Udostępnij teraz w social media:

Jedną z mniej znanych funkcji w Arkuszach Google jest GOOGLEFINANCE, która umożliwia śledzenie aktualnych lub historycznych danych finansowych dotyczących papierów wartościowych na giełdzie. Oto jak go używać.

Co to jest Google Finance?

Finanse to narzędzie Google działające w czasie rzeczywistym, które wyświetla aktualne informacje rynkowe i agreguje wiadomości biznesowe. Obecnie jest zintegrowany z wyszukiwarką Google, więc jeśli spojrzysz na symbol giełdowy określonej korporacji w Google, na przykład WMT dla Walmart lub AAPL dla Apple, natychmiast zobaczysz bieżące notowania giełdowe i dane historyczne dotyczące tego zabezpieczenia. Możesz kliknąć jedną z tych akcji, aby przejść do strony Google Finance firmy, która zawiera dane finansowe firmy, powiązane wiadomości i umożliwia porównanie jej z innymi towarami.

Chociaż istnieją inne, bardziej niezawodne narzędzia, których można użyć do śledzenia papierów wartościowych, Google Finance jako jedyne może skutecznie zintegrować się z Arkuszami Google. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w akcjach, czy doświadczonym inwestorem, ta integracja jest najłatwiejszym sposobem importowania i monitorowania danych giełdowych w arkuszu kalkulacyjnym.

Nawiasem mówiąc, integracja arkuszy Google Finance jest dostępna tylko w języku angielskim i nie obejmuje jeszcze większości giełd międzynarodowych. Jeśli więc chcesz dokonywać transakcji na giełdach azjatyckich lub europejskich, może to nie być najlepsza opcja dla Ciebie.

Funkcja Google Finance

Funkcja, która pobiera dane giełdowe, nazywa się „GOOGLEFINANCE”. Składnia funkcji jest dość prosta i używa pięciu argumentów, z których cztery są opcjonalne.

Sprawdź -   Użytkownicy zewnętrzni Microsoft Teams: jak dodawać gości?

Pierwszym argumentem jest symbol giełdowy. Są to kody, które mają firmy, gdy są notowane na giełdzie, takie jak GOOG dla Google lub BAC dla Bank of America. Możesz również określić giełdę, na której notowane są wybrane akcje, aby uniknąć rozbieżności. Ponieważ Bank of America jest notowany na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, należy wpisać „NYSE: BAC”.

Aby uzyskać kody giełdowe i wymiany żądanych akcji, musisz przeprowadzić pewne badania. Możesz ich szukać w Google Finance lub wybranym narzędziu do zarządzania portfelem.

Drugi argument to atrybut, który chcesz wyświetlić. Jeśli pozostawisz to pole puste, domyślnie jest ustawiona na „cena”. Oto kilka atrybutów, które możesz wyciągnąć za pomocą funkcji:

price: cena konkretnego towaru w czasie rzeczywistym.
wolumen: bieżący wolumen obrotu.
high: aktualna lub wysoka cena w wybranym dniu.
low: Aktualna lub niska cena w wybranym dniu.
volumeavg: średni dzienny wolumen obrotu.
pe: stosunek ceny do zarobków.
eps: zysk na akcję.

Pamiętaj, że atrybuty, które możesz wyświetlić, różnią się w zależności od tego, czy używasz danych bieżących, czy historycznych. Tutaj jest pełna lista atrybutów którego możesz użyć jako argumentu. Należy pamiętać, że bieżące dane są odświeżane co 15 minut, więc nie są one całkowicie w czasie rzeczywistym.

Trzeci argument to data rozpoczęcia, która ma zastosowanie tylko wtedy, gdy korzystasz z danych historycznych. Możesz wpisać „DZIŚ ()” lub pozostawić to pole puste, aby wyświetlić dane w czasie rzeczywistym. Czwarty argument określa datę końcową lub liczbę dni od daty rozpoczęcia. Jeśli pozostanie puste, funkcja zwróci dane z jednego dnia.

