program jest bezpłatny, jest open source i z łatwością działa na większości systemów operacyjnych Linux. W tym samouczku skupimy się na konfiguracji SnapRAID na serwerze Ubuntu.

Uwaga: chociaż ten samouczek koncentruje się na serwerze Ubuntu, można postępować zgodnie z instrukcjami i skonfigurować go w innych systemach operacyjnych Linux. Instrukcje są prawie identyczne.

Zanim zaczniemy

Aby SnapRAID działał poprawnie, musisz mieć cztery dyski twarde. W idealnym przypadku dyski twarde powinny mieć ten sam rozmiar, a dyski twarde muszą być sformatowane przy użyciu tego samego systemu plików (Ext4). Na serwerze Ubuntu najszybszym sposobem osiągnięcia tego jest sformatowanie za pomocą programu Cfdisk. Aby rozpocząć proces formatowania, przejdź do konsoli serwera Ubuntu lub SSH zdalnie i użyj poniższej składni poleceń. Pamiętaj, że będziesz musiał powtórzyć ten proces cztery razy, aby każdy dysk twardy miał ten sam system plików itp.

Uwaga: zamień X na rzeczywistą etykietę dysku, który chcesz sformatować.

sudo cfdisk /dev/sdX

Po otwarciu edytora partycji CFdisk w konsoli użyj go do usunięcia istniejących systemów plików z dysku twardego. Następnie utwórz nową partycję Ext4, która zajmie cały rozmiar dysku. Po zakończeniu edycji i formatowania wybierz „Zapisz”, aby zapisać zmiany i „Zakończ”, aby wyjść.

Zainstaluj SnapRAID

W Ubuntu będziesz mógł bardzo szybko uzyskać oprogramowanie SnapRAID. Powodem tego jest to, że deweloper utrzymuje oprogramowanie PPA, które jest dostępne dla Ubuntu Server, a także dla dystrybucji Ubuntu Desktop. Aby dodać PPA do Ubuntu Server, musisz najpierw włączyć obsługę PPA.

sudo apt install software-properties-common

Po uruchomieniu i uruchomieniu oprogramowania PPA nadszedł czas, aby dodać repozytorium oprogramowania SnapRAID do systemu.

sudo add-apt-repository ppa:tikhonov/snapraid

Uruchom polecenie aktualizacji, aby odświeżyć Ubuntu, aby SnapRAID PPA mógł być w pełni zintegrowany z systemem Ubuntu.

sudo apt update

Na koniec zainstaluj oprogramowanie SnapRAID.

sudo apt install snapraid

Utwórz katalogi SnapRAID

Jeśli chcesz poprawnie korzystać z oprogramowania SnapRAID w systemie Ubuntu, musisz skonfigurować kilka różnych folderów. Te katalogi są przeznaczone dla punktów montowania dysków, a także dla puli danych. Pierwszym folderem, który musisz utworzyć, jest ten, który trafi do / var /.

sudo mkdir -p /var/snapraid/

Następnie należy utworzyć kilka folderów w katalogu / mnt /. Dokładnie pięć z nich. Aby utworzyć wszystkie te foldery jednym prostym poleceniem, wykonaj następujące czynności:

sudo mkdir -p /mnt/{disk1,disk2,disk3,disk4,data}

Plik konfiguracyjny SnapRAID

Teraz, gdy katalogi są ustawione, czas skonfigurować plik konfiguracyjny SnapRAID. Aby to zrobić, otwórz plik snapraid.conf w Nano za pomocą poniższego polecenia.

sudo nano -w /etc/snapraid.conf

Najpierw przejrzyj plik konfiguracyjny i wyszukaj wiersz „# Format:„ parzystość FILE_PATH ”. W tym wierszu usuń znajdujący się tam kod i zamień go na:

parzystość /mnt/disk4/snapraid.parity

Następnie przejdź do wiersza w pliku konfiguracyjnym z napisem „# Format:„ treść ŚCIEŻKA_PLIKU ”. Usuń linie bezpośrednio pod nim. Zastąp go tymi czterema liniami.

