Udostępnij teraz w social media:

Viber to wieloplatformowa aplikacja do obsługi wiadomości błyskawicznych. Jest dostępny dla wszystkich użytkowników do wysyłania tekstów, obrazów, filmów oraz połączeń audio i wizualnych. Viber jest bardzo podobny do Telegrama i ma natywne wsparcie dla Linuksa.

W tym przewodniku pokażemy, jak pobrać i zainstalować aplikację Viber w systemie Linux. Omówimy również, jak skonfigurować aplikację Viber w systemie Linux.

Instalowanie Vibera w systemie Linux

Istnieje kilka sposobów na uruchomienie Vibera w systemie Linux. Aplikacja działa na Ubuntu, Debianie, Fedorze i OpenSUSE. Działa również za pośrednictwem Flatpak i Snap.

Aby rozpocząć instalację w systemie operacyjnym Linux, musisz otworzyć okno terminala. Możesz uruchomić okno terminala na pulpicie, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Alternatywnie możesz uruchomić okno terminala na pulpicie, wyszukując „Terminal” w menu aplikacji.

Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do użycia, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami instalacji, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux.

Sprawdź -   Jak wyczyścić folder tymczasowy Linux, gdy się zapełni

Ubuntu/Debian

Możesz zainstalować Viber na Ubuntu i Debianie, pobierając najnowszy pakiet DEB na swój komputer i instalując go. Aby pobrać pakiet Viber DEB, użyj poniższego polecenia pobierania wget poniżej.

wget https://download.cdn.viber.com/cdn/desktop/Linux/viber.deb

Po pobraniu pakietu DEB na komputer możesz zainstalować aplikację Viber za pomocą polecenia apt install poniżej.

Uwaga: jeśli używasz starszej wersji Debiana, która nie ma Apt, musisz zainstalować Viber za pomocą polecenia dpkg.

sudo apt install ./viber.deb

Arch Linux

Viber jest dostępny dla użytkowników Arch Linux w postaci pakietu AUR. Aby zainstalować Viber, musisz najpierw skonfigurować pomocnika Trizen AUR. Ten program znacznie ułatwi pracę aplikacji.

Aby zainstalować aplikację Trizen, zacznij od skonfigurowania pakietów „git” i „base-devel”. Aby to zrobić, użyj poniższego polecenia pacman.

sudo pacman -S git base-devel

Po zainstalowaniu dwóch pakietów użyj poniższych poleceń, aby skonfigurować aplikację Trizen.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen/

makepkg -sri

Po zainstalowaniu aplikacji użyj trizen -S polecenie, aby uzyskać najnowszą wersję Viber skonfigurowaną na komputerze Arch Linux.

trizen -S viber

Fedora

Aplikację Viber można skonfigurować w Fedorze, pobierając najnowszy plik pakietu Viber RPM na komputer. Aby to zrobić, użyj poniższego polecenia pobierania wget.

wget https://download.cdn.viber.com/desktop/Linux/viber.rpm

Po zakończeniu pobierania pliku pakietu RPM będziesz mógł zainstalować aplikację w swoim systemie za pomocą poniższego polecenia dnf install.

sudo dnf install viber.rpm

OpenSUSE

OpenSUSE obsługuje Viber poprzez pakiet Fedora RPM. Należy jednak pamiętać, że ta obsługa nie jest gwarantowana, ponieważ witryna nie wymienia SUSE jako oficjalnie obsługiwanej.

Sprawdź -   Jak grać w gry N64 z Retroarch w systemie Linux

Aby pobrać pakiet Viber RPM do systemu SUSE, użyj następującego polecenia pobierania wget. To polecenie pobierze najnowsze RPM i umieści je w twoim folderze domowym.

wget https://download.cdn.viber.com/desktop/Linux/viber.rpm

Następnie użyj poniższego polecenia instalacji zypper, aby zainstalować pakiet Viber RPM na OpenSUSE.

sudo zypper install viber.rpm

Pstryknąć

Viber jest dostępny do zainstalowania ze sklepu z zatrzaskami Ubuntu. Jednak najpierw musisz skonfigurować środowisko wykonawcze pakietu Snap w swoim systemie, aby działało. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem instalacji Snap.

Teraz, gdy środowisko wykonawcze Snap jest skonfigurowane, możesz użyć polecenia instalacji przystawki, aby uruchomić Viber na swoim komputerze.

sudo snap install viber-unofficial

Flatpak

Jeśli korzystasz z Flatpak, będziesz mógł uruchomić wersję Flatpak Viber, pod warunkiem, że masz skonfigurowane środowisko wykonawcze. Nie masz pewności, jak skonfigurować środowisko wykonawcze Flatpak na swoim komputerze? Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem na ten temat.

Sprawdź -   6 najlepszych widżetów KDE Plasma 5 na pulpit systemu Linux

Po skonfigurowaniu środowiska wykonawczego użyj dwóch poniższych poleceń, aby uruchomić aplikację Viber.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak install flathub com.viber.Viber

Skonfiguruj Viber w systemie Linux

Aby korzystać z Viber w systemie Linux, musisz również skonfigurować go na swoim telefonie komórkowym. Najpierw zainstaluj Viber na swoim urządzeniu z Androidem lub iOS i zaloguj się. Po zalogowaniu kliknij przycisk menu w aplikacji i znajdź czytnik kodów QR, aby go uruchomić.

Wybierz przycisk czytnika kodów QR, aby go uruchomić. Następnie otwórz aplikację Viber w systemie Linux. Następnie za pomocą telefonu i aplikacji Viber zeskanuj kod QR. Po zeskanowaniu kodu QR aplikacja Viber Linux będzie gotowa do użycia.