Sprawdź -   Najlepsza sieć VPN dla cyfrowych nomadów w 2019 r

Ostatnim argumentem jest interwał, który pozwala określić częstotliwość danych. Możesz ustawić go na „DAILY” lub „WEEKLY”.

Należy pamiętać, że Arkusze Google przetwarzają symbol giełdowy i argumenty atrybutów jako tekst, więc pamiętaj, aby umieścić je w cudzysłowie, w przeciwnym razie pojawi się błąd.

Śledzenie zapasów w akcji

W tym przykładzie załóżmy, że chcesz sprawdzić aktualną cenę akcji Facebooka. Facebook jest notowany na NASDAQ z kodem giełdowym FB. W takim przypadku pierwszy argument wpiszesz jako „NASDAQ: FB” wraz z atrybutem „cena”. Zatem wzór na to będzie wyglądał tak: = GOOGLEFINANCE („NASDAQ: FB”, „cena”).

Pojedynczy przykład arkuszy finansowych Google

Jeśli chcesz wyświetlić dzienne ceny zamknięcia dla określonego tygodnia, takiego jak tydzień z 15 października 2018 r., Określ ten zakres dat w trzecim i czwartym argumencie. Kod do tego to = GOOGLEFINANCE („NASDAQ: FB”, „cena”, DATE (2018,10,15), DATE (2018,10,20)). Zwróć uwagę, że przeglądanie danych historycznych rozszerza wygenerowane informacje na dane tablicowe, które zajmują pobliskie komórki.

Możesz także użyć funkcji do automatycznego generowania danych dla listy akcji. Po prostu wpisz paski w kolumnie, a następnie użyj komórek w pierwszym argumencie. Ponieważ nasz kod giełdowy znajduje się w komórce C4, należy wpisać = GOOGLEFINANCE (C4, „cena”). Poniżej znajduje się lista akcji wraz z odpowiadającymi im aktualnymi cenami.

Sprawdź -   Jak używać OneDrive do wyszukiwania obrazów i dokumentów według tekstu w nich

Arkusze Google Finance Lista notowań giełdowych

Jeśli chcesz śledzić listę atrybutów, możesz wpisać je w oddzielnych komórkach, jak na powyższym obrazku. Następnie możesz połączyć drugi argument z komórką z nazwą atrybutu. W przypadku komórki ceny NYSE: IBM w poniższym przykładzie formuła wyglądałaby tak: = GOOGLEFINANCE (2 C $, B5 $).

Arkusze Google Finance z atrybutami

Maksymalizacja Arkuszy Google

Najlepszą częścią posiadania swoich akcji w Arkuszach Google jest to, że możesz używać na nich różnych narzędzi do manipulacji danymi.

Załóżmy na przykład, że chcesz używać Arkuszy Google do śledzenia wartości wszystkich swoich aktywów finansowych, takich jak akcje, konta oszczędnościowe, lokaty terminowe i nie tylko. Korzystając z Finance, cena Twoich akcji będzie aktualizowana w czasie rzeczywistym, dzięki czemu w dowolnym momencie uzyskasz pełny obraz swojej pozycji.

Przeliczanie walut za pomocą Arkuszy

Kolejną świetną funkcją Arkuszy Google jest możliwość przeliczania walut w czasie rzeczywistym. Możesz to zrobić, wpisując symbol giełdowy „CURRENCY:”, a następnie kody dwóch walut, które chcesz przeliczyć, np. „USDGBP” lub „EURJPY”. Możesz również wyświetlić historyczne dane walutowe, określając datę.

Na przykład, jeśli mieszkasz w Europie i chcesz przeliczyć dolary na euro, wpisz = GOOGLEFINANCE („CURRENCY: USDEUR”) i pomnóż tę liczbę przez przeliczaną kwotę USD.

Przeliczanie walut w Arkuszach Google Finance

Oprócz handlu walutami ma to wiele świetnych zastosowań. Na przykład, jeśli Twoja praca obejmuje otrzymywanie płatności w innej walucie, możesz skonfigurować fakturę, która automatycznie konwertuje otrzymywane płatności na walutę krajową.