content /var/snapraid.content
content /mnt/disk1/snapraid.content
content /mnt/disk2/snapraid.content
content /mnt/disk3/snapraid.content

Przejdź dalej w dół pliku poza sekcję Zawartość i znajdź wiersz w pliku konfiguracyjnym z napisem „# Format:„ disk_NAME DISK_MOUNT_POINT ”. Ponownie usuń cały kod bezpośrednio pod nim i zastąp go kodem poniżej.

data d1 / mnt / disk1 /
dane d2 / mnt / disk2 /
data d3 / mnt / disk3 /

Na koniec przejdź w dół do pliku konfiguracyjnego i znajdź wiersz „#pool / pool”. Pod nim określ katalog / mnt / data.

pool / mnt / data

Po określeniu lokalizacji puli danych w pliku konfiguracyjnym, zapisz zmiany, naciskając Ctrl + O. Następnie zamknij edytor za pomocą Ctrl + X.

Skonfiguruj mocowania dysków SnapRAID

SnapRAID wymaga skonfigurowania wszystkich dysków twardych w pliku / etc / fstab. Aby dodać te mocowania dysku, przejdź do terminala i wykonaj następujące czynności.

Krok 1: Uruchom polecenie blkid na każdym z dysków twardych. To polecenie poda identyfikator UUID. Pamiętaj, aby zamienić X na literę dysku, a Y na numer partycji (aka / dev / sdb1 itp.)

sudo blkid /dev/sdXY

Krok 2: Skopiuj dane wyjściowe UUID z polecenia blkid dla każdej partycji dysku i zapisz je w pliku tekstowym w ulubionym edytorze tekstu na później.

Krok 3: Użyj następujących poleceń echo, aby szybko zapisać informacje o montowaniach dysków w pliku / etc / fstab. Pamiętaj, aby zastąpić „example-uuid” identyfikatorami UUID zapisanymi w edytorze tekstu.

sudo -s

echo ' ' >> /etc/fstab
echo '# Drives for SnapRAID configuration' >> /etc/fstab
echo 'UUID=example-uuid /mnt/disk1 ext4 noatime,defaults 0 0' >> /etc/fstab
echo 'UUID=example-uuid /mnt/disk2 ext4 noatime,defaults 0 0 ' >> /etc/fstab
echo 'UUID=example-uuid /mnt/disk3 ext4 noatime,defaults 0 0' >> /etc/fstab
echo 'UUID=example-uuid /mnt/disk4 ext4 noatime,defaults 0 0 ' >> /etc/fstab

Krok 4: Użyj następujących poleceń echa, aby dodać pulę dysków AUFS do folderu / etc / fstab.

echo ' ' >> /etc/fstab
echo '#SnapRAID AuFS mount' >> /etc/fstab
echo 'none /mnt/data aufs br=/mnt/disk1=rw:/mnt/disk2=rw:/mnt/disk3=rw,create=mfs,auto 0 0' >> /etc/fstab

Krok 5: Uruchom ponownie serwer Ubuntu. Gdy wróci do trybu online, wszystkie dyski zostaną załadowane do odpowiednich folderów gotowych do użycia ze SnapRAID.

Zacznij używać SnapRAID

Po zamontowaniu wszystkich katalogów i zainstalowaniu oprogramowania SnapRAID jest gotowy do użycia. Teraz pozostało tylko umieścić dane w katalogu puli. Aby to zrobić, uzyskaj powłokę root w powłoce wiersza poleceń serwera Ubuntu. Następnie postępuj zgodnie z poniższymi przykładami poleceń, aby umieścić pliki i foldery w puli dysków.

Umieść pojedyncze pliki w puli SnapRAID

sudo -s

cp /path/to/single/file /mnt/data

Umieść katalogi w puli SnapRAID

sudo -s

cp -r /path/to/folder/ /mnt/data

Gdy dane znajdują się w puli SnapRAID, uruchom polecenie synchronizacji snapraid, aby zsynchronizować dane.

snapraid sync